DISBELIEF - 66Sick

DISBELIEF - 66Sick

DISBELIEF - 66Sick

DISBELIEF - 66Sick

Tón jako projev čisté beznaděje, akord jako výkřik zoufalství, chroptící dušené sténání jako příznak vrcholící krize. Výbuch vzteklé hudební agresivity, melodická rezignace nad týrající útočností traumatických představ. Myslíte, že mluvím z cesty? Pak je to zřejmý důsledek soustředěného poslechu poslední desky DISBELIEF, pacholků, kteří mě už léta pronásledují svým depresivním pojetím hudby mixujíc hardcore a death s podivně působivými náladami preparovanými z rozpadajících se zbytků doomové mršiny.

DISBELIEF

Již šesté album těchto německých brutalistů dokladuje, že se tito maníci už asi nadobro uzavřeli ve své plísní páchnoucí budově vystavěné z agresivních výbuchů schízy i depresivních záchvatů. Novinkový počin ani na chvilku nevystrkuje nos ze zdí vystavěných minulými deskami a DISBELIEF se tak dostávají do role byť velmi osobitých, přesto vykradačů sebe sama. Přesto však není hudba na aktuálním albu o nic horší než na předchozích dvou počinech, je pouze postavena na nachlup stejných principech a šablonách. Agresivita hardcorové řvavosti a pochmurná depresivita valících se death/doom postupů je model, který se skupině v minulosti perfektně osvědčil a nutno dodat, že v těchto vodách jsou DISBELIEF nebezpečným (byť v temnotách hlubin se skrývajícím) žralokem.

DISBELIEF

DISBELIEF si mě získali už dávno a jednou z osobitých příčin je specifický vokální projev Karsten Jägera, který dle mého mínění nemá v brutální hudbě obdoby. Hrdelní dávivý řev je v jeho provedení nepochopitelný svou silou a razancí při zachování onoho chvějivého chroptění, při kterém naskakuje husí kůže. Přesto umí tento týpek víc než jen řvát, z jeho projevu je cítit i značná melodičnost. Každopádně chudáci hlasivky musí dostávat zabrat. Ale k tomu, aby Karstenův vokální (snad raději kanální) projev mohl dostatečně vyniknout, je samozřejmě zapotřebí kvalitní hudební základ. Ten je, jak už jsme od DISBELIEF zvyklí, nepříliš komplikovaný a postavený především na chvějivých, jakoby ze řetězu urvaných riffech, které s dunivostí vynikají díky dokonalé corově laděné zvukové stránce, která je na posledních albech této skupiny samozřejmostí. Přes jistou „plytkost“ hudebních motivů dokáže skupina vystavět své skladby do postupů silně působivých a gradujících, přes jistou jednoduchost zde nenajdete prázdné plácání se na místě, bez nutnosti hledání složitých aranží skupina formuje svůj projev do dusivých nálad i řvavé nervozity. Ať už se krčíme při výbuších rychlejší a agresivní hudební nálože („Try“, „Crawl“) nebo proplouváme klidnějšími vodami s doomem koketujících zasmušilejších skladeb („Continue From This Point“), vždy je v této hudbě přítomna pro DISBELIEF charakteristická skličující nálada.

Mnohé skladby, například „Sick“ nebo „Rewind It All (Death Or Glory)“, se však snad až příliš nesou v intencích minulého alba, objevují se dokonce i podobné motivy. Jako slabinu současné tvorby německých ukřičenců tak nutno definitivně označit absenci vývoje, který po albu „Worst Enemy“ v podstatě ustal. A tak občas poněkud nostalgicky vzpomenu na album „Infected“, které sice není tak produkčně a zvukově dotažené, ale svojí variabilitou a velmi zvláštně nedefinovatelným kouzlem zůstává v mém žebříčku stále na vrcholu tvorby DISBELIEF. I současná produkce však má bezesporu silné charisma a je dotažena do jisté profesionálně podané a působivé formy, kterou si skupina zjevně vzala za svou, a které se asi hodlá zuby nehty držet. Nezbývá než si přát, aby se z tohoto osobitého pojetí nestala rutina, která začne nudit. Zatím to DISBELIEF stále vychází (alespoň u mě rozhodně), ale všeho se člověk jednou nabaží, i kvalitní hudby, když je stále stejná.

 Přidejte svůj názor

Noisy

Verdikt

Šesté album německých pacholků DISBELIEF se nese zcela v duchu předchozí tvorby, hudba soustředěně působící především na emoce je skloubením několika stylů a kombinací nepodbízivé melodiky s agresivním soundem. Death, hardcore i doom se zde mísí s efektem vygradovat nálady až na hranice únosnosti. Prostě další pokračování hudební katarze jménem DISBELIEF.

Hodnocení

Autor
8 / 10
Redakce
-
Čtenáři
8,2 / 10

Další informace

Stopáž: 49:15

Produkce: Tue Madsen a DISBELIEF

www.disbelief.de

Sestava

Skladby

 1. 66 (Intro)
 2. Sick
 3. Floating On High
 4. For God
 5. Continue From This Point
 6. Crawl
 7. Rewind It All (Death Or Glory)
 8. Lost In Time
 9. Try
 10. Edges
 11. Mental Signpost
 12. To Atone For All

Diskografie

Navigator (2007)
66Sick (2005)
Spreading The Rage (2003)
Shine (2002)
Worst Enemy (2001)
Infected (1998)
Disbelief (1997)