BLOOD INCANTATION - Absolute Elsewhere
Při prvním poslechu mi to sice připadalo jako když pejsek s kočičkou vařili dort, ale nakonec si to sedlo a je z toho opravdu příjemná krmě, sice hodně kořeněná všemožnými extrémy, ale chutná to skvěle.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Vlastně už se nikomu nemusí připomínat, že brazilská SEPULTURA patří již mezi kapely zasloužilé, kapely, které zažily své dobře známé vrcholky, ale rovněž i pády (v jejich případě úbytek dravosti, neotřelosti a svěžích nápadů po odchodu lídra Maxe Cavalery na sklonku roku 1996 a o deset let později vlastně i jeho bratra - bubeníka Igora). Přes všechny personální karamboly to parta kolem Andrease Kissera a Paola Pinta táhne stále dál.
Některá novější alba se jim povedla více, jiná naopak méně, ale jedno je jasné - SEPULTURA v nové sestavě zatím nikdy nenavázala na své úspěchy z první poloviny devadesátých let a novinka „Kairos“, tentokráte nahraná za asistence heavymetalového producenta Roye Z. (JUDAS PRIEST, HALFORD, HELLOWEEN, BRUCE DICKINSON…), na tom vůbec nic nezmění. Je totiž klasickým albem pozdní SEPULTURY s Derrickem Greenem u mikrofonu a na žádné novátorské věci, experimenty, na které byla před lety ze strany Brazilců ještě aspoň trochu chuť, nebo zvýšenou hladinu agrese, si v žádném případě nepotrpí.
Stalo se zřejmě to nejhorší, protože „Kairos“ je albem, jehož hlavním mottem je nikoho příliš nenasrat a hrát si to své. Oproti předchůdci „A-Lex“ zde nacházím minimálně styčných bodů, nebo momentů, které by z celku nějakým způsobem vynikaly a dělaly by jej více zajímavým. Opak je pravdou, SEPULTURA hraje přesně to, co od nich valná většina posluchačů očekává. Bohužel tomu všemu chybí něco navíc, ať už jde o nadstandardně povedené songy, svěží nápady nebo přísun něčeho neotřelého. Zdejší nahuštěný hobling to po tolika letech nemůže zachránit. Přímočarý styl SEPULTURY, zde ohlodaný na kost, se prostě musel po určité době vyčerpat a právě to se letos také stalo.
Představte si jakékoliv jejich album z posledních patnácti let a zprůměrujte si jeho kvalitu - dostanete novinku. Vše je zdánlivě na svých místech – Kisser nás zásobuje hutnými riffy, občas oblaží nějakým tím kakofonickým sólem, Derrickův projev se sice čím dál tím více přibližuje Maxovi a Jean Dolabella je bezesporu talentovaným mladým bubeníkem, jenže koho by pořád bavilo poslouchat jednu a tutéž variaci na téma – „takhle nějak by měla hrát SEPULTURA“, když si ještě dobře pamatujeme, že tahle kapela byla kdysi pořádné monstrum s tolika skvělými songy. Po poslechu „Kairos“ si jen stěží vybavím něco, co by se formě z doby jejich největšího věhlasu vyrovnalo. Pocit uspokojení v nedohlednu.
Je jasné, že po „x“ letech snažení o návrat na vrchol, musí jakákoliv kritika působit celkem únavně, zvlášť, když materiál z novinky porovnám s několika předchozími alby, ale tohle je prostě mimořádně nevýrazné a velmi průměrné dílo. Stejně jako se Max Cavalera několik let marně snaží vytlouct ještě cosi z řádně vyprázdněných klasů vlastní invence, ať už se jedná o jeho SOULFLY, nebo o bratrský projekt CAVALERA CONSPIRACY, je náhle i SEPULTURA vržena před zásadní otázku - co tedy dál? Osobně si nemyslím, že by některé ze stran pomohlo výsledné spojení. Svět se zkrátka už příliš hnul...
Zdánlivě je všechno na svých místech, ovšem pocit uspokojení se ne a ne dostavit. Klasická SEPULTURA postcavalerovské éry v tom nejprůměrnějším a nejobyčejnějším balení. Vše zaměřeno na urputný hobling, ale kde zůstaly neotřelé nápady?
5 / 10
Derrick Green
- zpěv
Andreas Kisser
- kytara
Paolo Jr.
- baskytara
Jean Dolabella
- bicí
1. Spectrum
2. Kairos
3. Relentless
4. 2011
5. Just One Fix
6. Dialog
7. Mask
8. 1433
9. Seethe
10. Born Strong
11. Embrace The Storm
12. 5772
13. No One Will Stand
14. Structure Violence (Azzes)
15. 4648
Quadra (2020)
Machine Messiah (2017)
The Mediator Between Head And Hands Must Be The Heart (2013)
Kairos (2011)
A-Lex (2009)
Dante XXI (2006)
Roorback (2003)
Under A Pale Grey Sky (live) (2002)
Nation (2001)
Against (1998)
Roots (1996)
Chaos A.D. (1993)
Arise (1991)
Beneath The Remains (1989)
Schizophrenia (1987)
Morbid Visions (1986)
Bestial Devastation (1985)
Vydáno: 2011
Vydavatel: Nuclear Blast
Stopáž: 45:51
Produkce: Roy Z.
Studio: Trama Studios, Sao Paolo
-bez slovního hodnocení-
Při prvním poslechu mi to sice připadalo jako když pejsek s kočičkou vařili dort, ale nakonec si to sedlo a je z toho opravdu příjemná krmě, sice hodně kořeněná všemožnými extrémy, ale chutná to skvěle.
Tady pozor, tohle je vynikající deska. Finové DEVENIAL VERDICT zní jako mix GORGUTS, ULCERATE a REPLICANT. Nadto ale přidávají přístupnější / lidštější (ne však jednodušší) atmo/melodické vsuvky. Příznivci avantgardněji pojatého death metalu musí slavit.
Tři roky staré EP "Schattenfall" potěšilo, novinka "Phantast" naopak přináší jisté vystřízlivění. Němci tentokrát skladatelsky tápou a doručují pouze atmo-blackmetalový standard. A to je málo. Čtyřicet minut dlouhé přešlapování bez výraznějších momentů.
Tenhle bahnem a plísní obalený kostlivec do první doom/death metalové ligy zatím nepatří. Mladí Španělé respektují žánrové atributy, nicméně zatím tak činí dost jednoduchou formou. Deska pokulhává a ztrácí na flow hlavně v doom metalových pasážích.
Veľa fantastického a rôznorodého death metalu vyšlo tento rok, ale toto poňatie mi je najbližšie. Nerdi citujúci pinkfloydovské, opethovské či cynicovské vplyvy s takouto ľahkosťou nad morbidangelovským kovom smrti, to je niečo prekrásne.
Obavy z odchodu Patricie Andrade a přerod v tuctový doom/goth se ukázaly být liché. Novinka sice neoplývá charismatem a fado feelingem 7 let starého předchůdce,svůj půvab a portugalský šarm bezpochyby má a jako taková rozhodně nabídne solidní nadstandard.
Znovuzrození Australané se po 4 letech připomínají s další deskou, jejíž popis z mé strany příliš originality nepřinese. Zkrátka je to kvalitně provedená deathmetalová fošna. Velmi slušný standard, který revoluci neudělá, ale nemusel by ani zapadnout.