HELEVORN - Espectres
Další španělský příspěvek do už nyní bohaté nadílky výborných doom metalových nahrávek letošního roku. „Espectres“ je klasický, dřevní a čistý doom, přesto stále velmi emotivní a prodchnutý krásně ponurou atmosférou.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
O tom, že ani Itálie nehodlá stát stranou současného posthardcoreového dění, se nás snaží krom jiných přesvědčit i chlapíci slyšící na jméno ONE STARVING DAY. Skupina datující svůj vznik někam k roku 1997 je v našich končinách ještě poměrně neznámým pojmem, což by se teoreticky mohlo změnit po jejím koncertu, který nás koncem srpna čeká v Praze. Svojí trochou do mlýna přicházím i já ve snaze zrecenzovat desku s dlouhým názvem „Broken Wings Lead Arms To The Sun“, která spatřila světlo světa už loni.
Jestliže jsem na začátku článku hovořil o posthardcore, tak tuto pseudoškatulku berte prosím s velikou rezervou a čistě jako takovou pomůcku tonoucího recenzenta. ONE STARVING DAY se totiž pohybují po dnes již nablýskaných hřištích, které kdysi pracně budovali především američtí NEUROSIS. Vliv jejich tvorby je v muzice italských nezanedbatelný. Už od úvodních tónů první skladby „Black Star Aeon“ není pochyb o tom, odkud vítr vane. Pomalý rozjezd, stupňování ústředního motivu až v následující kytarovou erupci doprovázenou hysterickým vokálem jasně určují směřování celé nahrávky. Silné zapojení smyčcových nástrojů ještě více odkazuje k amerických vzorům. Nicméně i přes vyřčené bych nerad svými slovy budil dojem nějaké bohapusté kopírky. Je sice pravdou, že ONE STARVING DAY přílišnou originalitou neoplývají, ovšem ke cti jim slouží fakt, že se jim vlastním způsobem podařilo zachytit ducha muziky, kterou se rozhodli hrát. Jejich nahrávka totiž dýchá svoji vlastní specifickou atmosférou, která by se jednoduše dala nazvat ponurou. Nejedná se však o nějaké beznadějně depresivní vzlykání. Italové nehlásají konec světa ani žádnou apokalypsu, ale spíše vyjadřují smutek nad zmařenými nadějemi a bezvýsledností některých lidských skutků.
„Broken Wings…“ prozatím není nahrávkou úplně vyspělé kapely. Dokazuje, že v Italech se skrývá jistý potenciál, který by dokázali naplno uplatnit, pokud se ještě více zbaví vlivu svých vzorů. Navíc ani není nahrávkou na první poslech, který alespoň v mém případě nepřinesl příliš pozitivní verdikt. Ovšem s dalším časem věnovaným této sbírce se dostavila i spokojenost s nejedním kvalitním hudebním nápadem, či podařeným motivem zdůrazňujícím emocionální naléhavost textového sdělení kapely. Kapely, která si pozornost fanoušků žánru nepochybně zaslouží!
Silné vlivy NEUROSIS v tvorbě této italské kapely tvoří prozatím dominantní složku. Přesto se však jedná o pozoruhodné album plné smutných a beznadějných emocí a atmosféry. Album nahrané v roce 2002 se svého vydání dočkalo až loni.
7 / 10
1. Black Star Aeon
2. Secret Heart
3. Pate Drainer
4. Leave
5. Silver Star Domain
Broken Wings Lead Arms to The Sun (2006)
Vydáno: 2006
Vydavatel: Planaria Recordings
Stopáž: 47:19
Produkce: David Lenci
Studio: Red House Recordings
-bez slovního hodnocení-
Další španělský příspěvek do už nyní bohaté nadílky výborných doom metalových nahrávek letošního roku. „Espectres“ je klasický, dřevní a čistý doom, přesto stále velmi emotivní a prodchnutý krásně ponurou atmosférou.
Fínsky melodicky death so štipkou blacku som objavil až tento rok, ale hrali mi v aute i doma celé leto. Ich siedmy album som teda privítal s rozkročenou náručou a oni ju naplnili po okraj. Nič prelomového, skrátka ich osvedčená kvalitka.
Třicet let po založení je HORNA ve formě. Starý kozel Ville Pystynen, nestor finské blackové scény, za to umí vzít. Ostrý vysypaný BM, halekavá finština a taky rock'n'roll. A skvělé nápady, třeba ústřední melodický motiv v "Hymni II" z hlavy nedostanete.
Hleďme, kolega Noisy deklaruje SACRILEGE. Inu, SARCASM jsou jati hluboko v deathmetalových devadesátkách (založeni 1990, reaktivováni 2015) a navíc mají i blackový "edge". Jsou tam i DISSECTION, jinak je to spíše standardní, ničím nevybočující deska.
Hrací čas / počet zajímavých motivů = koeficient ochoty mačkat "replay". WINTERFYLLETH hrají (bez dvou bonusů) hodinu a tentokrát jsou bohužel na nápady skoupí. Nebýt "Upon This Shore" s WOODS OF DESOLATION / REMETE vibes, nebylo by moc kde brát.
Francouzská parta si za cíl snažení vytyčila instrumentální postmetalovou hudbu, kterou se snaží pojmout v maximální šíři. Koketuje tedy s lehkými postrockovými náladami i ponurou atmosférou doom metalu. K tomu výpady ke klasikům CULT OF LUNA. Povedené.
Při svém debutu pod "majorem" předvádějí WOLFBRIGADE svůj standard. Bylo už i lépe, ale mohlo být i hůř. Dominující pogo střídají vály v rychlejším středním tempu a prostě to klasicky dobře odsejpá. Častěji se však asi budu vracet ke starším nahrávkám.