ION DISSONANCE - Minus The Herd

ION DISSONANCE - Minus The Herd

ION DISSONANCE - Minus The Herd

ION DISSONANCE - Minus The Herd

To, jak zajímavý stylový posun naservírovali Kanaďané THE END na albu „Elementary“, už asi každý zaznamenal. To, že odklon od extrémů k poněkud lehčí formě postihuje širší oblast kanadské scény, si asi musíme uvědomit v souvislosti s další letošní deskou z Grand Canyon, kterou přinesli dříve opravdu hodně divocí až math-grindcoroví ION DISSONANCE. V případě těchto skvělých hudebníků ale nepůjde o tak brutální otočení výhybky, a to i přesto, že promo slogany mluví o metalcoru. Skutečnost je naštěstí jiná, kdo by také čekal, že se tak dobří instrumentalisté vzdají předvádění svých vymazlených kreací? Razantně se však změnila výsledná forma, kterou ION DISSONANCE servírují fanouškům na svém třetím albu „Minus The Herd“. Skladby jsou totiž samý thrash. Čekání na příjemné melodie je však ztrátou času, dostáváme totiž jakousi směsku bravurního techno thrashe a divokého mathcoru a chtě nechtě se hned od úvodních rytmů musí vylíhnout přirovnání k MESHUGGAH. ION DISSONANCE odvádějí svůj současný výraz až tak daleko, že jejich sekaná rytmika a studený technický zvuk kytar spíš připomíná Francouze GOJIRA, než grind-mathcore řežbu alb minulých.

ION DISSONANCEAž strojová přesnost vítězí nad bordeliózním chaosem, asi tak by se dal nazvat onen hlavní aspekt, který odlišuje desku od všeho, co ION DISSONANCE předváděli v minulosti. Důraz na zřetelnost rytmické stránky, na to, aby se časté hrubě sekané polyrytmické struktury hezky vyrýsovaly, aby zběsilé kytarové riffy neumíraly pod nánosem dalších vrstev rozlícených nástrojů, aby studený zvukový projev nalepil na posluchačova záda silnou vrstvu ledu, toho pokud chtěli Kanaďané dosáhnout, pak se jim jejich dílo opravdu povedlo. Ruku v ruce s tím jde i změna tempa, kdy se skladby ne vždy ženou v úprcích, ale často i jen proudí ve valivé rozvláčnosti. Celé album tak působí přehledněji, nikoli však jednodušeji, ony divoké kreace se zkrátka jen urovnaly do uspořádanější formy. Struktury jsou však přehlednější pouze ve srovnání s přecházejícími deskami, protože onen mathcore aspekt nenechává skladby jen tak v klidu plynout. Jako bychom se na techno thrash dívali z podivného hardcore úhlu, typické křivky jsou poznat, jen se kroutí v pokroucené perspektivě divokou živelností rozpáleného vzduchu.

Slepenec pocitů, které „Minus The Herd“ vyvolává, v sobě zahrnuje jak lehké zklamání vyvolané ústupem z extrémním pozic, kde tak kvalitní sekačku jen tak nenajdeme, tak potěšující fakt, že ION DISSONANCE umí svůj skladatelský a instrumentální potenciál napnout více než jedním směrem. A to bez ztráty výsledného efektu. Jestliže minulá alba představovala běsnící atak na posluchačovu psychiku, „Minus The Herd“ je naopak jako útok fyzický, něco jako buldozer, který vše tlačí před sebou. ION DISSONANCE zde neposkakují v šílících hudebních grimasách kolem své oběti, naopak ji soustředěnou silou mačkají k zemi. Výsledek je ale stejný, a to dokonale zmasakrovaný posluchač.

 3

Noisy

Verdikt

Rozpálený pohrabáč rozbíjející přemrzlé kvádry ledu. Nespoutaná srážka živlů. To je třetí album Kanaďanů ION DISSONANCE, kteří protentokrát zvolili formu jakéhosi mixu techno thrashe a mathcoru.

Hodnocení

Autor
8 / 10
Redakce
8,3 / 10
Čtenáři
8,3 / 10

Další informace

Stopáž: 33:03

Produkce: Zeuss

www.id357.com

Sestava

Skladby

  1. The Surge
  2. Through Evidence
  3. Kneel
  4. Shunned Redeemer
  5. You Shouldn't Be Alive
  6. Scorn Haven
  7. Of Me...Nobody Is Safe
  8. Untitled
  9. Void Of Conscience
  10. Tarnished Trepidation

Diskografie

Cursed (2010)
Minus The Herd (2007)
Solace (2005)
Breathing Is Irrelevant (2003)
.357 (demo) (2003)

Jiné pohledy

8 / 10
Správný krok udělali ION DISSONANCE. Další dávka zuřivého mathování už by nudila, neboť alespoň dle mého názoru se tento žánr poněkud vyčerpal. Novinka nic neslevuje z agresivního pojetí typického pro tyto Kanaďany, jen tam, kde předchůdci nemilosrdně vyhlazovali rychlostí, spíše sází na těžkonážní pojetí v podobě hutných kytarových riffů. Ne, ION DISSONANCE ani trošku neslevili ze své hudební filozofie, jen k její presentaci zvolili trošku jiné výrazové prostředky a já osobně jsem jim za to velice vděčný.
Dalas | 21. září 2007

 

8,5 / 10
Souhlasím. Kanadská sekačka skutečně odbočila nepříliš očekávaným směrem. Kdysi těžce schizofrenní techno/deathcore je najednou až překvapivě přístupný, rytmická struktura se výrazně zjednodušila (prosím vnímat v kontextu výše uvedené žánrové škatulky) a pozbyla na spletitosti a téměř nečitelné komplikovanosti, kterou dávalo na odiv především fantastické album „Solace“, dle mého zatím nejlepší materiál kariéry ION DISSONANCE. Novinku se vám podaří rozebrat rychleji, již nebudete nuceni pracně luštit jednu tajenku za druhou, už žádné hlavolamy ani zdánlivě neřešitelné instrumentální úlohy. Kanaďané tentokráte nekonstruují další „gordický uzel“, hrají o poznání transparentněji a na rozdíl od své starší tvorby neusilují o co největší hustotu kreativních myšlenek v rámci co nejkratší časové plochy. ION DISSONANCE na „Minus The Herd“ s jednotlivými motivy daleko více pracují, rozvíjejí je a nechávají je vyniknout ze všech možných stran a úhlů. Na quebecké techniky poměrně revoluční počin, jednou nohou stále stojící v hlubokém undergroundu, tou druhou však již opatrně nakročující směrem k „mainstreamovému“ posluchači. Osobně s tím nemám vůbec žádný problém.
Reaper | 18. září 2007