VINTERSORG - Solens Rötter

VINTERSORG - Solens Rötter

VINTERSORG - Solens Rötter

VINTERSORG - Solens Rötter

Na hudobné diela plné filozofických mystérií v podaní pána Vintersorga sme už zvyknutí, a preto ani novinku netreba nijako obšírnejšie predstavovať. Určite sa nájde dostatok ľudí, považujúcich jeho tvorbu za geniálnu, nadčasovú a zaujímavú a do istej miery by som s nim aj vedel súhlasiť, lež tentokrát sa mi zdá, že novinka s jemne divotvorným názvom „Solens Rötter“ (korene Slnka) túto mienku prinajmenšom naštrbuje. Prečo tomu tak je? Nuž, signálom bude aj to, že nikomu z redakcie sa veľmi do recenzie tohto albumu nechcelo - a popravde ani mne.

Uprieť osobitý prístup k hudobnej tvorbe a originalitu sa Vintersorgovi určite nedá, aj napriek tomu, že v poslednom čase sa jeho tvorba na môj vkus až príliš prelínala s novou tvorbou BORKNAGAR, kde taktiež účinkuje. „Solens Rötter“ som pravdupovediac nijako extra neočakával, no skladateľov potenciál prebudil moju zvedavosť. A sprvu to vyzeralo na príjemné prekvapenie zo severu. „Döpt I En Jökelsjö“ sa rozbieha vo vydarenej fúzii toho najlepšieho, čo sme od Vintersorga mali možnosť počuť. Akustické nástroje, samply, folkové úlety a typické melodicky vyspievané, skoro zasnené pasáže, nesúce sa v progresívnych rytmoch, sa prelínajú s výpadmi do blackových vôd. Na to, aby takýto hudobný guláš fungoval, je potrebné množstvo talentu, aby sme sa namiesto zaujímavého hudobného zážitku nepreniesli hlboko do gýča a nechutných kompozičných kombinácií. Obdobne ako v jednotke to ešte celkom funguje aj v ďalších zhruba štyroch skladbách („Kosmosaik“ ešte ujde). Potom však dochádza u mňa k pádu do stereotypu, skladby sa začínajú strácať sami v sebe, zaujímavých melodií ubúda a to, čo sa sprvu javilo ako zaujímavé, sa začína stávať nesúrodou zmesou hudobných postupov s cieľom byť čo najvýstrednejší. Napriek tomu, že formálne sa zdá byť všetko v poriadku, vo vnútri to tak nie je. Stále rovnaké frázovanie a spev začínajú byť stereotypné, kompozície bez hlavy a päty, pričom po čase zistíte, že sami seba vykradájú a v rôznych skladbách len variujú, sample začnú liezť na nervy. Pár dobrých momentov to nezachráni a celý album sa farbí skôr do ružova, než do pôsobivých pastelových farieb severu. Zaujímavosťou je taktiež použitie automatického bubeníka, ktorý je u takéhoto pomerne rytmicky komplikovaného typu hudby zvláštnosťou a ukážkou, že v súčasnosti to nemusí byť ani mínusom.

Problémom „Solens Rötter“ je samoúčelná snaha byť čo najosobitejší, najneuchopiteľnejší, čo by bolo samo o sebe v poriadku, keby VINTERSORG neprecenil svoje schopnosti a podarilo sa mu udržať štandard úvodu na celej stopáži albumu. Napriek tomu nájdu jeho priaznivci dostatok radosti na tomto albume, žiaľ mňa sklamal. A majstrovi a i vám odporúčam vypočuť si radšej posledný WINDS. Osobne radšej siahnem po Vintersorgových starších dielach.

 15

Arrow

Verdikt

Album utopený vo Vintersorgovej sebestrednej snahe o absolútnu osobitosť. Ako-tak to funguje len v prvých pár skladbách, zvyšok je len o lovení momentov -- a to je sakra málo.

Hodnocení

Autor
5,5 / 10
Redakce
-
Čtenáři
6,8 / 10

Další informace

Stopáž: 52:53

www.vintersorganic.com

Sestava

Skladby

  1. Döpt I En Jökelsjö (Baptized In A Glacier Lake)
  2. Perfektionisten (The Perfectionist)
  3. Spirar Och Gror (Spirals and Grows)
  4. Kosmosaik
  5. Idétemplet (The Idea Temple)
  6. Naturens Mystär (Nature's Mystery)
  7. Att Bygga En Ruin (To Build A Ruin)
  8. Strålar (Radiating)
  9. Från Materia Till Ande (From Materia to Spirit)
  10. Vad Aftonvindens Andning Viskar (What the Evening Wind's Spirit Whispers)

Diskografie

Solens Rötter (2007)
The Focusing Blur (2004)
Visions from the Spiral Generator (2002)
Cosmic Genesis (2000)
Ödemarkens Son (1999)
Till Fjälls (1998)
Hedniskhjärtad (1998)