SERJ TANKIAN - Imperfect Harmonies

SERJ TANKIAN - Imperfect Harmonies

SERJ TANKIAN - Imperfect Harmonies

SERJ TANKIAN - Imperfect Harmonies

Druhé sólové album známého arménského hudebníka a aktivisty Serje Tankiana, pojmenované možná zbytečně skromně „Imperfect Harmonies“, konečně pořádně vysvětluje, proč se tento talentovaný zpěvák rozhodl opustit na vrcholu slávy se nacházející SYSTEM OF A DOWN. Již koncertní CD/DVD „Elect The Dead Symphony“, natočené minulý rok při společném vystoupení s filharmonickým orchestrem, naznačilo snahu dělat hudbu jinak, ale teprve nové album ukazuje, čeho všeho je Tankian schopen a kam míří.

SERJ TANKIANSvět smyčců a klavíru se ukázal zřejmě natolik inspirující, že drsný rocker zcela rezignoval na metalový rámus a rozhodl se svoje truchlivé, emocemi nabité melodie doprovodit z větší části pouze klasickým orchestrem. Symfonickou část však zajímavě doplnil o bicí, samply, elektroniku, připojil nějaké to jazzové brnkání a výsledek je přinejmenším překvapivý. „Imperfect Harmonies“ tak šokuje nejen hudebním veletočem, který autor předvedl, ale především tím, jak mu ona odvážná kombinace popu, symfonické hudby, jazzu, elektroniky a rocku většinou obdivuhodně vychází. Vydařené spojení kláves, orchestru a rytmiky v tepajících skladbách „Borders Are“, „Peace Be Revenged“, nebo „Left Of Center“ má stejně živelnou dynamiku jako rocková hudba, působí logicky, přirozeně a energicky, na druhou stranu ale pomalé, utahané kusy „Gate 21“, „Yes, It´s Genocide“ nebo „Wings Of Summer“ album brzdí a nutí mne přidělit střízlivější hodnocení. Celkově však převažuje kvalita a kvůli skladbám „Borders Are“,„Peace Be Revenged“, „Electron“, „Disowned inc.“ nebo „Left Of Center“ rozhodně stojí za to si novinku vyposlechnout. Tankian se hudebně pohybuje na širokém prostoru a těžko zaujme všechny stoprocentně, ale nejdůležitější je fakt, že hudební složka „Imperfect Harmonies“ není pouze doprovod ke zpěvu, ale naopak mistrovým pěveckým kreacím zdatně konkuruje.

Zpěv ale zůstává (spolu s angažovaným textovým poselstvím) samozřejmě hlavní a dominantní součástí - a to v dobrém i špatném slova smyslu. Tankianovi nekryje záda hlasitá metalová hudba a vše je tedy mnohem více slyšet. Zpěvák předvádí svůj obrovský rozsah, snaží se zaujmout výraznými a náročnými melodiemi, ale nemohu se ubránit myšlence, že Serj Tankian prostě nemá zapotřebí předvádět, co všechno je schopen uzpívat a zejména pasáže, ve kterých hrotí vysoké tóny, se zdají být zbytečné.

„Imperfect Harmonies“ fanouškovi SYSTEM OF A DOWN napoprvé jistě vyrazí dech. V mém případě však počáteční rozčarování celkem rychle vystřídalo uznání, a kdybych měl tu možnost, pogratuluji osobně mistrovi ke skladatelské odvaze. Na albu je dostatek silných melodií, instrumentální zpracování je originální a většina skladeb je povedená. Párkrát to na desce sice zaskřípe, ale to bych zase tolik neřešil, neboť se jedná o mimořádnou nahrávku a je třeba být velkorysý.

 3

Verdikt

Překvapivě odvážná kombinace popu, symfonické hudby, jazzu, rocku a elektroniky.

Hodnocení

Autor
7,5 / 10
Redakce
-
Čtenáři
5,7 / 10

Další informace

Stopáž: 44:09

Produkce: Serj Tankian

www.serjtankian.com

Sestava

Skladby

 1. Disowned Inc.
 2. Borders Are
 3. Deserving?
 4. Beatus
 5. Reconstructive Demonstrations
 6. Electron
 7. Gate 21
 8. Yes, It's Genocide
 9. Peace Be Revenged
 10. Left Of Center
 11. Wings Of Summer

Diskografie

Imperfect Harmonies (2010)
Elect The Dead Symphony (2010)
Elect The Dead (2007)