BODY COUNT - Merciless
David Gilmour popri melancholickom novom albume stíha aj trochu aktivizmu. V nepravdepodobnej spolupráci s BODY COUNT sa na gitare riadne odviazal do šesťminútového sóla. Skvelé!
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Nuž, narvať do názvu kapely i albumu ešte viac osudovosti, beznádeje, zmaru a bolesti, internet od žiaľu skolabuje. Obal, na ktorom v nočnom lese pohrebný voz, poháňaný tuším samotnou Zubatou, čaká, kým sa gentleman oháknutý ako od Dickensa rozžehná s duchom svojej osudovej, vyzerá, ako keby ho v koprodukcii vymysleli Stoker, Erben a Shelley. Maliarov si zohnali štýlových, možno Millaisa s Rosettim, prvý maľoval, druhý miešal farby, aby bolo smutno ako sa patrí.
Dajte takýto materiál človeku cynickému, bezcitnému, skrátka hovadu, a s vašimi romantickými nápadmi a víziami zatočí presne takto. Ale odhliadnuc od toho sú Švédi WHEN NOTHING REMAINS príjemným prekvapením na poli žánru, ktorý si občas doprajem, hoci kadejaké hudobné vízie, ktoré sa snažia vyvolať v poslucháčovi stavy nejakého romantického smútku až pádu do depresií, idú mimo mňa.
To prvé je blbosť, to druhé – ak trpíš depresiami, máš vážny problém, lieč ho miesto toho, aby si ho prostredníctvom svojej tvorby prenášal na ostatných. Ľudia sú niektorí aj slabšie povahy, skončia pri „depressive suicidal x.y. metale“, režú sa zmaľovaní v pivnici žiletkami, a to nie je zďaleka to najhoršie, čo môžu povyvádzať.
WHEN NOTHING REMAINS z Göteborgu a okolia našťastie nie sú tento prípad a hrajú v zásade príjemnú, uvoľnenú, náladovú hudbu. Tie nálady síce nie sú žiadny GEHENNAH či iný vodvaz, nemyslím si však, že by ste po vypočutí „As All Torn Asunder“ začali siahať po čomsi ostrom, alebo hádzať dlhé pohľady na silnú vetvu duba v zámockom parku.
Deväťskladbový debut tejto skupiny – medzičasom dala dokopy zostavu, s ktorou by mohla aj koncertovať – prináša melodický a melancholický doom death metal, ktorý nejaké nové dimenzie žánru neodhaľuje, ale prináša bohatstvo veľmi pôsobivých pasáží a vyznačuje sa dramatickou atmosférou s prípustnou dávkou doommetalového pátosu a tragiky.
Nejde o nejaký ulepene sa vlečúci opus, voľných, pomaly plynúcich plôch je samozrejme dosť, WHEN NOTHING REMAINS sa do toho však vedia aj pomerne slušne a energicky oprieť, okrem maľovania neveselých nálad majú v krvi tiež drviaci, valivý a majestátny metal. Samozrejmosťou sú kadejaké klávesové podmazy, klavírne vyhrávky a tu a tam pasáž, v ktorej spotreba elektriny klesne výrazne pod v metale bežnú normu.
Veľmi dobré sú vokály, hlboký rev, ktorému občas kontruje vyšší nabrúsený tón. A niekedy sa k slovu dostane aj čistý spev. Fakt oceňujem, že Švédi sa vyhli kadejakým plačlivým polohám, aké poznáme napríklad od MY DYING BRIDE, a duet „kráska a zviera“ bol tiež zavrhnutý ako v súčasnosti už priveľké klišé. Ženský vokál je použitý maximálne ako efekt na cca jednom mieste.
Pri hľadaní inšpiračných vzorov Švédov by som Anglicko hádam aj vynechal, hladina pochmúrnosti, prípadne užialenosti je oproti starým PARADISE LOST, CATHEDRAL či MY DYING BRIDE alebo ANATHEMA predsa len nižšie. WHEN NOTHING REMAINS znejú tak akosi „švédsky“, čím teraz nemám na mysli akurát OPETH, a mám pocit, že baviť by mohli napríklad aj fanúšikov fínskych SWALLOW THE SUN alebo OMNIUM GATHERUM.
Vo výsledku ide o príjemnú, sympatickú žánrovú záležitosť, zastrešenú ruským vydavateľstvom, ktoré má doom metal ešte aj v názve.
Kvalitný melodický a melancholický doom/death zo Švédska, ako debut fakt vydarený album.
8 / 10
Peter Laustsen
- všetky nástroje
Jan Sallander
- všetky nástroje
Jonas Toxen
- bicie
Hosť:
Johan Ericson
- čistý spev
1. Embrace Her Pain
2. The Sorrow Within
3. A Portrait Of The Dying
4. Mourning Of The Sun
5. Solaris
6. Her Lost Life
7. In Silence I Conceal The Pain
8. As All Torn Asunder
9. Outro: Tears
As All Torn Asunder (2012)
Vydáno: 2012
Vydavatel: Solitude Productions
Stopáž: 70:00
Toto mi vyloženě sedlo. Je to snad ještě lepší než mí oblíbení Swallow the Sun.
David Gilmour popri melancholickom novom albume stíha aj trochu aktivizmu. V nepravdepodobnej spolupráci s BODY COUNT sa na gitare riadne odviazal do šesťminútového sóla. Skvelé!
Velmi solidní album, jak se to snad od arizonských veteránů už tak nějak dá i očekávat. Power s thrashem si na něm intenzivně a přátelsky ve známých pózách potřásají rukama a místy je to skutečně intenzivní, zejména tedy v první půli celé nahrávky.
Nová americká skupina poskládaná ze zkušených hudebníků na svém debutu hezky kombinuje svižný progresivní death s trochou té blackové černoty, notnou dávkou melodiky, chmurné atmosféry i nějaké té lehčí hitovosti. Šlape to po čertech dobře.
Už tady byly různé pokusy (i velmi úspěšné) propojit death metal s jinými žánry, ale nevzpomínám si, že by někdo až takto mohutně zfůzoval smrtící kov se sedmdesátkovým art rockem. Deska, která chce svůj čas a deska, o které se bude hodně mluvit.
Redakčný Schrödingerov paradox. Ak je Manatar sklamaný, môže to byť dobré. Rudi chváli - treba byť opatrný. Mari nehlási album roka. Fajn, že Aaron skúsil projekt mimo MDB – doposiaľ premárnená príležitosť. Výsledok ako tvrdší „One Second“ neurazí.
Další emoční zkrachovalec, co tíhu světa ventiluje skrze black metalový one-man projekt. Rockový základ, na který je nabaleno blackové vřeštění. Depresivní, chvílemi podivné, ale zajímavé. Jde o poněkud garážovou nahrávku, ale ty emoce jsou autentické.
Při prvním poslechu mi to sice připadalo jako když pejsek s kočičkou vařili dort, ale nakonec si to sedlo a je z toho opravdu příjemná krmě, sice hodně kořeněná všemožnými extrémy, ale chutná to skvěle.