THE FOREST FORGETS - Of Wind & Willows
Postmetalový koktejl, ve kterém je namixováno hodně rozdílných vlivů, od DEFTONES přes náznaky TOOL až k post rocku či dravému i melodickému post hardcore. Trochu zvláštní koktejl, ale říz to rozhodně má.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Nedlouho po triumfálním rozloučení EMPEROR se ze všech stran vyrojily nejrůznější projekty, za nimiž stáli bývalí členové těchto black metalových vizionářů. Dle mého názoru je ZYKLON, společné dítě někdejších císařských opor Samotha a Tryma, projektem nejvíce výrazným. Je sympatické, že se Prométheovi pohrobci nesnaží o pouhé vyvařování nehynoucí slávy EMPEROR, ale naopak volí vlastní cestu, sice trnitou, zato však velmi originální.
Dva roky po zdařilém úvodu „World Ov Worms“ (2001) vydávají ZYKLON zcela zničující kolekci „Aeon“, která oproti zčernalé prvotině zaznamenala jistý příklon k death metalovým hodnotám. Mnozí příznivci bohužel nedokázali stylovou proměnu kapely strávit a ve své zaslepenosti debutem, potažmo pak naprosto šíleným projektem ZYKLON B, druhé řadové album poměrně kategoricky odsoudili. Podobně negativní přístup dozajista zvolí i v případě „Disintegrate“, neboť nový kotouč se rozhodně nenese ve znamení návratu ke kořenům, ale spíše volně navazuje na práce započaté na „Aeon“. Neznamená to však, že se Samoth a spol. uchýlili k lacinému klonování, ba právě naopak, i tentokrát nám přinášejí celou řadu změn a nepřeslechnutelných inovací.
Především, ZYKLON už přestávají působit jako odlidštění a nepřístupní technokraté. Jejich strojový black/death je sice pořád hodně studený, ale už nevyznívá tolik odtažitě, a tak málo bezprostředně jako na „Aeon“. Uznávám, že onen cizí „industriální“ feeling má své kouzlo (ostatně tvorba spřízněných MYRKSKOG to jen a jen dokazuje), ovšem substituovat jím donekonečna tolik potřebnou živelnost rovněž není to správné řešení. Na „Disintegrate“ obě složky výtečně koexistují (název alba se v tomto světle jeví celkem paradoxní), přičemž tradiční hodnoty ZYKLON, jako je unikátní hermetická atmosféra a naprosto devastující zvukový kabátec z norských Akkerhaugen Studios, zůstaly zachovány v nezměněné podobě. Severský „all star project“ navíc ještě více zapracoval na složitosti kompozic (slyšte hned úvodní defilé kreativity „In Hindsight“), ostatně takto protřelá a nesmírně sehraná sestava snad ani není schopna nějakých povážlivě četných repeticí. Prostor pro větší variabilitu zajité otevřel i méně křečovitý stisk rychlostního pedálu na Trymově artilerii. Výsledkem jsou plíživé, silně znepokojivé skladby jako „A Cold Grave“ nebo „Wrenched“. Ucho přivyklé bleskovým blastbeats však rovněž nezůstane neukojeno, ba co víc, při „Vile Ritual“ a „Vulture“ si užije pravé lukulské hody.
I na třetí pokus se ZYKLON podařilo stvořit vysoce intenzivní a po všech stránkách přesvědčivý materiál. I třetí záznam ZYKLON bude figurovat mezi nejsilnějšími počiny letošní albové sklizně. Nejužší black/death metalová špička, navíc ve své vrcholné formě.
I na třetí pokus se ZYKLON podařilo stvořit vysoce intenzivní a po všech stránkách přesvědčivý materiál. I třetí záznam ZYKLON bude figurovat mezi nejsilnějšími počiny letošní albové sklizně. Nejužší black/death metalová špička, navíc ve své vrcholné formě.
9 / 10
Secthdamon
- zpěv, baskytara
Samoth
- kytara
Destructhor
- kytara
Trym
- bicí
1. In Hindsight
2. Disintegrate
3. Ways Of The World
4. Subversive Faith
5. Cold Grave
6. Vile Ritual
7. Underdog
8. Wrenched
9. Vulture
10. Skinned And Endangered
Vydáno: 2006
Vydavatel: Candlelight Records
Stopáž: 45:11
Produkce: ZYKLON
Studio: Akkerhaugen Lydstudio (Norway)
Ďalšia severská eskadra disponujúca solídnymi hráčskymi zručnosťami, schopnosťou zahustiť svoju hudbu do agresívneho guľového blesku i slávnymi menami, pomáhajúcimi pri predaji a propagácii. To, že po vyše dekáde pôsobenia v rôznych kapelách členovia ZYKLON svoje remeslo zvládajú špičkovo, je samozrejmé. Nanešťastie v ich hudbe postrádam viac elementov, ktoré by si ZYKLON mohli vložiť do erbu ako nenapodobiteľné poznávacie znamenie. Svoje si nájde zrejme ten, kto pozorne hľadá v detailoch, akými sú napríklad emperorovská (či samothovská?) gitara, vynárajúca sa z deathmetalovej smršte vo "Wretched", náznaky americkej hard/metalcorovej skočnosti či futuristická atmosféra à la FEAR FACTORY. Ďalší solídny album, ktorý si však len ťažko v kronike metalovej histórie vyslúži viac než jeden riadok.
Tretí útok ZYKLON je v mojich očiach nakoniec úspešný. „Disintegrate" predstavuje precíznu syntézu toho najlepšieho, čím sa kapela doteraz prezentovala. Atmosféra, agresivita a množstvo originálnych nápadov vliate v podobe žeravého kovu do formy moderného mohutného zvuku a produkcie. Temer rockový záver „Ways Of The World", apokalyptické zabijáky „Cold Grave“, „Skinned and Endangered“ alebo zbesilé útoky „In Hindsight“ a „Vulture“ ma dokážu vždy spoľahlivo odrovnať. Jeden z albumov roka - opäť raz.
-bez slovního hodnocení-
Postmetalový koktejl, ve kterém je namixováno hodně rozdílných vlivů, od DEFTONES přes náznaky TOOL až k post rocku či dravému i melodickému post hardcore. Trochu zvláštní koktejl, ale říz to rozhodně má.
Moje první setkání s tvorbou této rakouské kapely probíhá za asistence emocemi prosycené muziky z různých "post" žánrů. Je tam dostatek nápadů i děje, aby to utáhlo přes hodinu trvající stopáž a zároveň motivovalo k opětovnému poslechu. Fakt supr chlapy!
Tradiční melodický heavy metal, ovšem výborný. Na desce je vše v pořádku, kvalitním zpěvem počínaje a vymazlenou produkcí konče. V rámci žánru mohu jen doporučit, jen tomu chybí nějaká ta vlastní přidaná hodnota.
Zmar nad zmar. GRAVE DIGGER přestali být opravdu zajímaví někdy kolem alba "Ballads Of A Hangman" (2009) a od té doby už si vlastně jen zoufale tahají ze své riffové zastavárny, co jim dříve nepřišlo dost dobré. A tentokráte to tedy rozhodně dobré není.
Parádní švédský old school death, který se vrací v čase do devadesátek a servíruje správně dusivou porci švédské žánrové klasiky zarámovanou do charakteristického chrastivého zvuku. Tohle by mělo chutnat především fanouškům starých DISMEMBER a ENTOMBED.
Třetí album švédských mladíků přináší zároveň i jejich nejvyspělejší materiál. Přechod k velkému labelu z intenzity jejich groovem načichlého blackujícího thrashe pranic neubral, navíc skupina přidala ještě více šikovnosti při kompozici. Svižný poslech!
Na rozdíl od kolegy Manatara si nemyslím, že se tihle Švédové nějak příliš stylově rozvírají. Většinu času je to prostě symfoničtěji pojatý black/death, který neurazí, ale nic zásadního se neděje. Jen ty čisté vokály trochu vybočují.