Heavy/doomově magický křest
V okultních mlhách a z ozvěn aeonů věků se zrodila hudba skupiny TRAHIR. Příběhy z rozeklaných hor, prokletých hradů a pustin pouštních provází ty, kteří se s nimi vydají na cestu. Heavy Metal v jejich tvorbě značí melodiku a esprit jejich muziky. Doom se stoner pozůstatky ji dává těžkotonážní a tajemný punc, který se ve středoevropských oblastech vyskytuje naprosto ojediněle.
TRAHIR je pražská čtyřčlenná kapela, kterou tvoří kytarista Jéňa Mašek, patrně ztracený syn vrchního riffmistra Tonnyho Iommiho, pódiově freneticky šamanský zpěvák Adam Balcar, hřmotný bubeník Martin Horčic (Symbtomy, ex-Vladivojsko, ex-Mortal Cabinet (Live)) a basák Dan Friml (Mean Messiah, Surma a majitel nahrávacího studia The Barn).
Kapela byla založena v roce 2018, kdy kytarista Jéňa Mašek přišel s konceptem hrát muziku, která by zrcadlila jeho nehynoucí lásku k raným Black Sabbath, a po nalezení správného zpěváka Adama Balcara dokázala vytvořit prvotinu v podobě EP „Succubus“ (2019), která se nesla v patřičně stonerovém duchu archaických těžkotonážních riffů a páchla pálícími se bylinami a vůbec psychedelickým odérem. Již v té době se na scéně etablovala předskakováním kapelám jako Demon Head /Dk/, The Hazytones /Can/, The Castle /USA/ nebo 1000mods /Gr/.
Od roku 2019 do stylu TRAHIR stále více začal vstupovat metalovější zvuk a kapela přiznala i své další vlivy pramenící z NWOBHM, které zapříčinily i vlivy příchodu bubeníka Martina Horčice a posléze basisty Dana Frimla. Po jejich příchodu si TRAHIR střihli support pro kapely Hällas /Swe/, Spirit Adrift /USA/, Ufomammut /Ita/ nebo svým vystoupením zavírala metalový festival Symbolic 2022 po boku Candlemass /Swe/.
Chystaná dlouhohrající deska „Whose Hearts Petrified“, která vychází 1. 12. 2022, odkazuje svým názvem na Václava Hraběte a jeho báseň „Variace na renesanční téma“ („...těm, kterým srdce zkameněla“) a snaží tímto významem a hlavně hudbou navnadit posluchače, aby se nebál při poslechu být strhnut do říší fantazie a otevřít své srdce heavymetalovému zvuku s poetikou z dob, jako když byl metal před 40 lety ještě velmi mlád. Přitom se zvukem zabaleným do produkce studia The Barn dává nahrávce punc mimořádně solidní nahrávky.
Co se týče témat alba, Hrabětova stopa není jediným českým odkazem na albu. Deska skýtá například i píseň „Amra“, jež je inspirována českým orientalistou a tzv. českým „Lawrencem z Arábie“ Aloisem Musilem. Dále se na ní nachází píseň s okultní tématikou „Blåkulla“, píseň čarodějných transformací „The Ruin“ a „Rapture“ či o boji s drogovou závislostí a příslovečným bojem zla se zlem – „Lichking X Witchqueen“.
Kapela rovněž pečlivě zvolila astrologickou symboliku pro datum vydání alba 1. 12. 2022, kdy planeta Mars bude zemi za dlouhou dobu nejblíž a rovněž i datum křtu alba v pražském klubu Hells Bells, kdy 8. 12. 2022 dojde k překrytí (konjunkci) planety Mars s Lunou.
Neradno utajit také okolnost, že kmotrem křtícím desku „Whose Hearts Petrified“ bude slovutný František Štorm (Master’s Hammer).
Na křtu jako předskupina vystoupí brněnská sludge/stoner metaloví SLAŤ. Jejich zvuk jest jako příchod biblicky kataklyzmatické bažiny, která pohřbí všechny, kteří se nebudou v onom uchvácení kývat do rytmu. V hlubinách jejich produkce budou znít tlející pozůstatky hudby skupiny Nikander, na kterých SLAŤ vznikla. Žánr sludge v jejich podání nikdy nebyl a ani už nikdy nebude víc tajemný a blátivý či „slaťovitý“.
Najisto lze čekat událost, kdy se magické okamžiky spojí s monumentálním metalem!
TRAHIR, support SLAŤ
8. 12. 2022 – Praha, Hells Bells Rockin‘ Pub
FB event: https://facebook.com/events/657441915779454
e-TICKET: https://obscure.cz/cs/tickets/detail/id/528
TRAHIR
https://youtube.com/watch?v=zLEvn4B2ghY
https://youtube.com/watch?v=cuCtUY6swmU
Tagy:
KARNIVOOL a THE OCEAN
IOTUNN - Kinship
Strhující rozsáhlé kompozice, které buď zcela pohltí, nebo unudí. Já se hlásím k první možnosti. Je to jako snové divadlo severského death metalu. Za mě je to zatím rozhodně jedna z nejzajímavějších desek letošního roku.
- Manatar
- včera
ENSIFERUM - Winter Storm
Singl „Winter Storm Vigilantes“ je povedená záležitost, která byla slibnou návnadou na nové album. Velká očekávání byla nakonec zbytečná. S trochou dobré vůle se na albu najdou dvě další slušné skladby, jinak je to stále ten samý a nenápaditý kolovrátek.
- Manatar
- před 3 dny
SPHINX - The Deep Ends of the Deep
Místy tak trochu těžkopádný death metal, který ale sází jak na zajímavé technicky neotřelé provedení, tak na dusivě temnou atmosféru. Pekelný vokál navíc dodává na dramatičnosti. U mě to celkem funguje.
- Noisy
- před 4 dny
PASSAGE - Crystal
Instrumentální postrocková klasika, která příliš nerozvlní stojaté stylové vody, ale má tu správnou jemnou atmosféru a i díky drobným přesahům například do progrockové či jakoby cinematic sféry nenudí. A to u současného post rocku není málo.
- Noisy
- před 4 dny
DGM - Endless
Zajímavý vánek z neočekávaného směru se objevil u power/progmetalových DGM, Italové nabrali směr do progrockového pravěku a v kombinaci s jejich powermetalovou energií je z toho neuvěřitelně svěží výsledek. A vůbec to nezní jako hloupé retro. Bravo.
- Noisy
- před 4 dny
BLACK CURSE - Burning In Celestial Poison
Pětačtyřicet minut čirého utrpení. Denverská black/death metalová zrůda si zachovala až nesportovní tlak a k tomu nám ještě pořádně zčernala. Pokud se rozhodnete spočítat pasáže, kdy vám BLACK CURSE dají prostor se nadechnout, dojdete k číslu nula. Bravo.
- Reaper
- před 4 dny
VOMITROT - Emetic Imprecations
Ze zatuchlé jeskyně vylezla trojice neotesaných Švédů a jala se kázat okrajový, primitivními instinkty řízený OSDM. Individua oděná v zástěrách z kůže ulovených zvířat třímají v pazourách prvotní nástroje a promlouvají k nám nechutným vepřovým jazykem.
- Reaper
- před 5 dny
DISKUSE A HODNOCENÍ
KNOLL - As Spoken
- Patex
- včera
ORBIT CULTURE - Descent
- Hotenthothep
- před 2 dny
FLESHGOD APOCALYPSE - Opera
- Ivoš155
- před 2 dny
WOLFHEART - Draconian Darkness
- Ivoš155
- před 2 dny
MY DYING BRIDE - A Mortal Binding
- Ivoš155
- před 2 dny