DYSRHYTHMIA - Coffin of Conviction
Instrumentální progrock převrácený na ruby. Parádní náladová deska plná technických fines s typickým svojským rukopisem Colina Marstona, který na posledních dvou deskách střídá basu s druhou elektrickou kytarou.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Začnime personalistikou. Zo zostavy IN FLAMES v priebehu niekoľkých rokov poodchádzali dlhoročné stálice. Bubeník Daniel Svensson (v kapele pôsobil v rokoch 1998 – 2015), basgitarista Peter Iwers (1997 – 2016) a gitarista Niclas Engelin (po krátkej anabáze na konci 90. rokov to boli najmä roky 2011 – 2022). Jednoducho povedané, nezostal kameň na kameni a hoci všetky odchody boli komunikované v priateľskom duchu, ťažko sa ubrániť pochybovačným úvahám rôzneho charakteru.
Všetko to umocnil vznik hviezdneho projektu THE HALO EFFECT, ktorý prekvapujúco vystúpil s koncertným setom už na minuloročnej edícii festivalu Wacken Open Air. Neviem, či to bol najšťastnejší nápad hyperaktívneho vydavateľstva Nuclear Blast Records – fanúšikovia nemali z debutového albumu „Shadowminds“ napočúvané vôbec nič a kapela ešte k tomu vybehla na pódium po polnoci, navyše po zdrvujúcom triumfe neľudských SLIPKNOT. Bez šance. Album vyšiel o pár dní neskôr, 12. augusta a už po niekoľkých vypočutiach muselo byť každému jasné, že ide o drahokam. Jesper Strömblad, otec zakladateľ IN FLAMES tak spolu s trojicou vyššie spomínaných hudobníkov a ešte aj famóznym Mikaelom Stannem (DARK TRANQUILLITY) za mikrofónom kvalitne, štýlovo a šarmantne nakopol do zadku svojich bývalých parťákov Andersa Fridéna a Björna Gelotteho.
Chápete to? Partička zabijakov, z ktorých jeden IN FLAMES zakladal ako svoj vedľajší projekt, v ktorom chcel zmiešať záľubu v IRON MAIDEN s deathmetalovou tvrdosťou a energiou, ďalší spieval na debutovom albume a okrem nich bubeník, basák a druhý gitarista, ktorí hrali v IN FLAMES viac než desaťročie. Spolu vytvorili dielo, pri počúvaní ktorého musí nadšene mľaskať každý fanúšik najtvrdšieho, no stále dostatočne melodického severského metalu z konca 90. a začiatku nultých rokov.
Keďže Fridén a Gelotte sú skúsení borci a inteligentní umelci, odpoveď na tento útok zo zálohy na seba nenechala dlho čakať. Posilnili svoju švédsko-americkú posádku o hviezdneho piráta menom Chris Broderick (MEGADETH, JAG PANZER, NEVERMORE) a vyrazili do útoku. „Foregone“ je najtvrdší album od IN FLAMES za dlhé, predlhé roky. Má v sebe dravosť a energiu prastarých Plameňov, no v žiadnom prípade nepľuje ani na posledné dve desaťročia post- strömbladovskej éry. Veď keď sa započúvate napríklad do takej „Pure Light Of Mind“, zistíte, že je to vlastná sestra skvelej „Follow Me“ z predchádzajúcej platne „I, The Mask“. Veru, páni muzikanti v žiadnom prípade nezanevreli na svoje vlastné, štýlovo seversky temné a melancholické poňatie moderného metalu. Umná producentská práca profíka Howarda Bensona tomu všetkému veľmi prospieva.
Nikto ma však nepresvedčí o tom, že všetky tie deathmetalové ostne, drsnosť a tvrdosť IN FLAMES v roku 2023 nie sú reakciou na vznik THE HALO EFFECT. Rovnako tak obal a názvy piesní Foregone, Pt. 1 a Foregone, Pt. 2 ako odkaz na Everlost, Pt. 1 a Everlost, Pt. 2 z debutu „Lunar Strain“ z roku 1994.
Budem chvíľu osobný. Hoci som IN FLAMES, pochopiteľne, vnímal už od polovice 90. rokov minulého storočia, nikdy mi naozaj neprirástli k srdcu. Možno to bolo tým, že som mal vždy radšej americký kov smrti a slovné spojenie „melodický death metal“ mi znelo ako oxymoron. Všetko sa, paradoxne, zmenilo až v roku 2011 s albumom „Sounds Of A Playground Fading“, ktorý je vlastne aj mojím najobľúbenejším kúskom v bohatej diskografii IN FLAMES. Obdobie po odchode Jespera Strömblada mám teda vskutku rád, aj albumy ako „Siren Charms“ a „Battles“, hoci sa na druhej strane viem vžiť do kože starých vikingov Svenssona a Iwersa, pre ktorých to neustále žmurkanie na širšie a mladšie „mainstreamové“ publikum muselo byť otravné a frustrujúce. Všetko to zo seba kreatívne vyvrhli na debute THE HALO EFFECT a tým, paradoxne, ovplyvnili aj bývalých kolegov z IN FLAMES.
Na „Foregone“ by ste márne hľadali slabší kus. Ide o zásadný míľnik v kariére severského fenoménu a zároveň dôkaz, že zdravá konkurencia a poriadna profesionálna naháňačka v ťažkom kove majú vždy zmysel.
Pozoruhodné dielo severskej stálice moderného metalu. Energia a tvrdosť kovu smrti z 90. rokov sa tu miesi s moderným poňatím alternatívnej tvrdej gitarovej hudby. Anders Fridén mal v rozhovore pre Metalshop TV pravdu, nikto z fanúšikov nemôže byť sklamaný.
8 / 10
Anders Fridén
- spev
Björn Gelotte
- sólová gitara
Chris Broderick
- rytmická gitara
Bryce Paul
- basgitara, sprievodné vokály
Tanner Wayne
- bicie
1. The Beginning Of All Things That Will End
2. State Of Slow Decay
3. Meet Your Maker
4. Bleeding Out
5. Foregone Pt. 1
6. Foregone Pt. 2
7. Pure Light Of Mind
8. The Great Deceiver
9. In The Dark
10. A Dialogue In B Flat Minor
11. Cynosure
12. End The Transmission
Foregone (2023)
I, The Mask (2019)
Battles (2016)
Siren Charms (2014)
Sounds Of A Playground Fading (2011)
A Sense of Purpose (2008)
The Mirror's Truth (single) (2008)
Come Clarity (2006)
Take This Life / Leeches (single) (2006)
Used & Abused - In Live We Trust (DVD) (2005)
Soundtrack To Your Escape (2004)
The Quiet Place (single) (2004)
Trigger (MCD) (2003)
Reroute to Remain (2002)
Cloud Connected (single) (2002)
The Tokyo Showdown (live) (2001)
Clayman (2000)
Colony (1999)
Whoracle (1997)
Black Ash Inheritance (MCD) (1997)
Live & Plugged (VHS) (1997)
The Jester Race (1996)
Subterranean (MCD) (1995)
Lunar Strain (1994)
Demo 93 (demo) (1993)
Datum vydání: Pátek, 10. února 2023
Vydavatel: Nuclear Blast Records
Stopáž: 46:46
Někde jsem četl, že IN FLAMES se prý hodlají vrátit zpět ke kořenům. No, začátek skoro jako od AT THE GATES… počkat… teda… ale… Anders nám opět začíná ztrápeně pípat a mečet, ocel se kvapem mění v cukrkandl. Poslední třetina alba je až mimořádně nepovedená. Čekání na zázrak, který se znovu nekoná.
Někde jsem četl, že IN FLAMES se prý hodlají vrátit zpět ke kořenům. No, začátek skoro jako od AT THE GATES… počkat… teda… ale… Anders nám opět začíná ztrápeně pípat a mečet, ocel se kvapem mění v cukrkandl. Poslední třetina alba je až mimořádně nepovedená. Čekání na zázrak, který se znovu nekoná.
Pre mňa sú In Flames najmä albumy Jester´s Race a Clayman. Po Come Clarity som stratil prehľad čo sa deje, keďže modernejšie metalové prúdy nie sú celkom moja šálka kávy. Na rozdiel od predošlých hodnotení by som však palicu nad Fridenovcami nelámal. Ak má takto znieť moderný metal oslovujúci aj širšie publikum, je to v poriadku. Ten návrat ku koreňom je samozrejme taký vykalkulovaný a tá naozajstná tvrdosť je dosť redukovaná momentami na prvú signálnu, napriek tomu tu vidím veľmi dobré skladby ako napríklad Meet Your Maker, Bleeding Out, titulnú dvojku Foregone. Po siedmej skladbe je to už také striedanie slabšieho a solídneho metalu. V podstate môžem povedať, že ma to stále baví aj po niekoľkých pokusoch, takže novinka sa podarila. A že The Halo Effect nahrali lepší album? Pre mňa to bola čistá rutina bez pridanej hodnoty.
Instrumentální progrock převrácený na ruby. Parádní náladová deska plná technických fines s typickým svojským rukopisem Colina Marstona, který na posledních dvou deskách střídá basu s druhou elektrickou kytarou.
Přiznávám, že je to dle očekávání trochu oříšek. Chybí mi ta hravost starších alb. Tohle je víc komplikované a náročné, než bych si přál, byť další poslechy postupně zvedají tu oponu počáteční nepřístupnosti. Dobrá deska je to určitě, uvidíme jak moc.
Norský instrumentální prog metal, který využívá djentové manýry, přesto se neutápí v této stylové kaši. Silně vystupující basové linky "tvrdí" výraz a rezonují s kytarovými vyhrávkami. Sóluje se hodně často, takže trochu exhibice. Ale špatné to není.
Veteráni NWOBHM s omlazenou sestavou dávají najevo, že se s nimi musí ještě pořád počítat. A proč by také ne, když dnešní doba tak přeje oldschoolu? Nečekejte ovšem žádnou ostrou břitvu, album nabídne spíše jemnější sound a příjemný hardrockový feeling.
Gavin Harrison (THE PINEAPPLE THIEF, ex-PORCUPINE TREE) spolu s Antoine Fafardem stvořili již druhou porci instrumentální hudby bloumající kdesi v oblasti fúzí prog rocku s dalšími vlivy. Opět zajímavé, pro někoho možná i víc něž to.
I takové desky jsou třeba. Death metal s antracitovou aurou, jenž zatrhává všechna základní žánrová políčka. Ale žádné doplňkové. Nepřekvapí, nepřinese nic nového, přesto pobaví. Pokud máte chuť na výživnou jednohubku, GRAVE SERMON jsou vám k službám.
Dokud je to černý modrooký Rambo vs zkorumpovaný maloměstský policejní aparát, funguje to skvěle. Jakmile to zkomplikuje thriller o spravedlnosti a svědomí, začne se to drolit. Nakonec bohužel spíš slow než burn, i když na poměry streamů okej.