SHOUTBOX

CHAOS PERVERSION - Petrified Against The Emanation

Zuhelnatělý black/death metal ctící konzervativní žánrové kořeny. Ortodoxně nepřátelská, a jakkoli úsměvně to může znít, temná, zlá deska disponující vyloženě negativními vibracemi. Jelikož je tento obhroublý přístup v souladu s mojí hudební DNA, nemohu hodnotit jinak než palcem hore.

Reaper | včera

INFERNAL HATE - The Order Of The Black Kestrel

Slušná death metalová nadílka ze slunného Lanzarote. V natlakovaném papiňáku těsně před výbuchem Španělé vesele louhují odkaz KRISIUN, občas dají vzpomenout na NILE a nebo i BEHEMOTH v období "Demigod". Funguje to dobře, kor když se zpoza rohu nečekaně vynoří chytlavá melodická kytara.

Reaper | včera

THE RUMJACKS - Bounding Main

Kluci vesele rozvíjí a posouvají dále to, co načrtli na nedávné „Hestii". Zjevně je to v nové sestavě pořád dost baví, stačí jedna hodinka poslechu a už si toto EP budete prozpěvovat po zbytek dne.

Milda | včera

SARKE - Allsighr

Odlehčení ENSLAVED? Proč ne? Jejich čistý vzdušný blackened hard rock se závany 70. let a zádumčivosti stále znamená velice chutně strávenou třičtvrtěhodinku. Ostatně soudím, že skladba "Glacial Casket" je i ve své jednoduchosti hudební i textové bomba.

Shnoff | před 4 dny

RIVERWOOD - Shadows And Flames

Egypťané jdou ve šlépějích ORPHANED LAND, když po hrubších začátcích na novém albu povolují otěže nejen hudební kreativitě, ale i nástrojům a pestrosti vůbec. Symfo-metal-folk-orient s občasným tím zamručením. Na to, že je začátek roku - docela pecka.

Darkmoor | před 5 dny

ICED EARTH - A Narrative Soundscape

Pokud jste snad pochybovali o J.Schafferovi, už nemusíte. Jeho nové dílko je prací solitéra, který z nouze přepracuje hity do jakési symfopodoby a sugestivním hlasem recituje texty. Ač se jistá naléhavost upřít nedá, připomene spíše intra MANOWAR. Blbost.

Darkmoor | před 5 dny

SWALLOW THE SUN - Moonflowers

Finové se točí v kruhu na zamrzlém rybníku vlastní minulosti. Pro skalní příznivce starého doom metalu asi hodně dobré, ale invence se schovává pod hodně tlustou vrstvou ledu. Jako vzpomínkové turné na doby dávno minulé možná funguje, ale...

Noisy | před týdnem

OBSCURA - A Valediction

Návrat k albům co nám trestuhodně utekla v roce 2021. Nebo ne? Zaslouží si "A Valediction" pozornost? Novinka je mnohem víc „metal“ a méně „prog“. Ačkoliv ulítávám na zvuku basy, tak celek je příliš heavy, opulentně přeprodukovaný a kytarově přesólovaný způsobem, který úplně nemusím. Bohužel.

RIP | před týdnem

EREB ALTOR - Vargtimman

Noví ISOLE jsou zatím v nedohlednu, pročež by příznivcům bathoryovských klasik mohla přijít k duhu novinka druhé kapely ze stáje Daniela Bryntseho. A parádní hymnus "I Have The Sky", v daleko komfortnější angličtině hned na úvod, k tomu zajisté navnazuje.

Louis | před týdnem

TRENCHES – Reckoner

Pro ty, co si libují v silném hutném zvuku, bahnu sludge metalu i agresivním pojetí post hardcoru. Pro milovníky CULT OF LUNA nebo ISIS. Pro ty reinkarnoval Jimmy Ryan (jinak známý z HASTE THE DAY) projekt TRENCHES. Za mne spokojenost.

Noisy | Neděle, 16. ledna 2022

SYREK - Story

Terry Syrek hrne svou prog djent instrumentální mašinu hezky zostra. Na první poslech je ta divokost na škodu, neboť se může zdát, že ztrácí hlavu a patu. Ale zde se vyplatí dát druhou šanci. Pro mne v dané prog oblasti to nejlepší z 2021.

Noisy | Středa, 12. ledna 2022

SEE

I u Apple si chtějí prožít svoji Hru o trůny a nemusí být na tom nic špatného, když máte originální nápad a bohatý rozpočet k tomu. Scénář se sice nevyhne několika klišé, nádherná výprava, skvělé souboje a Jason Momoa vše bohatě vynahradí.

Dalas | Úterý, 11. ledna 2022

FOSSILIZATION - He Whose Name Was Long Forgotten

Pokud kapela pojmenuje jednu ze svých skladeb "Blight Cathedral", jakou hudbu asi tak může hrát? Pokud hádáte death/doom metal, hádáte správně. Já jen dodám, že FOSSILIZATION jsou věrni starému umrlčímu old schoolu a jejich domovem je plísní obrostlá odpadní šachta hluboko pod Sao Paulem.

Reaper | Úterý, 11. ledna 2022

HELLERUIN - Invincible

Niels Kuiper se ráno zavřel do svého obýváku, aby už před polednem doručil 3 skladby v rámci splitu s DE GEVREESDE ZIEKTE. Podobně jako velká většina jednočlenných BM projektů, má i tento své mouchy, nicméně současně mě svým způsobem přitahuje. Rozházené, neuspořádané, ale s potenciálem.

Reaper | Úterý, 11. ledna 2022

MORK - Katedralen

Chybí vám KHOLD se svým chytlavým pomalým až střednětempým čarokrásným black 'n' rollem? V botách od Aligátora a s one-man projektem Thomase Eriksena MORK nelze šlápnout vedle. Že nejsou v mé Valhalle, je vina mizerného marketingu. Hudebně ovšem skvělé!

Shnoff | Pondělí, 10. ledna 2022

MACIEJ MELLER - Zenith Acoustic

Maciej Meller (od 2020 člen RIVERSIDE) se spolu s Mariuszem Dudou pokusil, z pro mne nepochopitelných důvodů, předělat své skvělé album do nové akustické podoby. Již prvotně atmosférický prog rock tím nemá co víc získat. Původní verze zůstává nepřekonána.

Noisy | Pondělí, 10. ledna 2022

STING – The Bridge

Stingovi je sedmdesát, ale v hudbě nedělá zbytečné přešlapy. Jeho aktuální album lze dokonce označit za nejsilnější za poslední dvě dekády. Místy příjemně nostalgické jak náladou, tak hudebními postupy, tak i současné tématy jakými je politika, pandemie i aktuální osobní zpovědí.

RIP | Pondělí, 10. ledna 2022

DARK FUNERAL - Let The Devil In

Mrazivý první singl z připravovaného nového alba "We Are The Apocalypse" a ještě mrazivější video k němu ukazují, že 6 let čekání na nový studiový záznam stockholmských uctívačů Největšího temna z těch nejtemnějších mělo svůj smysl. Teď konečně UVIDÍME!

Louis | Neděle, 9. ledna 2022

VISHAL NAIDU - Fragments Of Serenity

Laskavá akustická kytara v dokonalé nahotě a střídmých aranžích. Ind Vishal Naidu, mimo jiné i milovník death metalu, jako by utíkal od vlastní kultury až někam k evropské středověké baladě. Uklidňující a ladně plynoucí instrumentální lék na životní bol.

Noisy | Pátek, 7. ledna 2022

BURIAL - Inner Gateways...

Death/doom jest většinou oděn v šatech barvy černé, BURIAL však preferují více extravagance. Klasické švédské DM chrastění (typ DISMEMBER) postupně přechází do hlubších tónin (typ IMMOLATION), posléze se zahalí do atmosférické mlhy, aby se na konci zcela rozpustilo v meditativních vybrnkávačkách.

Reaper | Pátek, 7. ledna 2022