DIO - Holy Diver

DIO - Holy Diver

DIO - Holy Diver

DIO - Holy Diver

Ironie osudu tomu tak zřejmě chtěla, že debut skupiny DIO se stal na pozadí dalších devíti následujících studiových alb zároveň i jejím největším a nejslavnějším dílem. Těžko říct, zda se tak stalo proto, že jeho duchovní otec zpěvák Ronnie James Dio byl stále ještě plný magických okamžiků, které před nedávnem zažil s BLACK SABBATH, nebo jestli se jen zkrátka sešla ta nejsprávnější parta muzikantů v ten nejsprávnější čas na nejsprávnějším místě, v každém případě však „Holy Diver“ znamená pro DIO to, co třeba „Sgt. Pepper´s Lonely Hearts Club Band“ pro BEATLES, z čehož jasně plyne, že následně ani nemohlo být v silách kapely (a že se o to bezpochyby mockrát snažila a někdy byla i docela blízko) jej ještě někdy překonat. Občas se to tak zkrátka stane, že si vše sedne jak má, a k tomu se přimotá štěstíčko, které si před tím podala rozvášněná parta divokých hudebních múz.

Čistá esence raného heavy metalu, dýchající z každé notičky na tomto albu, ostatně ani jiné (logické) vysvětlení nemůže mít. S talentem tvůrců stylu na něm pánové Dio (jinak samozřejmě Ronald James Padavona, který si pro umělecké účely tohle přiléhavé přízvisko jistého mafiána vypůjčil už někdy v roce 1961), Jimmy Bain (jinak RAINBOW, GARY MOORE), Vivian Campbell (později WHITESNAKE, DEF LEPPARD) a Vinny Appice (alias věčný Diův souputník) oslavují opojení těžkým kovem, jemuž po odpoutání od hard rockového piedestalu narostla křídla hodná bájného Pegase. Bicí spolu s baskytarou duní neodolatelnou zvukovou charakteristikou osmdesátých let dvacátého století, kytara kroutí jeden zvonivější riff než druhý a Diův hlas, sám o sobě jednoduše nezapomenutelný, tomu všemu vtiskává punc geniality.

DIO

Zní to možná prostě, ale démonický maskot kapely „Murray“ z obalu alba je mi svědkem, že v případě „Holy Diver“ mají tyhle charakteristiky mnohem větší hloubku než obvykle. DIO skučí jako vzdušný vír na poušti („Stand Up And Shout“ a elektrizující „Don´t Talk To Strangers“ s absolutně uzemňující akustickou předehrou, kde Dio doslova čaruje), hřmotně a rytmicky mávají nad hlavou poctivým ocelovým řetězem („Gypsy“, „Straight Through The Heart“ a desetitunové blues v „Shame On The Night“) nebo spolu s tím vším dávají průchod i svému vytříbenému smyslu pro melodické estetično („Caught In The Middle“ a „Invisible“). A mimoto si, pochopitelně, budují ve skladbách „Holy Diver“ a „Rainbow In The Dark“ vlastní památník, k němuž by se klidně mohly každý rok 25. května (což je přesné datum, kdy album v roce 1983 vyšlo) skládat pamětní věnce. U titulní věci proto, že zřejmě není na světě mnoho podobných skladeb, které by lépe vystihly atmosféru tajemna a mystična (o nikdy nevysvětleném obsahu textu ani nemluvě), a jejichž ústřední riff a zpěv tak budou už navždy sedět na čestném místě v heavy metalové Síni slávy, u „Rainbow In The Dark“ pak proto, že dokonale sehrála úlohu hitového singlu, s nímž mimoděk na dlouhé roky dopředu ukázala všem melodickým metalistům, jakže má vypadat užití kláves v ryzím prostředí těžkého kovu.

Je toho zkrátka hodně, co nám odkázal Ronnie James Dio a album „Holy Diver“ mezi tím vším stojí na čestném místě, stejně čestném, na jaké už ho bohužel následoval i samotný jeho hlavní protagonista. Tak ať se ti daří i tam nahoře nebo kam ses to vlastně dostal, Ronnie.

 22

Louis

Verdikt

Jedna z největších věcí z odkazu Ronnieho Jamese Dia.

Hodnocení

Autor
-
Redakce
-
Čtenáři
8,9 / 10

Další informace

Stopáž: 41:29

Produkce: Ronnie James Dio
Studio: Sound City Studios, California

www.ronniejamesdio.com

Sestava

Skladby

  1. Stand Up And Shout
  2. Holy Diver
  3. Gypsy
  4. Caught In The Middle
  5. Don't Talk To Strangers
  6. Straight Through The Heart
  7. Invisible
  8. Rainbow In The Dark
  9. Shame On The Night

Diskografie

Master Of The Moon (2004)
Killing The Dragon (2002)
Magica (2000)
Inferno/Last In Live (Live) (1998)
Angry Machines (1996)
Strange Highways (1994)
Lock Up The Wolves (1990)
Dream Evil (1987)
Intermission (EP) (1986)
Sacred Heart (1985)
The Last In Line (1984)
Holy Diver (1983)