TAMOTO - Clemenza

TAMOTO - Clemenza

TAMOTO - Clemenza

TAMOTO - Clemenza

Aj keď GUANO APES nepatria ku spolkom, ktoré si história bude pamätať ako novátorov, nemožno charizmatickej Sandre Nasic a spol. upierať, že patrili k tomu vkusnejšiemu, čo sa na vlnách komerčných rádií objavilo a zároveň spĺňalo kritériá „tvrdšej“ hudby.

TAMOTOPo minuloročnom rozpade spomínanej formácie nenechal na seba jej nástupca dlho čakať. TAMOTO sú Markus Gumball a Dennis Poschwatta, na nahrávaní debutu „Clemenza“ sa však podieľali aj Henning Rümenapp a Stefan Ude – chýba len Sandra. Úvodná „Beware“ je doslova GUANO APES s mužským spevom; rapové vsuvky, skočné odsekávané riffy a vzletný melodický refrén... našťastie TAMOTO sa neuspokojili s kopírovaním zavedeného modelu. „Clemenza“ je tak farebnou doskou, ktorá síce sa nesnaží nič riešiť ani objavovať, vďaka rozumnej dramaturgii a solídnej produkcii to však nie je výrazným handicapom.

Najväčšou devízou TAMOTO je variabilný spev (dopĺňaný častými rapovanými pasážami), o ktorý sa starajú obaja stáli členovia. Vo viacerých skladbách farbou pripomína Chrisa Cornella, ktorého súčasnú tvorbu pod hlavičkou AUDIOSLAVE evokuje napríklad „This Is The End“ či výborná „Walk On, Bye“. Viac či menej zámerných odkazov na zavedené mená nájdeme na „Clemenze“ nemálo: „On The Run“ sa vzhliadla v RED HOT CHILI PEPPERS, podobnosť s vokálnou a rytmickou kreativitou SYSTEM OF A DOWN nezaprú „Orange“ (jeden z vrcholov nahrávky) či „Like A Child“. „On My Mind“ zase čerpá z americky znejúceho štadiónového rocku, naopak, „Mirrorman“ má základy (neo)punkové. Výčet doplní skvelý metalový cover „Warriors Of The Wasteland“ od FRANKIE GOES TO HOLLYWOOD.

Napriek tomu, že z predošlého odstavca môže mať čitateľ pocit, že títo Nemci vykrádajú, kde sa dá, nie je to úplne tak. „Clemenza“ je celistvou doskou, nie zúfalým zlepencom čriepkov z cudzej tvorby. Aj napriek istej (a nemalej) predvídateľnosti, naivnosti a poplatnosti súčasným trendom a ich „žánrovým klišé“ ide o ideálny album pre „bežné“, nenáročné počúvanie, k jazde autom či pre odrastenejších fanúšikov GUANO APES. Netuším, aké ambície má TAMOTO, čo od skupiny čaká ich vydavateľ. A ak by sa však podobná hudba ešte viac objavovala na vlnách hudobných rádií, boli by o kúsok znesiteľnejšie; bez toho, aby sa z nich vytratila „hitovosť“ či univerzálna stráviteľnosť.

 Přidejte svůj názor

Thorn

Verdikt

Ideálny album pre „bežné“, nenáročné počúvanie, k jazde autom či pre odrastenejších fanúšikov GUANO APES.

Hodnocení

Autor
7 / 10
Redakce
-

Další informace

Stopáž: 43:55

www.tamoto.tv

Skladby

 1. Beware
 2. Like A Child
 3. Make A Move
 4. On My Mind
 5. Security Advice
 6. Rollin'
 7. Orange
 8. Walk On, Bye
 9. Warriors Of The Wasteland
 10. Samba Del Rios
 11. On The Run Interlude
 12. On The Run
 13. Mirrorman
 14. Never Let Me Down Again
 15. Outta Moto
 16. This Is The End

Diskografie

Clemenza (2005)
Beware (maxi CD) (2005)