DARKEST HOUR - Undoing Ruin

DARKEST HOUR - Undoing Ruin

DARKEST HOUR - Undoing Ruin

DARKEST HOUR - Undoing Ruin

Vlivy severské metalové melodiky zdá se začínají napevno zapouštět své drápky v zámořské scéně, o čemž svědčí nejeden titul z poslední doby, který vzešel z vydavatelství Victory Records. Veliký úspěch posledního alba amerických ATREYU mají šanci napodobit i jejich krajané DARKEST HOUR, protože dle mého názoru přicházejí s nahrávkou maximálně dotaženou a po čertech kvalitní.

DARKEST HOUR

Tahle pětice však nepatří k žádnám objevům poslední doby. Jelikož její první album je staré již 6 let a mezitím DARKEST HOUR vydali i několik dalších nahrávek, setkání s nedovařenou rychlokvaškou nám tedy nehrozí. Právě naopak, "Undoing Ruin" je setkáním s muzikantsky vyspělou a kompozičně skvěle disponovanou skupinou. Základy její hudby bychom mohli hledat v melodické hardcoreové scéně. Postupem času však její tvorba začala nasávat více metalových vlivů a novinkové album tak můžeme z tohoto pohledu považovat za prozatimní vrchol snažení kapely o dokonalou fůzi hardcore a metalu. Dokonalou, to je to správné slovo, které mne napadlo hned po prvním poslechu alba. Ačkoliv známé rčení praví, že nic není dokonalé, těžko se mi pátrá v paměti po nějaké lépe zaranžované nahrávce mísící právě hardcoreovou údernost s metalovou melodikou, která by navíc obsahovala  takové množství skvělých melodií a nápadů. Typické gothenburské riffování, jenž je v podstatě základem všech písní, je však pouze tou nejzákladnější surovinou, ze které DARKEST HOUR vaří. Mnohem důležitější jsou právě ony melodie, které se posluchači doslova vryjí pod kůži. A těmi pánové skutečně nešetří. Jeden příklad za všechny budiž skladba s pořadovým číslem 2 - "Convalescence", za jejíž až nezdravě chytlavý refrén by se nemuseli stydět ani takoví SOILWORK ve svých nejlepších momentech.

Album je navíc prosto jakéhokoliv hluchého místa a je doslova gejzírem kreativity této pětice. Krom chytlavých melodií obsahuje navíc i několik skutečně povedených sól postrádajících byť jen minimum samoúčelnosti a i v tomto ohledu ční DARKEST HOUR vysoce nad žánrový průměr. Jediným zcela typickým prvkem pak zůstává vokální poloha Johna Henryho, ponejvíce připomínající právě gothenburské kapely.

"Undoing Ruin" je navíc opatřeno výtečným, doslova válcujícím zvukem, který vám umožní si dokonale vychutnat všechny nástroje a hlavně zvuk kytar. Ať už hovoříme o riffování anebo sólíčkách, je lahůdkový. Koneckonců v kolonce producenta nahrávky ční jméno respektovaného hudebníka a producenta - šíleného Kanaďana Devina Townsenda. Už jen to by mělo být důvodem se o DARKEST HOUR přinejmenším zajímat. Dobrý producent však ještě nedělá dobrou kapelu. Dobrá kapela musí mít hlavně svůj vlastní a kvalitní repertoár a své vlastní nápady. DARKEST HOUR na svém novinkovém albu dokazují, že mají všeho uvedeného více než dostatečné množství a dá se říct, že to navíc předvedli ve své životní formě. Perfektní deska a pro mne jedna z nejlepších metalových v tomto roce.

CD k recenzi poskytli Day After records
Day After records

 8

Dalas

Verdikt

Výtečná nahrávka mísící vlivy hardcore s gothenburským metalem. Perfektní produkce, skvělé melodie, bezchybné hráčské výkony a ohromný vnitřní náboj. Radost poslouchat!

Hodnocení

Autor
9 / 10
Redakce
7 / 10
Čtenáři
8,2 / 10

Další informace

Stopáž: 37:48

Produkce: Devin Townsend
Studio: Greenhouse Studios, Vancouver & The Devlab, Vancouver (CAN)

www.darkesthour.cc

Sestava

Skladby

 1. With A Thousand Words To Say But One
 2. Convalescence
 3. This Will Outlive Us
 4. Sound The Surrender
 5. Pathos
 6. Low
 7. Ethos
 8. District Divided
 9. These Fevered Times
 10. Paradise
 11. Tranquil

Diskografie

Perpetual Terminal (2024)
Godless Prophets & the Migrant Flora (2017)
Darkest Hour (2014)
The Human Romance (2011)
The Eternal Return (2009)
Deliver Us (2007)
Undoing Ruin (2005)
Party Scars And Prison Bars: A Thrashography (DVD) (2005)
Hidden Hands Of A Sadist Nation (2003)
So Sedated, So Secure (2001)
Where Heroes Go To Die (split EP with Dawncore) (2001)
The Mark Of The Judas (2000)
Darkest Hour / Groundzero - split 7'' (1999)
The Prophecy Fulfilled (1999)

Jiné pohledy

7 / 10
Ale jo, tohle je rozhodně v pohodě, velmi hezky se poslouchající hudba vycházející z HC kořenů, opravdu důrazně protkaná melodickým thrathíkem, důkladně dotažené aranže šikovně provedených kombinací hevíkových motivů a řvavého hardcorového vokálu, přívětivá zvuková podoba. Moc fajn a ocenitelná je i skutečnost, že skupina nejde cestou jednoduché riffové líbivosti, jak to dělají mnohé skupiny nové vlny amerického heavy metalu. Těžko pak hledám zdůvodnění skutečnosti, že mi zde něco nesedí a nevím co, snad na to časem přijdu, ale prozatím zcela subjektivně zůstanu u „pouhé“ nadprůměrné známky.
Noisy | 21. července 2005