HELEVORN - Espectres
Další španělský příspěvek do už nyní bohaté nadílky výborných doom metalových nahrávek letošního roku. „Espectres“ je klasický, dřevní a čistý doom, přesto stále velmi emotivní a prodchnutý krásně ponurou atmosférou.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Netradične sa povenujem nahrávke, ktorá síce metalová rozhodne je, ale s preferovanými extrémnymi formami kovového žánru nemá spoločné fakt nič. Dostal som CD na recenziu a už som sa musel pasovať s o dosť tvrdšími orechmi než je táto prístupná, príčetne vymyslená a ľahko vstrebateľná i pochopiteľná nahrávka mladého kvinteta MARTUROS, ktoré na metalové chodníčky vykročilo v Prievidzi v roku 2015 a „Nameless“ je jeho debutovým albumom.
CD vyšlo vo februári u Support Underground, kde tiež – nie prvýkrát – zalovili mimo svoje hlavné teritórium, a prináša štedrých vyše 50 minút hudby, naporciovanej do desiatich skladieb. Tie na prvé počutie zaujmú kvalitným, plným, miestami až masívne pôsobiacim znením. V ňom potom vyniknú šikovne poskladané a zaranžované kompozície, prezrádzajúce, že ich tvorcom rozhodne nechýba talent a netápajú pri hľadaní toho, čo chcú hrať. „Nameless“ je jednoznačne vyzretý a dotiahnutý debut.
Žánrovo ide o energický, nabrúsený heavy metal, vyše štyridsať rokov existujúci žáner, ktorý tu je spracovaný s citom k dávnym koreňom a zároveň tak, aby ani náhodou neznel archaicky, ale sviežo a súčasne. O to sa stará v prvom rade gitarová hra, ktorá slušne tlačí na pílu a zároveň je vytunená rôznymi vyhrávkami čerpajúcimi z novších metalových žánrov. MARTUROS sa na nejednom mieste dotýkajú power/thrash metalu, na druhej strane prinášajú plejádu melodických a atmosférických motívov, ktoré každej skladbe dodajú dostatok vlastnej tváre. Netreba zabudnúť ani na sympatickú hru basgitary, úspešne sa púšťajúcej aj do sólových výjazdov.
Na jedenej strane často ťažké riffy – jeden moment mi dokonca pripomenul PARADISE LOST na nesmrteľnom „Gothic“ –, na strane druhej veľa dominantných melodických figúr, v ktorých sa objaví aj spomienka na HELLOWEEN spred vyše troch dekád. Ozvena RUNNING WILD v štvrtej skladbe je takisto celkom príjemná. Nad gitarami a bicími sa nesie vokál Maggee, ktorá tu nie je za nejakú opernú slávicu, naopak v jej silnom, výraznom, neraz až zachrípnutom a energiou nabitom hlase dominuje rockový a metalový drive. Spev teda tvrdé vyznenie hudby MARTUROS nezjemňuje, skôr ho ešte zvýrazňuje. Celkovo znie album vyvážene, presne tak, aby tam nebolo nič „navyše“, a výsledkom tohto prístupu je vydarená metalová nahrávka.
Je fajn, že aj na Slovensku občas vznikne „heavík“, ktorý netrpí nostalgiou za upachtenými domácimi 80. rokmi ani úpornými snahami podobať sa tvorbou niekomu „veľkému a slávnemu“.
7 / 10
Juraj Ondrejmiška
- basgitara
Matúš Minich
- bicie
Roman Kevický
- gitary
Adrián Rajnoha
- gitary
Maggee Marturos
- vokály
1. Angel of Life
2. Nameless
3. Liar
4. This Way Leads Somewhere
5. I'm Lucifer
6. Midnight Dreams
7. It's Not Me
8. This Is Not a Song, It's Crying for Help
9. Superheroes of Tomorrow
10. The Magician
Nameless (2019)
Superheroes of Tomorrow (SP) (2019)
Vydáno: 2019
Vydavatel: Support Underground
Stopáž: 52:17
-bez slovního hodnocení-
Další španělský příspěvek do už nyní bohaté nadílky výborných doom metalových nahrávek letošního roku. „Espectres“ je klasický, dřevní a čistý doom, přesto stále velmi emotivní a prodchnutý krásně ponurou atmosférou.
Fínsky melodicky death so štipkou blacku som objavil až tento rok, ale hrali mi v aute i doma celé leto. Ich siedmy album som teda privítal s rozkročenou náručou a oni ju naplnili po okraj. Nič prelomového, skrátka ich osvedčená kvalitka.
Třicet let po založení je HORNA ve formě. Starý kozel Ville Pystynen, nestor finské blackové scény, za to umí vzít. Ostrý vysypaný BM, halekavá finština a taky rock'n'roll. A skvělé nápady, třeba ústřední melodický motiv v "Hymni II" z hlavy nedostanete.
Hleďme, kolega Noisy deklaruje SACRILEGE. Inu, SARCASM jsou jati hluboko v deathmetalových devadesátkách (založeni 1990, reaktivováni 2015) a navíc mají i blackový "edge". Jsou tam i DISSECTION, jinak je to spíše standardní, ničím nevybočující deska.
Hrací čas / počet zajímavých motivů = koeficient ochoty mačkat "replay". WINTERFYLLETH hrají (bez dvou bonusů) hodinu a tentokrát jsou bohužel na nápady skoupí. Nebýt "Upon This Shore" s WOODS OF DESOLATION / REMETE vibes, nebylo by moc kde brát.
Francouzská parta si za cíl snažení vytyčila instrumentální postmetalovou hudbu, kterou se snaží pojmout v maximální šíři. Koketuje tedy s lehkými postrockovými náladami i ponurou atmosférou doom metalu. K tomu výpady ke klasikům CULT OF LUNA. Povedené.
Při svém debutu pod "majorem" předvádějí WOLFBRIGADE svůj standard. Bylo už i lépe, ale mohlo být i hůř. Dominující pogo střídají vály v rychlejším středním tempu a prostě to klasicky dobře odsejpá. Častěji se však asi budu vracet ke starším nahrávkám.