SHOUTBOX

SWELL O - Morning Haze

Je libo slušné stoner rockové retro? Němci SWELL O jsou v tomto oboru dobrá volba. Sice hodně tradiční, ale dobře zvládnutý psychedelic stoner heavy rock, i když úrovně Islanďanů THE VINTAGE CARAVAN to nedosahuje. Chybí trochu víc energie.

Noisy | před 2 dny

KEEP OF KALESSIN - Katharsis

To je teda sypačka. Zpomalí se až u čtverky, aby se zase najelo na 1240 bpm a během úmorně dlouhé desetiminutové sedmy se dostavuje poslechová únava i přes dostatečně patetické chorály. Více té dynamiky, chlapci, více té dynamiky. "Armada" nepokořena.

Shnoff | před 5 dny

DEATH REICH - Disharmony

Zkušení vlci (ex-členové GRIEF OF EMERALD, SACRAMENTUM nebo DECAMERON) na stará kolena vycenili zuby. A to pořádně. DEATH REICH servírují tučnou porci natlakovaného, agresivního, obhroublého a suverénně zahraného old school death metalu. Půlhodinka ve společnosti Švédů uteče jako voda.

Reaper | před týdnem

AFSKY - Om Hundrede Ar

Vrchní dodavatel husí kůže, Ole Pedersen Luk, opět doručuje. Šest skladeb a v každé hned několik strhujících momentů, přesně takových, které dělají z dobrých desek ty výjimečné. Nečekejte, že Ole ihned ukáže všechny karty, nutno trpělivě hledat pod stolem, v rukávech či skryté náprsní kapse.

Reaper | Pátek, 24. března 2023

ENSLAVED - Heimdal

Přes třicet roků na scéně, 16 nadprůměrných desek. Letos jak? Samozřejmě velmi dobře, ale ke špici diskografie chybí silné hity. Na každé desce nějaké jsou, teď mi v uchu nechce uvíznout nic. Možná "Forest Dweller". A to je na ENSLAVED málo, což?

Shnoff | Pátek, 17. března 2023

DAISY JONES & THE SIX

Tak na takovýto retroseriál z hudebního prostředí jsem čekal! To, co mi například nedokázal plně nabídnout "Vinyl", dostávám v této story o fiktivní kapele ze 70. let plnými doušky. Výborná atmosféra, skvělí herci a povedený původní soundtrack.Překvapení!

Dalas | Pátek, 17. března 2023

ENISUM - Forgotten Mountains

V případě, že na udičku nastražíte návnadu v podobě výpravného atmo black metalu s melancholickým vibem, dost často po ní kapr Reaper skočí. Jednodušší, leč rozmáchlý a chytlavý materiál místy odkazující (zejména první dvě skladby) k SUNKEN v období překrásného eposu „Livslede“. Velmi příjemné.

Reaper | Úterý, 14. března 2023

MAJESTIES - Vast Reaches Unclaimed

Osedlejme stroj času a vyrazme zase jednou na výlet do minulosti! Dobře, ale kam to tentokrát bude? No do Göteborgu přece, tam, kde se hrál ten nejlepší melodický death metal. A o kolik let se máme vrátit, stačí deset nebo patnáct? To je málo, koukej to nastavit rovnou na třicet!

Reaper | Sobota, 11. března 2023

SATANIC WARMASTER - Aamongandr

Kapela, kterou kdysi předcházela kontroverzní ideologická pověst. Hudebně se jedná přímočarý, syrový BM, nicméně zjemněný až nehorázně nakažlivou melodikou. Pokud někdo prohlašuje, že v jednoduchosti je síla, schválně zkontrolujte vyzvánění na jeho mobilu. Má tam nastaveno "Berserk Death", co?

Reaper | Pátek, 10. března 2023

ABLAZE MY SORROW - The Loss Of All Hope

Jedni z průkopníků švédského melodického death metalu oslavili 30 let existence vydáním nového MCD. Jedná se méně konfliktní, standardizovaný materiál, který potěší zejména příznivce pozdějších DARK TRANQUILLITY. Já však raději zůstanu u syrového debutu. To byla zlatá doba, rok 1996.

Reaper | Čtvrtek, 9. března 2023

POLLARD ROW - The All Seeing Eye

Australané ve své post-metalové hudbě využívají pestrou paletu výrazových prostředků. Od řvavé agresivity a djentových riffů přes prog hračičky a slyšitelné inspirace TOOL až k náladovým polohám. Jen vokál jaksi nedrží krok a kazí celkový dojem. Škoda.

Noisy | Sobota, 4. března 2023

INSOMNIUM - Anno 1696

Anno, nebo nne? Kloním se k prvnímu. Finové pokračují ve vysoce kvalitních melodických digestivech, které sice úplně nedrásají duši jako “Shadows”, ale mají dodatečně ostrý dráp na to, aby se k nim člověk rád vracel a navozoval si pocity melancholie.

Marigold | Čtvrtek, 2. března 2023

IGGY POP - Every Loser

Jako by se Iggy vracel ke kořenům, přímočaré retro smrdící punk rockem a nepostrádající energii, kterou by mu mohli závidět o několik dekád mladší kolegové. Překvapivě mě tahle deska vážně baví. A to jsem již hodně jeho předchozích alb odzíval.

Noisy | Středa, 1. března 2023

VVILDERNESS - Path

Post-black metalová náladovka z Uher potěšila i na čtvrtý pokus. „Path“ je v diskografii VVILDERNESS asi nejrozvážnější a současně i nejvíce intimní položkou. A komu by se kromě mé maličkosti mohla líbit? Třeba všem příznivcům ALCEST nebo klidnějších poloh VELDES, zejména pak v období "Flameless".

Reaper | Úterý, 28. února 2023

SEE YOU NEXT TUESDAY - Distractions

Návrat po patnácti letech. Disonantní grindcoreové komando z Michiganu se hlásí s novou deskou, sbírá střepy z mathcoreové vlny a lepí je dohromady s hromadou zvukových glitchů ve stylu FRONTIER.

RIP | Úterý, 28. února 2023

TWILIGHT FORCE - At The Heart Of Wintervale

Pro skalní fanoušky dramatického cinkání zvonečků v hřejivém speed metalu zcela určitě signál k pohotovosti, pro ty méně úchylné solidní porce melodického metalu, byť již standardně obnošeného. Motiv "Dragonborn" je nicméně pecka téměř mozartovská.

Louis | Pondělí, 27. února 2023

KLONE - Meanwhile

Atmosférický prog s napětím, tak nějak bych popsal album "Meanwhile". Většinou lehké tempo, ale o to působivější nálady. Ukolébavky, jež se mění v dunivé výbuchy bolesti. Svérázná hudba, které chybí trocha větší pestrosti.

Noisy | Sobota, 18. února 2023

TITHE - Inverse Rapture

Příznivci Profound Lore by měli zpozornět. TITHE se potápí do hutné death/grindové bažiny, nad níž se vznáší dusivý blackový opar. Tonoucí se však může chytat celé řady stébel, technických i atmosférických, a pokud ani ty nepomohou, TITHE mu hodí záchranný kruh v podobě krásně disonantního skřípění.

Reaper | Pátek, 17. února 2023

JAMBINAI - Apparition

Jihokorejci pokračují ve spanilé jízdě zajímavých nahrávek používajících širokou paletu výrazových prostředků. Kombinace netradiční formy postrocku a korejského folklóru kořeněným velmi specifickými nástroji. Intenzivní hudební výlet s výpravnou exotickou náladovostí.

RIP | Středa, 15. února 2023

INANNA - Void Of Unending Depths

Chilané INANNA sází na inteligentní, technický DM zahalený v progresivním hábitu. Kontrast vzletných melodií a BDM podkladu okamžitě evokuje SARPANITUM. Stejně tak jasné jsou odkazy na DEATH, ATHEIST nebo MORBID ANGEL. Závěrečný epos "Cabo De Hornos" je pak lahůdková záležitost.

Reaper | Pondělí, 13. února 2023