BROKEN HOPE - Mutilated And Assimilated

BROKEN HOPE - Mutilated And Assimilated

BROKEN HOPE - Mutilated And Assimilated

BROKEN HOPE - Mutilated And Assimilated

Už pred mesiacom tu mohla byť táto recenzia. Ale povedzme si takto – hýbe sa mi z tohto písania účet? Nie. A u veľkých srdcoviek sa aj tak čaká na originály. Doma je už nejaký čas, aj s bonusovým DVD. Lenže vonku ryčí turboleto. Určite sa nesťažujem, ale v takých podmienkach baví leda tak práca. Veď kapelu som podporil kúpou, komu sa chce rúbať do klávesnice, s albumom som spokojný možno aj viac než som čakal. A ďalšie takéto šalmaje lásky,tak či tak nevyspievam.

Tak poďme na ten kus života ťažkého. Koniec BROKEN HOPE som si odsmútil, správy o ich návrate najprv vydesili, ale nakoniec bol „Omen Of Disease“ na ohňostroj solídneho striedmeho formátu, návrat mal zmysel. A má ho aj na novinke, vydanej po takmer štyroch rokoch od znovuzrodenia. Prvé uvoľnené skladby „The Carrion Eaters“ aj s videom a „The Meek Shall Inherit Shit“ – veľká spokojnosť, dokonca až prekvapenie, niektoré pasáže ako keby vydolované z antarktickej krypty, do ktorej boli uložené v časoch „Loathing“. Samozrejme syndróm SUFFOCATION – v prvých sekundách viete, koho počúvate.

BROKEN HOPE

Dvanásť skladieb, 100 % BROKEN HOPE. Posledný „dvojzáprah“ je poctou prvým albumom, zrejme sa z toho stáva trademark novej éry veteránov elitného BDM, ktorí si konečne bez milosti idú po miesto, ktoré im na scéne i v jej histórii patrí. Brutálny americký death metal v štýle 90. rokov, mimoriadne hutný, drvivý a nadupaný, s charakteristickými postupmi, zvukom a harmóniami. Pod hudbou je vo veľkej väčšine podpísaný „jediný pozostalý“ Jeremy Wagner, raz v spolupráci s Leskim, dve skladby sú výhradne z Damianovej hlavy.

Je dobre, že sa k tvorbe dostal, na niektorých miestach predsa len počuť, že v BH je takmer všetko pod taktovkou jedného muža, to by časom mohlo byť na škodu veci. Zatiaľ sa tých pár spakruky nahodených, „lacnejších“ momentov v celkovej vysokej kvalite ľahko rozplynie. Prepracovaný, skôr priamočiary BDM s ťaživou, hrozivou atmosférou takto stále vyučuje, úprimne, títo klasicky hrajúci a skladajúci chlapíci si duel s mladou generáciou môžu dovoliť hocikedy. Navyše sa stále vyvíjajú, aby som nechodil ďaleko, rezervy, ktoré Damian mal v porovnaní s predchodcom, titanom ezofágu, počas necelých štyroch rokov zrušil. Už to nie je „Joe, ak by žil, by to dal oveľa lepšie“, teraz je to „Damian si post v BROKEN HOPE zaslúži, je hrdlom na pravom mieste.“

Zvuk – kvalita tam, kde sa hrnie surový kov smrti, i tam, kde znejú chladné zlovestné tóny inštrumentálnych miniatúr. A čo sa tu vydarilo obzvlášť, sú texty. Jeremy Wagner ako autor nejednej desivej poviedky je naozaj šikovný chlap a tentokrát sa pustil do kadečoho. Okrem hororových motívov, inšpirovaných filmami ako „The Thing“ – „Mutilated And Assimilated“, „Beneath Anctarctic Ice“ alebo „The Hills Have Eyes“ („Outback Incest Clan“) kruto zošvihal aj ľahostajnosť až nenávisť ľudstva voči planéte a ekosystémom v „The Meek Shall Inherit Shit“. Názov „The Necropants“ znie možno srandovne, ale ide o bizarnú magickú praktiku, známu na Islande v časoch raného novoveku. Pokiaľ ide o „The Bunker“, v koži nejakého jedinca s „hnedým videním sveta“, ktorému sa zhodou okolností páči hudba BROKEN HOPE, by som nechcel byť, ani keby som sa volal Xipe Totec, a perverzná „Malicious Meatholes“ je prehliadkou metafor, spôsobujúcich výbuchy smiechu. Áno, som veľmi spokojný, body netreba.
 

 10

Martin Lukáč

Verdikt

BROKEN HOPE vydali jeden z deathmetalových albumov roka 2017, a to sú vrátane pauzy na svete skoro tri dekády. Dúfam, že raz toto dokáže aj niekto z „mladých“.

Hodnocení

Autor
-
Redakce
-
Čtenáři
9 / 10

Další informace

Stopáž: 40:18

https://www.metal-archives.com/bands/Broken_Hope/3221
https://www.facebook.com/brokenhopeofficial

www.brokenhope.com/

Sestava

Skladby

 1. The Meek Shall Inherit Shit
 2. The Bunker
 3. Mutilated And Assimilated
 4. Outback Incest Clan
 5. Malicious Meatholes
 6. Blast Frozen
 7. The Necropants
 8. The Carrion Eaters
 9. Russian Sleep Experiment
 10. Hell's Handpuppets
 11. Beneath Antarctic Ice
 12. Swamped-In Gorehog (S.I.G. 25th Anniversary Tribute)

Diskografie

Mutilated And Assimilated (2017)
Omen Of Disease (2013)
Grotesque Blessings (1999)
Loathing (1997)
Repulsive Conception (1995)
The Bowels Of Repugnance (1993)
Hobo Stew (7'') (1993)
Swamped In Gore (1991)
Demo (demo) (1990)