SHOUTBOX

HIATUS – Distancer

Další překvapivě dobré album se silnou vazbou na Teherán. Ambient, postrock, perský cit pro melodie a minimalistické relaxační beaty. Křehká a jemná hudba a přitom velmi intenzivní.

RIP | včera

YAUTJA - The Lurch

Deska, na kterou se už dlouho těším. První singly od kapely, která je nejnovější akvizicí stále Relapse dávají tušit, že label míří opět do středu terče. Na hranici zatěžkaného death metal a chaotického hardcoru letos zřejmě nevznikne moc lepších desek.

RIP | včera

FLOTSAM & JETSAM - Burn The Sky (singl)

Nová skladba avizující nachystané album "Blood In The Water" zatím potvrzuje všechno, čím hoši z Arizony vyšperkovali své předchozí album - tedy opět sázka na razanci rámovanou silnou melodickou linkou. Těším se...

Darkmoor | včera

MARTY FRIEDMAN - Tokyo Jukebox 3

Jak název napovídá, Marty Friedman poskládal již třetí kolekci japonských písní s vlastním aranžmá a geniální kytarovou hrou. Tentokráte dojde i na jeden zpívaný kus, každopádně ani do třetice nezklame nejen svým virtuózním a unikátním projevem.

Darkmoor | včera

CURRENTS - The Way It Ends [Instrumental]

Stejně jako to udělali s debutem, i druhou desku vydávají tihle prog metalcore milující hoši z Connecticutu v čistě instrumentální podobě. A rozhodně je tahle metalcore prog djent instrumentální směska fajn. Snad ještě divočejší než originální verze.

Noisy | včera

REVOLTING - The Shadow At The World's End

Jak znalecky praví pan Babica: "Když nemáte DISMEMBER, tak tam dejte REVOLTING". Přísně konzervativní švédský death metal v lehčím brnění se všemi jeho pro a… no, on vlastně žádná proti ani nemá. Standardní dodávka z Kalmarských katakomb, tentokrát navíc s více hitovými skladbami.

Reaper | včera

SPECTRAL WOUND - A Diabolic Thirst

Ďábelská žízeň. S vyprahlým hrdlem vpadnu do vrat nálevny Profound Lore, kde právě rohatý výčepní ze sklepa exhumoval černý ležák SPECTRAL WOUND. Mok jest tělnatý, nakuřovaný pekelným plamenem a na patře po něm ulpívá dlouhé melodické doznívání. Už mi točte další, dnes platím svou duší!

Reaper | před 2 dny

RIIVAUS - Hehkumaton

Tahle půlhodinka ve společnosti rychlejšího BM se slušným melodickým vkladem (Finové sází na jednodušší, ale chytlavé linky) uběhne rychle. Zajímavý je netradiční variabilní vokál pohybující se od přeskakujícího jekotu až k DSBM howlingu. V pomalejších pasážích jsem si vzpomněl na BLUTKLINGE.

Reaper | před 3 dny

MOTORPSYCHO ‎- Kingdom Of Oblivion

30 let existence a kolem 25 velkých desek a jak se podle aktuálního alba zdá, stále není důvod končit. MOTORPSYCHO jako pokračovatelé starého hard rocku jdou dál teď již v retro stylu, ale také ve velkém stylu. I dnes je to fajn psycho rockový poslech.

Noisy | před 3 dny

OUR EARTH IS A TOMB - Absentia

Šestnáctiminutové EP od pateticky pojmenovaného kvarteta z Chicaga zkoumajícího hranici umolousaného doom metalu a postrocku. Temnota, kytary táhnoucí se jako med a délka, která mi vyhovuje. Dva nebo tři moc šroubované přechody, ale jinak super bahno.

RIP | před 3 dny

GRIMA - Rotten Garden

Sibirskaja kamánda GRIMA je zpět s dávkou lesního atmo blacku. "Rotten Garden" přináší tradičně skvělé vokály, přičemž aranže jsou ještě košatější než na předešlých záznamech. Naopak chybí říznější skladby typu "Enisey" a tak trochu přebývá šumění říčky a houkání chtivého samce sovy pálené.

Reaper | před 4 dny

HAIL THE SUN - New Age Filth

Tak jsem se konečně dočkal reinkarnace THE MARS VOLTA. HAIL THE SUN na svém pátém albu dokráčeli k bláznivé dokonalosti, divoce křepčí a s citlivou šíleností masakrují posluchače hudební bravurou a hysterickým vokálem. TOP 2021.

Noisy | před 5 dny

BAULTA - Another Second Chance

Album inspirované hledáním sama sebe. Chytře složený melancholický postrock z Finska od chlápků, co to dělaj už nějakou dobu. LP se spoustou silných momentů, soundtrackovými ambicemi a širokým záběrem sahajícím od ambientních ploch až někam k progresivnímu rocku. Na sobotní dopoledne nejlepší.

RIP | před 5 dny

MEMORIAM - To The End

Posádka vozidla: 4 bojem zocelení muži. Ráže hlavního děla: 100 mm (vývojově starší typ tanku, BOLT THROWER, měl 125 mm). Operační rychlost: max 20 km/h (motor je už 30 let starý). Efektivita střelby: nadprůměrná, jen málo cílů zůstalo nezasažených, cíle 1, 5 a 9 pak byly zničeny kompletně.

Reaper | před 6 dny

HAD

V době relativní netflixové seriálové mizérie roku 2021 přichází první vlaštovka, ohlašující jarní obrození. Je jí napínavá a charismatická sonda do sedmdesátek zabalená do krimi thrilleru. Zatím jsem lehce za půlkou a vládne velká spokojenost i očekávání věcí příštích.

RIP | před 6 dny

TRUE FIR - Second-Guessing

Nová deska v Praze ukotvených TRUE FIR mi dává vzpomenout na ty nejlepší devadesátkové kytarovky typu IDLEWILD. Občas melancholie, jindy emařina, v každém případě ale přístupná a chytře složená deska, s parádním zvukem, která mě drží už druhý týden.

RIP | před týdnem

Jo Nesbø - Království

Sice to není „Holeovina“, ale možná právě proto zde ještě víc vynikne spisovatelova výjimečnost v thrillerovém románovém prostředí. No a když i Stephen King prohlásí, že „nemohl "Království" odložit“, je asi zbytečné dodávat už cokoliv jiného.

Louis | před týdnem

SUFFERING HOUR - The Cyclic Reckoning

Kandidáti labelu Profound Lore. Nestandardní a hůře pitelný black/death metalový koktejl. Nejedná s o výplach útrob hlubokých kanálů (tedy až na vokál), ale o složitější, technickou záležitost. Životaschopný kříženec nervních a skřípějících disonantních poloh s výrazně melodickými atmo pasážemi.

Reaper | před týdnem

GRAND CADAVER - Madness Comes

Retro jako víno. Ovšem z rukou povolaných řemeslníků. Znáte to, Švédsko 1991, v téhle době ENTOMBED vyhrávali snad i z tlampačů na autech překupníků s losí kožešinou. Chrastí to slušně, jen škoda, že Mikael Stanne (DARK TRANQUILLITY) nemručí ještě v hlubších polohách, všichni víme, že na to má.

Reaper | před týdnem

GOJIRA - Into The Storm

Tak a máme vonku ďalší singel a tým k dispozícii už viac než 18 minút nového albumu. Je zrejmé, že bude tvrdší, ostrejší, zemitejší ako Magma. A tiež je úplne jasné, že pri takýchto silných songoch to bude favorit všetkých koncoročných metalových rebríčkov. GOJIRA dupe, GOJIRA trhá, GOJIRA vládne.

Rudi | před týdnem