SHOUTBOX

THOU - Blessings Of The Highest Order

Nedotknutelná ikona žánru protažená stokou a ďábelským rituálem. Nejzlejší a nejrezavější covery NIRVANY v tomto vesmíru. Pokud jste chtěli, aby Kurt Cobain vstal z mrtvých, tak jste se dočkali. Přesně takhle by to zahrála zombie, která čtvrtstoletí hnila.

RIP | před 4 dny

HAKEN - Virus

Trochu rozpačitější jsem z prvních poslechů novinky. Ubylo sice něco z malomocné nákazy, která opanovala předchůdkyni, melodicky se však kapela začíná mírně zadrhávat a opakovat (viz především pětidílný "Messiah Complex"). No, uvidíme...

Darkmoor | před 4 dny

OR - Smutný stroje

Svého času platili za talentovaný mladý objev stáje Silver Rocket. Třetí deska pozice potvrzuje, je hudebně otevřenější než minulá, stále je tu cítit temnohardcorový smrad a noiserockovou nečistotu, novinkou jsou čisté vokály. Deska, která u mě nebude chybět na horních místech v žebříčcích CZ2020.

RIP | před týdnem

ME AND THAT MAN - New Man, New Songs, Same Shit, Vol. 1

Nergal z BEHEMOTH se svojí druhou temě countryrockovou deskou potvrzuje, že prvotina nebyl jen žert. Přichází nejen s velmi širokou paletou zajímavých hostů, ale i hudbou, která snese srovnání s žánrovými titány. Živý důkaz, že pokud hudbu milujete, na žánru nezáleží.

RIP | Středa, 1. července 2020

PROTEST THE HERO - Palimpsest

Po delší době mě zas nějaký melodický prog vysloveně vystřelil z bot. Hrdinové sypou chytlavé motivy i z ponožek a k tomu přidávají skvělé sociálně kritické texty. Rody po hlasových problémech trochu mečí, ale vadí to jen Darkmoorovi. Já kvičím s ním.

Marigold | Úterý, 30. června 2020

MEKONG DELTA - Tales of a Future Past

Berlínští veteráni oprášili bibli technického thrashe a výsledek je prostě famózní. Epická progresivní stará škola metalu se současným zvukem v překvapující jakosti.

RIP | Úterý, 30. června 2020

SINIRA - The Everlorn

Swedish melodic black/death metal worship. Rok 95, DISSECTION, SACRAMENTUM, DAWN, MIDVINTER, NOCTES, GATES OF ISHTAR, LORD BELIAL, VINTERLAND, UNANIMATED. Není co dodat, přátelé, tohle je hodně povedené retro.

Reaper | Pondělí, 29. června 2020

THE LAST OF US II.

Jestli něco Naughty Dog umí, tak to jsou silné příběhy. Tady přidali i vykreslení velmi brutálního a uvěřitelného světa zombie apokalypsy. Mistrovství dosáhli nejen u prokreslení charakterů, ale i hereckých výkonů. Hra o které se bude hodně mluvit. Aspirant na hru roku 2020.

RIP | Středa, 24. června 2020

ALESTORM - Curse Of The Crystal Coconut

Ani po šestém poslechu šestého alba Skotů (náhoda?) si nejsem jist, zdali je to tak podbízivě pitomé, že tomu není široko daleko nic rovno, anebo to po vzoru GLORYHAMMER naopak sklouzlo k metalové legrandě, která hravě překoná leccos seriózně míněného.

Louis | Úterý, 23. června 2020

IN EXTREMO - Kompass zur Sonne

Nové, bůhvíkolikáté už album německých folkařů je poměrně chytlavé. A čert vem všechny úvahy o nepůvodnosti či omílání slyšeného, když u něj prakticky neslevíte na pozornosti, nepřestanete si podupávat do rytmu a i ta němčina vám přijde libozvučná.

Louis | Čtvrtek, 18. června 2020

ULTHAR - Providence

Město Providence dalo světu autora, který nás naučil, že Kosmos je místo plné Dobroty. A tento spisovatel dal světu spoustu kapel, které pokračují v šíření tohoto evangelia Lásky. Srdeční hoši z ULTHAR vyzařují teplo disharmonie a čistého zmaru.

Marigold | Čtvrtek, 18. června 2020

ORMSKRIK - Ormskrik

Jak by to vypadalo, kdyby byla Bay Area norským fjordem? Pravděpodobně přesně tak, jak na svém debutu předvádí tahle kapela. Uchu lahodící fúze klasického thrashe a severského BM sice trpí určitou nevyrovnaností, ale v globálu jde o parádní klepec.

Marigold | Čtvrtek, 18. června 2020

TETEMA – Necroscape

Další stylově neuchopitelná úchylárnička od Mika Pattona. Po jeho boku figury napříč žánry. Perkusista Will Guthie, elektronický producent a pianista Anthony Pateras, finský houslista Erkki Veltheima. Výsledkem skvostný hudební šamanismus.

RIP | Středa, 17. června 2020

HISSING FAUNA - Youth

Pokud byste měli pocit, že letos u nás zatím nevyšla žádná dobrá kytarovka, tak tady jedna je. Ležérní, s dávkou nedbalé elegance a lehce přístupná. Přesto ne triviální nebo příliš hladící po srsti.

RIP | Pátek, 12. června 2020

OKKULTOKRATI - La ilden lyse

Severská soutěž v tom, jak k sobě nejpevněji nalepit rock’n’roll, black metal a raw punk zná po vydání této desky medailová místa. Zůstává drzost, umanutá rytmika a zvuk z pekelných garáží, který smrdí olejem a sírou. Kolotoč temné psychedelie se opět roztáčí.

RIP | Středa, 10. června 2020

EBONIVORY - The Long Dream I

Příšerný název, ale za ním další mladý objev vitální líhně Aussie progu. Ještě ani nezaschly moje dojmy z nové desky CALIGULA'S HORSE a máme tu vyzyvatele. A vůbec ne marného. Emotivní, epický materiál, který mi trošičku kazí pokukování po metalcoru.

Marigold | Sobota, 6. června 2020

DEFEATED SANITY – The Sanguinary Impetus

Vyloženě nesportovní záležitost. I šestá řadovka potvrzuje, že Němci si v BDM hrají svou vlastní soutěž. Kombinace násilné hrubozrnnosti s technickou ekvilibristikou je zcela unikátní a bere dech i bez účasti dlouholeté šestistrunné opory, Christiana Kühna.

Reaper | Neděle, 31. května 2020

AFSKY - Ofte jeg drommer mig dod

Jeden z BM objevů letošní sezóny. Jednočlenný projekt AFSKY sází na táhlé melodické plochy, pohrává si s náladou a současně nutí k přemýšlení. Deska občas navíc líbivě hypnotizuje po vzoru DRUDKH, což je přesně ten element, který na mé sluchové kůstky v black metalu platí asi nejvíce.

Reaper | Neděle, 31. května 2020

PARADISE LOST, KATATONIA

Novinky od oboch stálic metalovej scény ma nepresvedčili prekvapivo rovnakým spôsobom. Oba albumy sú mdlé a bezvýrazné rozplývajúce sa v bezcieľných motívoch. Je to snáď odraz stareckého pesimizmu, ktorý na mňa tieto diela projektujú?

Arrow | Čtvrtek, 28. května 2020

CALIGULA'S HORSE - Rise Radiant

Opět strašně příjemná deska nejlepších progerů současnosti, ale zatne se tak hluboko jako geniální "In Contact"? Tak tady zůstávám jemně skeptický. Navzdory podmanivosti mi struktura desky nepřijde zdaleka tak dramatická a vtahující. Plyne, ale nevyšumí?

Marigold | Čtvrtek, 28. května 2020