A TRIBUTE TO BLIND GUARDIAN - Tales From The Underworld

A TRIBUTE TO BLIND GUARDIAN - Tales From The Underworld

A TRIBUTE TO BLIND GUARDIAN - Tales From The Underworld

A TRIBUTE TO BLIND GUARDIAN - Tales From The Underworld

Němečtí BLIND GUARDIAN jsou bráni jako jeden z hlavních vlivů při formování evropské speedmetalové scény. I když se v dnešní době pohybují v trochu jiné hudební oblasti, jejich starší desky jsou mezi fanoušky stále populární a z odkazu krefeldských čerpá i nadále velké množství kapel. V případě některých jedinců se obdiv přeměnil až v jakési „zbožštění“ a proto se nelze divit, že se kapela dočkala i tributního CD.

Narozdíl od řadového alba se v tomto případě nemusíme zabývat nějakým skrytým konceptem, nebo myšlenkou, které by měl posluchač na desce najít - jedná se o kompilaci, takže si pojďme jednotlivé skladby rozebrat pěkně pod drobnohledem. Písně, které si skupiny vybraly k interpretaci, jsou v originále (díky svědomitému přístupu BG) bezchybné, takže pouhé přehrání původní verze by se rovnalo předem prohrané partii. Naštěstí si většina kapel tento fakt uvědomila a hudebníci si jednotlivé skladby přizpůsobili k obrazu svému.

Nejčastěji používaným odlišným prvkem je jiný typ zpěvu (skřehot,  nebo ženský hlas) - zrovna tuto  dvojkombinaci zvládli výborně GALADRIEL v písničce „The Hobbit“. Ukazuje se, že BG neovlivnili jen speedmetalovou scénu, ale že na jejich hudbě vyrůstali i kapely hrající tvrdší žánry - viz. ACRIMONY, DELIRIOUS, JORMUNDGARD nebo FAIRYTALE - neznám jejich původní tvorbu, ale podle typického skřehotání bych je všechny tipoval na blackmetalová seskupení.

BG tributePozoruhodně se svého úkolu zhostili českobrodští CRUEL, kteří místo jedné skladby zpracovali hned tři. Výsledkem je zajímavé medley „Last Tales From The Twilight Valhalla“. Škoda jen, že dobrý nápad nejde ruku v ruce s výsledkem - ten poněkud pokulhává díky slabším pěveckým výkonům. Naopak po této stránce jsou skvěle zvládnuty úvodní dvě písně - DEAD POETS SOCIETY s „The Last Candle“ a SALAMANDRA s „A Past And Future Secret“. Zpěvák DPS je barvou hlasu Hansimu velmi podobný a jejich interpretace je originálu zdaleka nejbližší. Nikterak nezaostávají ani TWILIGHT HALL a jejich „Imaginations From The Other Side" - další velmi podařená věc. Celkem dvakrát máme možnost slyšet hit „Theatre Of Pain“. Nabízí se zde srovnání ženský (SYRIUS) vs. mužský hlas (FATE KEEPER). Já osobně bych to viděl zhruba tak na plichtu. Méně zdařilá provedení skladeb mají na svědomí kapely BLACKENED, DELIRIOUS a CLONE. Nejedná se o nějaké vyložené průšvihy, ale na první poslech je jasné, o kolik proti původním verzím zaostávají.

Toto tributní CD je sympatický počin. Již podle zúčastněných kapel se dala tušit vysoká kvalita a myslím si, že se očekávání naplnila. Pro ortodoxní fanoušky určitě povinnost, pro ty ostatní, kteří touto kapelou tolik nežijí, je to určitě dobrý prostředek pro připomenutí starších alb, která se na jejich playlistu již nevyskytují tak často jako dříve.

 5

Milda

Verdikt

Dobrý nápad vydat toto CD. Výborná hudba v podání talentovaných kapel. Rozhodně nezklame.

Hodnocení

Autor
-
Redakce
-
Čtenáři
7,8 / 10

Další informace

Skladby

 1. DEAD POETS SOCIETY - The Last Candle
 2. SALAMANDRA - A Past And Future Secret
 3. ACRIMONY - And The Story Ends
 4. BLACKENED - Another Holy War
 5. CRUEL - Last Tales From The Twilight Valhalla
 6. GALADRIEL - The Bard's Song (The Hobbit)
 7. TWILIGHT HALL - Imaginations From The Other Side
 8. DELIRIOUS - Majesty
 9. SYRIUS - Theatre Of Pain
 10. CLONE - Welcome To Dying
 11. JORMUNDGARD - Follow The Blind
 12. FAIRYTALE - Lost In The Twilight Hall
 13. THE ARROW - Time What Is Time
 14. FATE KEEPER - Theatre Of Pain