NOVINKY

Břitva 2019

Břitva 2019 oceňuje mistry tvrdé až extrémní hudby

České rockové ceny Břitva, zaměřené na převážně ostřejší formy rocku, metalu, punku či hardcoru, oznamují konečné výsledky za rok 2019. Stanovilo je 38 hlasujících z několika magazínů, fanzinů či webzinů a vyhlásil Petr Korál v pořadu Hard & Heavy na Radiu Beat.

Hlavním vítězem 19. ročníku ankety se stává úchylný Necrocock, který skrze Kaviar Kavalier zplodil hitově silně nakažlivé a stylově obtížně zařaditelné album „Hotel Inkontinental“. Dalšími žánrovými vítězi jsou cybermetaloví Minority Sound, nikam a zároveň všude zařaditelní Drutty a také hardcorová Gattaca, jíž patří i celkově druhá příčka před podobně laděnými See You In Hell. Celá první desítka naznačuje, že zvláště hardcore punk měl loni velmi dobrý rok, zatímco tvrdého metalu se do popředí prodralo nejméně v historii ankety.

Minulý rok se nesl i ve znamení punkového black metalu, jak o tom svědčí hlavně kategorie objevů a zde vítězný Hnus umírající. Na trochu jiné bázi uspěla desetipalcová Risposta a mezi knihami pak zcela podle očekávání jednoznačně dominantní Kacířův kancionál, písmem a obrazem mapující rouhavou tvorbu legendární kapely Insania.

Revoluce zasáhla oblast médií, kde nově vzniklý a rovnou drtivě vítězný fanzin Telepatie nutno nazvat přesnou trefou do černého, svým pojetím a přístupem totálně válcující i mnohé dlouholeté pojmy. Podobné rysy ovšem vykazuje i poprvé vítězná firma Magick Disk Musick, jejíž nové či reediční tituly mohou být vzorem všem ostatním.

Zatímco v kategorii festivalů stejně jako loni těsně vítězí trutnovský Obscene Extreme, právě odtud vzešlý dokument k jeho dvacátému výročí potěšil jeho diváky natolik, že mu v přeneseném smyslu přisoudili titul videa roku. Z této sféry pochází rovněž vítězný videoklip Gutalax, ale žel také onen smutný den, kdy tento svět navždy opustil grindcorový bubeník a vydavatel Michal Cichý.

Galerie legend se rozrůstá na kulatých 30 historicky významných souborů. Těmi čerstvě uvedenými a zároveň již neexistujícími jsou alternativně rockoví Psí vojáci a dávno nehrající, přesto v rámci hardcore punku mocně inspirující Kritická situace, jíž byl v rámci neřadovek oceněn také naprosto strhující záznam vzpomínkových koncertů. Třetím novým jménem mezi legendami je pro změnu plně živoucí metalově crossoverové těleso, jež bylo zrozeno před 30 lety jako Dark, ale posledních 20 let nese název Dark Gamballe.


Album roku:
1. Kaviar Kavalier – Hotel Inkontinental
2. Gattaca – Monumenty selhání
3. See You In Hell – Život ve strachu

Album roku – metal: Minority Sound – Toxin
Album roku – rock & crossover: Kaviar Kavalier – Hotel Inkontinental
Album roku – punk & hardcore: Gattaca – Monumenty selhání
Album roku – alternativa & noise rock: Drutty – Doba kameňa

Objev roku: Hnus umírající
Neřadové album roku: Kritická situace – Do ticha zazní výkřiky… (Live 2013/2014)
Minialbum & split & singl roku: Risposta – Železná svoboda
Videoklip roku: Gutalax – Shitbusters (režie Brice Hincker)
Kniha roku: Poly & kOki(R) – Kacířův kancionál

Festival roku: 1. Obscene Extreme (Trutnov), 2. Brutal Assault (Jaroměř), 3. MetalGate Czech Death Fest (Červený Kostelec)
Médium roku: 1. Telepatie, 2. Pařát, 3. Cerelitida
Firma roku: 1. Magick Disk Musick, 2. MetalGate, 3. Bizarre Leprous

Potěšení roku: dokument Čurby – The 20th Anniversary Of Obscene Extreme
Zklamání roku: zemřel Michal Cichý (Malignant Tumour, Cerebral Turbulency, Rubufaso Mukufo aj., Khaaranus Productions)

Galerie legend:
alternativně rocková legenda Psí vojáci
hardcorepunková legenda Kritická situace
metalově crossoverová legenda Dark & Dark Gamballe

 

[včera]

Břitva 2019

"bude vyhlášena 31. 5. na Radiu Beat a reflektována 2. 6. na Radiu Wave

Vítězové a ocenění 19. ročníku rockových cen Břitva budou vyhlášeni v neděli 31. května v pořadu Hard & Heavy na Radiu Beat, přesněji v té jeho čtvrtině, kterou v čase 22:00-23:00 moderuje Petr Korál. Reprízu lze pak očekávat v noci z pondělí na úterý.

Výsledkům ankety bude samozřejmě odpovídat také hudební skladba pořadu, kde oproti minulým rokům vedle metalu dostane více prostoru také hardcore punk. Přehlídku toho nejlepšího z české tvrdé hudby loňského roku jako tradičně doplní další 3 historicky významné kapely, které budou uvedeny do Galerie legend.

Menší reflexe v tu chvíli již vyhlášených výsledků proběhne v úterý 2. června v novém pořadu Modeláři na Radiu Wave, který v čase 21:00-22:00 moderují Banán a Viktor Palák."

 

 

[před 4 dny]

INNER FEAR

"Dark metalová kapela Inner Fear oznamuje nové album a novou sestavu!

"Cäzilia" je název nového alba kapely Inner Fear, která se chystá toto léto do studia, kde natočí následovníka poslední studiové desky "First Born Fear", která vyšla v roce 2012.

Album vyjde na podzim tohoto roku a sestava je opět výjimečná:

zpěv: Tom F. Hanzl aka Chymus
zpěv: Nell Sigland
kytara: Khopec
kytara: Ashok
baskytara: Krusty
bicí nástroje, klávesy, orchestrace: Marthus"

[před týdnem]

BESEDA U BIGBÍTU

"Dobojováno: 28. ročník Besedy u Bigbítu se přesouvá na rok 2021

„Prohra se smířením je lepší než výhra s nepřátelstvím,“ tímto arabským příslovím organizátoři Besedy u Bigbítu v Tasově na Hodonínsku na svém webu shrnuli, proč 28. ročník festivalu přesunuli na 6. - 7. 8. 2021. Do poslední chvíle hledali cestu, jak festival uskutečnit i v omezeném „korona formátu“, tj. při návštěvnosti do tisícovky lidí. Za konečným rozhodnutím vedle finančních důvodů a stále nejasných pravidel pro pořádání živých produkcí stojí také obavy obyvatel z regionu, z nichž mnozí si festival v současných kulisách vůbec nedokážou představit.

Ředitel festivalu Pavel Uretšlégr už počátkem května v rámci projektu #zazivouhudbu inicioval otevřenou výzvu několika středních a menších festivalů ministru kultury Lubomírovi Zaorálkovi a ministru zdravotnictví Adamovi Vojtěchovi, aby od vlády získal jasné stanovisko, za jakých podmínek by akce v létě mohla být realizovatelná. Následně téma přímo s ministrem kultury Zaorálkem řešil také prostřednictvím videokonference. „Pan ministr Zaorálek byl velmi vstřícný a v nejoptimističtější verzi zmínil číslo až 1500 návštěvníků. Tato naděje však brzy vzala za své, když ministr zdravotnictví Vojtěch předpokládaný výhled snížil na letní tisícovku, která už patrně nebude překročena,“ říká Uretšlégr.

Přesná pravidla pořadatelé festivalu neobdrželi dodnes, přesto i za těchto okolností až do dnešního dne pokračovali v přípravách festivalu. „Řešili jsme několik scénářů a dramaturgických plánů. Uvažovali jsme také o možné variantě pro 1000 lidí, což včetně produkce a vystupujících představuje zmenšení kapacity festivalu o více než polovinu. Se vší zodpovědností jsme přemýšleli o tom, jak krizovou situaci vyřešit po stránce finanční a současně bezpečnostní, aby se nejen návštěvníci a účinkující, ale také občané Tasova necítili ohrožení,“ dodává Uretšlégr s tím, že společně s ostatními členy realizačního týmu bojoval až do poslední chvíle.

Nakonec se organizátoři museli smířit s tím, že letošní ročník festivalu poprvé po sedmadvaceti letech nebude. „Festival bohužel ani při nejoptimističtější variantě nejsme schopni uspořádat bez finanční ztráty v řádech statisíců korun. Klíčové výdaje na produkci tvoří fixní náklady, úspora spojená s omezením programu na české a slovenské umělce situaci neřeší. Dalším důležitým faktorem, který přispěl k našemu rozhodnutí, jsou také obavy obyvatel z regionu, z nichž mnozí si festival v současných kulisách vůbec nedokážou představit. Vedení Tasova, jeho občané i lidé z širšího okolí nám byli vždy nakloněni a jsou neoddělitelnou součástí Besedy. Zohlednit také jejich názor nám přišlo naprosto přirozené,“ vysvětluje Uretšlégr.

Osmadvacátý ročník festivalu Beseda u Bigbítu proběhne 6. - 7. 8. 2021. Vstupenky, které si lidé koupili na letošní ročník, zůstávají platné do příštího roku. Až do konce června bude možnost vstupenky vrátit. „Moc nám pomůže, pokud si lidé vstupenky ponechají. I když se letos Beseda neuskuteční, už nyní vznikla celá řada nákladů,“ dodává Uretšlégr. V prodeji přes portál GoOut.cz dále zůstává zhruba 50 % vstupenek a potvrzených zhruba dvě třetiny letošního programu se pořadatelé budou snažit zachovat i v novém termínu a k nim doplnit zhruba dvacítku dosud neobsazených položek.

Původně se 28. ročník Besedy u Bigbítu měl uskutečnit ve dnech 31. 7. - 1. 8. 2020. Na svých třech scénách festival každoročně nabízí na 50 programových položek, které reflektují aktuální dění zejména na české a slovenské nezávislé hudební scéně. Mezi dosud potvrzenými umělci byli mj. britští Snapped Ankles, belgičtí Flying Horseman, slovenská hudebnice Katarína Máliková nebo domácí kapely Zvíře jménem Podzim, Zrní, Hrubá Hudba, Viah a B4. Předchozí dva ročníky festivalu byly vyprodané.

AFTERMOVIE 2019: https://youtu.be/3v_IvOfDTyk

DALŠÍ INFO: https://besedaubigbitu.cz/

facebook.com/besedaubigbitu

UDÁLOST: https://www.facebook.com/events/383336215703916/

[před týdnem]

BODY COUNT

Nové, karanténní video ke skladbě "Point The Finger" z aktuálního alba "Carnivore":

[Středa, 20. května 2020]

TRNY & ŽILETKY

Nefascinuje vás normální svět a metal bez přesahu? Pak je možné zbystřit! Světlo světa právě spatřilo druhé řadové album jak kalná bažina průzračného projektu TRNY & ŽILETKY.

Trio částečně povstanuvší ze zlometalového přetlaku DARK GAMBALLE řídí zpěvák DeSed, který ve svých kořenech – s vydatnou pomocí kumpánů – odkrývá dosud netušené vrstvy černých kovových plátů, jimiž skupina mlátí hlava nehlava; terminologií hudební publicistiky ovšemže předkládá umně vyváženou práci jak s volnějšími, tak naprosto zničujícími, zabijáckými pasážemi.

S black metalem nemá ve svém portfoliu vydavatelství Magick Disk Musick problém. K tradičním zástupcům nové vlny zkraje 90. let SORATH a old school improvizaci PUSTINA nyní přibyl tento úderný, excentrický crossover s hlubokým blackmetalovým odérem odtékající jak temný sliz předsudků, který lemuje reálnou pekelnou bránu současného světa... Nahlédněte tam dolů: TRNY & ŽILETKY.

Album "Podměstí" vychází jako lisované CD v bílé krabičce opatřené stickery s grafikou alba, uvnitř pak skýtá 12 stránkový booklet s fotografiemi a s lehkostí vysoustruženými českými texty, které si v této zemi může málokdo skutečně dovolit.

Jedovatá sugesce, atmosféra, temnota, vzpomínky, flashbacky, život a smrt, druhý život a smrt, obskurní příběhy, jedním slovem "Podměstí" – to vše je obsahem právě vyšlého limitovaného bílého boxu.

Titul: TRNY & ŽILETKY "Podměstí"
Vydavatel: Magick Disk Musick
Datum vydání: 30. dubna 2020
Žánr: metal zlomocný
Typ hudebního nosiče, katalogové číslo: CD, MDM-XXV

[Středa, 20. května 2020]

Ceny Břitva oznamují nominace za rok 2019

České rockové ceny Břitva, zaměřené na převážně tvrdší formy rocku, metalu, punku či hardcoru, oznamují nominace za rok 2019, které určilo 38 hlasujících z několika magazínů, fanzinů či webzinů.

Konečné výsledky vyhlásí Petr Korál v neděli 31. 5. v pořadu Hard and Heavy na Radiu Beat.

Nominace jsou uvedeny v abecedním pořadí.


ALBUM ROKU

Jak se již stává tradicí, také letos dojde nejen na vyhlášení absolutního pořadí, tedy bez jakéhokoli žánrového dělení, ale i na vyhlášení vítězů čtyř žánrových kategorií.

Níže uvedené žánrové kategorie nebyly odhlasovány každá samostatně, ale byly vytvořeny pouhým rozčleněním celkového pořadí. Uvedena jsou všechna alba s alespoň 30 získanými body plus jedno navíc s nižším ziskem, aby počet nahrávek byl dorovnán na minimálně šest v každé kategorii.

Některá uvedená alba jsou zařaditelná i do několika žánrových oblastí a jejich konkrétní zařazení do příslušné kategorie může být více či méně diskutabilní, proto je vše třeba brát s určitou rezervou. Podstatné bude hlavně absolutní pořadí bez žánrového dělení.


ALBUM ROKU – METAL

Loňský rok v oblasti tvrdého metalu patřil spíše k těm slabším a zřejmě i proto se prosadily některé soubory, jež v minulosti obvykle končily trochu níže. Fenoménem současné doby se stává punkově zabarvený black metal, jehož mrtvolné hnusotě konkuruje něco málo svižného thrash metalu, brutálního death metalu, elektronikou protkaného cyber metalu či plíživého funeral doomu, s nímž kontrastuje jedna grindová palba.

FINAL FLAG – Huge Expectations (CD – The Barn / Coffee Grinder)
HNUS UMÍRAJÍCÍ – Hnus umírající (CD – MetalGate)
JIG-AI – Entrails Tsunami (Bizarre Leprous)
MELANCHOLY PESSIMISM – Democracy War Crusade (CD – Bizarre Leprous)
MINORITY SOUND – Toxin (CD – MetalGate)
NAV – Smrtci (MC – NAAB)
QUERCUS – Verferum (CD – Moscow Funeral League)


ALBUM ROKU – ROCK & CROSSOVER

Pokud některé metalisty časem omrzí výhradně drsné ladění, zkoušejí to s větší atmosféričností, křížením s elektronikou i dalšími vlivy nebo odlehčeně písňovým až přímo hitovým pojetím. Odtud v rámci výsledného kočkopsa není až tolik daleko k tradičnímu rocku a bigbítu, třeba i v podání jedné tuzemské hudební legendy.

HEIDEN – Země beze mě (LP+CD/CD – Magick Disk Musick)
KAVIAR KAVALIER – Hotel Inkontinental (CD)
Mišík Vladimír – Jednou tě potkám (three-sided 2LP+CD/CD – 100PROmotion)
POSTCARDS FROM ARKHAM – Øakvyl (CD – MetalGate)
THE TRUTH IS OUT THERE – All Little Revolutions (CD)
VYPSANÁ FIXA – Kvalita (LP/CD – San Piego)


ALBUM ROKU – PUNK & HARDCORE

Hardcorepunková scéna prožila opravdu velmi silný rok, kdy mnozí zkušení veteráni i jejich mladší následovníci útočili v duchu přímočaré razance a silných názorů. Často jde o první či druhá alba daných kapel, zatímco jindy vydaná po mnoha letech, ale vždy o důkaz toho, že v této radikálně smýšlející oblasti vše stále funguje tak, jak fungovat má.

BAESTIEN – Ritual (LP – Alerta Antifascista)
GATTACA – Monumenty selhání (LP – Contraszt! / Music For Liberation / Rope Or Guillotine)
JUST WÄR – Situation Normal Still Fucked Up (LP – Emergency)
PROTIJED – Stres (LP/MC – Pushteek)
SEE YOU IN HELL – Život ve strachu (LP – Insane Society / United Crusties // MC – Hardcore Detonation / Jalan Gelap / Šváb)
ZEMĚŽLUČ – Kolik a komu? (LP/CD – PHR)


ALBUM ROKU – ALTERNATIVA & NOISE ROCK

Alternativními zákoutími možno kráčet až někam daleko za hranice běžných rockových stereotypů, zatímco jindy je přehlušit intenzitou hlučných kytar. Často punkové cítění se tak někdy přelévá do krautrocku a elektroniky, jindy pak grunge či metalu, v tomto případě až natolik, že daná nahrávka patří v podstatě do všech kategorií a zároveň do žádné z nich.

B4 – Plastová okna (LP – Polí5)
D2TI DE3T2 (DĚTI DEŠTĚ) – … v bytě nad řekou (LP – Silver Rocket)
DRUTTY – Doba kameňa (LP/MC – Kachnička / Piper)
ILLEGAL ILLUSION – Dried Blood Syndrome (LP/CD – Venus Flag)
KANNOUT – Soma (LP – Happy Mutant)
ROUILLEUX – Lycanthropic Sounds (LP – Letmo)


OBJEV ROKU

Punkově cítěný black metal ovládá tvrdou scénu v takové míře, že početně zcela zastiňuje odlišně laděné objevy. Čím dál více se tak potvrzuje, že mlátit sekerami lze i se zcela opačnými pohnutkami oproti těm, které tomuto temnému subžánru bývají někdy přisuzovány.

BAHRATAL (MP Lágry všem – Stoned To Death)
HNUS UMÍRAJÍCÍ (CD Hnus umírající – MetalGate)
KANNOUT (LP Soma – Happy Mutant)
PROTIJED (LP/MC Stres – Pushteek)
SEKEROMLAT (MC Sekeromlat)
SNĚŤ (MC Promo 2019 – Lycanthropic Chants)


NEŘADOVÉ ALBUM ROKU

Vinylové reedice nahrávek zcela nedávných, trochu starších i vyloženě prastarých, do toho jedna rocková opera, završení schelingerovské pocty či po letech konečně vydaný a nezadržitelně rozjetý živák jinak dávno nehrající legendy. Ukazuje se, že i v pustině nynější kritické situace dané ničivým zemětřesením možno dojít k pocitu štěstí, kdy na jediný hluboký nádech do ticha zazní výkřiky, že v předtuše nastávající zimy je třeba obětovat ještě jednoho kohouta.

DARK GAMBALLE – Hluboký nádech (LP – Magick Disk Musick // LP box)
KANDAR – Tromaville (LP – Bizarre Leprous)
Kladivo na pýchu – rocková opera (2CD – Magick Disk Musick)
KRITICKÁ SITUACE – Do ticha zazní výkřiky… (Live 2013/2014) (CD)
LVMEN – Lvmen & Raison D’etre – An Anthology Of Previously Released Songs (2LP – Day After)
PUSTINA – Předtucha nastávající zimy (MP – Magick Disk Musick)
SAX – Moravské nářez (LP – Monster Nation)
SKUPINA ŠTĚSTÍ – Je třeba obětovat ještě jednoho kohouta (LP – Naše desky)
V0NT – Remixes 2019 (MC – Stoned To Death)
ZEMĚTŘESENÍ 2 (LP/CD – Warner)


MINIALBUM & SPLIT & SINGL ROKU

Punk a hardcore přelévá se k metalu, grindu či syrové elektronice, kdy v případě česko-zahraničních splitů se to nominačně týká jen českých protagonistů. Jako tradičně se tak děje na převážně vinylech všech velikostí, byť v tom největším formátu si na rubové straně lze pomoci i slovem mluveným.

BAHRATAL – Lágry všem (MP – Stoned To Death)
BRÜNNER TODESMARSCH – Karneval kolapsu a droga kontroly (EP)
DECULTIVATE (+ ÖSTRA TORN – LP)
INSISTENT – Suspect (CD – L’inphantile Collective)
PACINO (EP – Stoned To Death)
Pačess – Zoigl (+ slovem mluveným – LP)
POVODÍ OHŘE – Rakovina / Vašek (SP – Stoned To Death)
RISPOSTA – Železná svoboda (MP – Dis-notice Bastard / Togue Sol / Ultima Ratio)
SECTESY – Jesus Christ Superlunch (CD/MC – Metal Age)
V0NT (+ CREVASSE – LP – Contraszt! / Music For Liberation / Order05 / Rope Or Guilllotine / Stoned To Death)


VIDEOKLIP ROKU

Také loni vzniklo několik zdařilých sledů pohyblivých obrázků, někdy dávajících vzpomenout na noci oživlých mrtvol, ale v novém pojetí. Nijak nevadí ani rozpor mezi barevnou okázalostí příběhů a černobílou střídmostí nostalgických výjevů, jednou vedoucích až do světa staré grotesky.

DARK GAMBALLE – Kamikadze (režie Cyberolas)
GUTALAX – Shitbusters (režie Brice Hincker)
MINORITY SOUND – Toxin (režie Marek „Frodys“ Pytlik)
Mišík Vladimír – Jednou (režie Maja Hamplová & Matěj Chlupáček)
POSTCARDS FROM ARKHAM – Erich Zann Syndrome (režie Marek „Frodys“ Pytlik)
PRVNÍ HOŘE – Malej pán (režie Jan Škop)
SECTESY – Ominous Throbbing (režie Dejvy & Pafka)


KNIHA ROKU

Přestože rockově zaměřených knih loni vyšlo poměrně dost, může vůbec cokoli konkurovat textově i obrazově rouhavému obřímu zpěvníku? Ostatní dva nominované spisy se pokoušejí navodit dojem jakési konkurence, ale...

Poly & kOki(R) – Kacířův kancionál (Yinachi)
Válová Karolina, Šebestová Věra, Krtička Ladislav – Zaniklé pražské kluby (Nájezd)
Vedral Honza – Neuvěřitelný Ivan Král (Slovart)


KONCERT & FESTIVAL ROKU

Když se preference hlasujících rozptylují mezi množství akcí, pak se nelze divit tomu, že pro pouhé tři festivaly hlasovalo tři a více jedinců. Také proto úplně stačí šestice nominovaných, z velké části pořád těch stejných jako každoročně. Již nyní se však nabízí otázka, zda vůbec bude pro co hlasovat za rok, tedy po letošní virem silně narušené sezóně.

Brutal Assault (Jaroměř – Brutal Assault Agency)
Killed By Brno – Filip Forever Gig – 20 Years In Hell (Brno – United Crusties)
MetalGate Czech Death Fest (Červený Kostelec – MetalGate / TORTHARRY)
Obscene Extreme (Trutnov – Obscene Productions)
Symbolic Open Air (Tři Dvory u Kolína)
Žižkovská noc (Praha – Mad Duck booking)


MÉDIUM ROKU

Mediální scénu postihla revoluce v podobě vzniku nových skvělých fanzinů či návratu těch starších. Mnozí tradiční premianti náhle nestačí, klesají níže nebo jsou vytlačeni zcela mimo nominovanou desítku. Konečné výsledky slibují velké mediální zemětřesení.

Buryzone (fanzin)
Cerelitida (fanzin)
Echoes (webzin)
Fobia (webzin)
Nuctemeron (fanzin)
Parambucha (fanzin)
Pařát (magazín)
Periferia (webzin)
Radio Wave (Český rozhlas)
Telepatie (fanzin)


FIRMA ROKU

Situace mezi vydavateli se převážně konzervuje do stavu, kdy o pohybech nahoru či dolů rozhodují drobné výkyvy v kvantitě vydaných titulů, ale naštěstí také jejich kvalitě.

Bizarre Leprous Production
Day After Records
Magick Disk Musick
MetalGate
Obscure Promotion & Brutal Assault Agency
Pařát Productions
Phobia Records
PHR Records
Pushteek
Stoned To Death Records


POTĚŠENÍ ROKU

dokument Čurby – The 20th Anniversary Of Obscene Extreme (DVD – Obscene / Wheelmust / HoboRec)
kniha Kacířův kancionál s obrazově ztvárněnými texty kapely INSANIA (Yinachi)
nově vzniklý fanzin Nuctemeron
po 20 letech vydané nové číslo fanzinu Parambucha
nově vzniklý fanzin Telepatie


ZKLAMÁNÍ ROKU

zemřel Michal Cichý (MALIGNANT TUMOUR, CEREBRAL TURBULENCY, RUBUFASO MUKUFO aj., Khaaranus Productions)
zemřel Milan Hanák (TITANIC)
zemřel Romek Hanzlík (F.P.B., UŽ JSME DOMA, manažer, pořadatel, fotograf)
zemřel Petr „Bubla“ Vrbica (DEFLORACE)
úřední vyklizení autonomního centra Klinika (Praha)

 

[Pondělí, 18. května 2020]