HELEVORN - Espectres
Další španělský příspěvek do už nyní bohaté nadílky výborných doom metalových nahrávek letošního roku. „Espectres“ je klasický, dřevní a čistý doom, přesto stále velmi emotivní a prodchnutý krásně ponurou atmosférou.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Erupciou číreho zúfalstva sú prvé tóny „Capture“. „O krok bližšie niekam... O krok bližšie nikam,“ hlas je pílkou zarezávajúcou sa hlboko do drene poslucháča; Alan Dubin predvádza vrcholné divadlo totálnej agónie. O tom sú KHANATE od svojich prvopočiatkov a neinak tomu je na „Capture & Release“, dvojskladbovom, ale takmer trištvrtehodinovom EP. KHANATE si z domovského prístavu Southern Lord odskočili splatiť dlh vydavateľstvu Hydra Head (vlastnenom Aaronom Turnerom z ISIS, na ktorých koncerte sa O'Malley a Plotkin stretli), ale na svojom zvuku zmenili len pramálo. Napriek tomu je „Capture“ jedným z najsilnejších kúskov zo „spevníka“ tejto skutočne extrémnej kapely. Kĺzanie prstov po hmatníku a rozložené akordy z „Things Viral“ ustúpili kontinuálnemu, „sunnovskému“ basovému brumu („Capture & Release“ dokáže rozvibrovať nábytok, posluch na slúchatkách je polovičným zážitkom). Trikom KHANATE je schopnosť vnútornej gradácie v rámci predlhých skladieb. Jednotlivé nástroje sú permanentne v stave zdanlivého fadeoutu – zrazu na sekundu všetky súčasne zmĺknu, aby v ďalšom okamihu unisono vybudovali hlukovú stenu, okamžite po vztýčení sa rútiacu späť na zem. A znova.
KHANATE sú na rozdiel od dnes známejších SUNN O))) „klasickou“ skupinou v tradičnom obsadení spev-gitara-basgitara-bicie. Druhá polovica EP, takmer polhodinová „Release“, je však netypicky blízko ambientu či „čistému“ drone, veľká časť skladby je de facto sólom pre vokál. Decentné použitie elektroniky v úvode nie je predzvesťou hlukovej smršte, ale valivého oblaku vnútorných pochýb. „A všetko, čím si, leží na zemi/Polámaná, otvorená a vytekajúca/Listy nasakujú, pijú/Si krvou/To je všetko,“ znie sebaspytujúci Dubinov rev a apokalyptický rozmer hudobnej zložky mu len dodáva na naliehavosti. KHANATE nerezignovali na zdelenie, ale sú alternatívou k tradičnému poňatiu hudby, ktorá často slúži ako katalyzátor tryskajúcich emócií. Kým s martýrom Jonasom Renksem a jeho KATATONIOU si môžete o ďalšom a ďalšom životnom údere pod pás spievať, s KHANATE sa ho chtiac-nechtiac dotknete sami.
Nebudem sa snažiť hľadať, čo je lepšie. KHANATE sú jednoznačne javom, ktorý vie napodobniť nanajvýš sám seba. Ani „Capture & Release“ zrejme neprekvapí nikoho, kto sa s touto inkarnáciou tvorby Stephena O'Malleyho už stretol. To však nič nemení na oceľovej sile stisku, ktorým vás táto nahrávka chytí pod krk. Chytí & (ne)pustí.
„Capture & Release“ zrejme neprekvapí nikoho, kto sa s touto inkarnáciou tvorby Stephena O'Malleyho už stretol. To však nič nemení na oceľovej sile stisku, ktorým vás táto nahrávka chytí pod krk. Chytí & (ne)pustí.
8 / 10
1. Capture
2. Release
Dead & Live Aktions (DVD) (2005)
Capture & Release (EP) (2005)
Things Viral (2003)
Khanate (2001)
Vydáno: 2005
Vydavatel: Hydra Head
Stopáž: 43:18
Produkce: James Plotkin
Studio: Seizure Palace, SIR+Music Building
-bez slovního hodnocení-
Další španělský příspěvek do už nyní bohaté nadílky výborných doom metalových nahrávek letošního roku. „Espectres“ je klasický, dřevní a čistý doom, přesto stále velmi emotivní a prodchnutý krásně ponurou atmosférou.
Fínsky melodicky death so štipkou blacku som objavil až tento rok, ale hrali mi v aute i doma celé leto. Ich siedmy album som teda privítal s rozkročenou náručou a oni ju naplnili po okraj. Nič prelomového, skrátka ich osvedčená kvalitka.
Třicet let po založení je HORNA ve formě. Starý kozel Ville Pystynen, nestor finské blackové scény, za to umí vzít. Ostrý vysypaný BM, halekavá finština a taky rock'n'roll. A skvělé nápady, třeba ústřední melodický motiv v "Hymni II" z hlavy nedostanete.
Hleďme, kolega Noisy deklaruje SACRILEGE. Inu, SARCASM jsou jati hluboko v deathmetalových devadesátkách (založeni 1990, reaktivováni 2015) a navíc mají i blackový "edge". Jsou tam i DISSECTION, jinak je to spíše standardní, ničím nevybočující deska.
Hrací čas / počet zajímavých motivů = koeficient ochoty mačkat "replay". WINTERFYLLETH hrají (bez dvou bonusů) hodinu a tentokrát jsou bohužel na nápady skoupí. Nebýt "Upon This Shore" s WOODS OF DESOLATION / REMETE vibes, nebylo by moc kde brát.
Francouzská parta si za cíl snažení vytyčila instrumentální postmetalovou hudbu, kterou se snaží pojmout v maximální šíři. Koketuje tedy s lehkými postrockovými náladami i ponurou atmosférou doom metalu. K tomu výpady ke klasikům CULT OF LUNA. Povedené.
Při svém debutu pod "majorem" předvádějí WOLFBRIGADE svůj standard. Bylo už i lépe, ale mohlo být i hůř. Dominující pogo střídají vály v rychlejším středním tempu a prostě to klasicky dobře odsejpá. Častěji se však asi budu vracet ke starším nahrávkám.