LIK - Necro
Švédsko. Death metal. Devadesátky. Sunlight. Chrastění. HM-2 pedál. Melodie. Nesmrtelnost. Old school. Tradice. Oddanost. Kult. Respekt. Úcta. Konzervativní přístup. DISMEMBER. GRAVE. ENTOMBED. LIK.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Pokud hledáte hlubinu, která je daleko za tím stavem, kdy kesonová nemoc potlačí vnímání reality a oko již zírá v nicotnou tmu, protržené ušní bubínky jen bezvládně plandají a tělo ze všech stran smyslu zbavuje absurdní intenzita, která se snaží oddělit fyzickou a astrální složku bytosti – pak jsou STORM OF LIGHT pro vás tou pravou volbou. Projekt srocený kolem Joshe Grahama, který je hlavním inventorem vizuální podoby NEUROSIS (mimo jiné člen RED SPAROWES, BATTLE OF MICE nebo BLOOD & TIME) má svým pocitovým vkladem nejblíže právě k monolitickým generálům z NEUROSIS, jejichž zvukovou perverzi naleznete v mnoha odkazech i u A STORM OF LIGHT, ale nerad bych se dostal k nějakému porovnání těchto dvou spolků.
Hnací silou brooklynských A STORM OF LIGHT jsou pomalé valivé nosné motivy, které obtáčí vytrvalá břečťanovitá synteze pečlivě vláčená ambientním prachem. Album z nadhledu působí jako obrovská špinavá katedrála francouzského střihu, zasazená do koloritu Foglarových Stínadel. Je majestátní, poněkud neučesaná, trochu děsivá, ale při tom má neodolatelné kouzlo, které vás nutí nahlédnout dovnitř. Uvnitř slyšíte podivné zvuky linoucí se z různých záhybů stavby a sytě barevné světlo, které propouští prapodivné sporé vitráže, je děsivější než tma. Táhlé a vysoké hradby zvuku střeží poctivý emoční vklad, který je do tohoto nosiče nalit. Vyznavači dlouho znějících hutných syrových kytarových řezů a cinkavého neurotična, které staví na prolínání mohutných temných aranží, ledových ambientních ploch a gradující atmosféry budou spokojeni. Opomenout nesmím ani filosofické pozadí projektu, které svoji ekologickou optikou cílí na nečisté vody naší Matky Země.
Pokud bych měl přeci jen srovnávat s jinými působišti Joshe Grahama a vybral si například RED SPAROWES, tak je výsledek jednoznačný. Oproti nim jsou A STORM OF LIGHT mnohem těžkopádnější, pomalejší, dusnější, depresivnější, ale i silovější – jako byste porovnávali kabriolet s tahačem. Upozornit se sluší na Grahamův vokál – nedisponuje sice jakkoliv technicky skvělými stránkami, ale v těch několika hlubokých tónech, na nichž se pohybuje, působí skálopevně jistě a jeho čistý základ zastřený chraplákem s občasnými vypjatějšími polohami dodává skladbám charisma, šmrnc a dá se říci, že nejsilnější momenty mám asociované právě s jeho zpěvem. Graham zkrátka ani na desce „And We Wept The Black Ocean Within“ nezklamal. Tento roztříštěný všeuměl má na svém kontě další úspěšný zářez, kterým promlouvá do dění současných undergroundových proudů. A abych nezapomněl, zlí jazykové tvrdí, že tuto stránku alb opravdu zanedbáváme, takže: grafická podoba celého nosiče je více než vyvedená…
Nářek trýzněného oceánu vylitý do neurosiské šablony.
8 / 10
Josh Graham
- kytary, vokál, podklady
Pete Angevine
- bicí
Vinny Signorelli
- basa, vokál
1. Adrift
2. Vast & Endless
3. Black Ocean
4. Thunderhead
5. Undertow
6. Mass
7. Leaden Tide
8. Breach
9. Descent
10. Iron Heart
As The Valley Of Death Becomes Us, Our Silver Memories Fade (2011)
Primitive North (split s NADJA) (2009)
Forgive Us Our Trespasses (2009)
And We Wept The Black Ocean Within (2008)
Datum vydání: Úterý, 10. června 2008
Vydavatel: Neurot Recordings
Stopáž: 62:55
...výborny album...akurat škoda že som kapelu nepoznal už počas tohtoročného BA a tým pádom som ich prepások... :(
Švédsko. Death metal. Devadesátky. Sunlight. Chrastění. HM-2 pedál. Melodie. Nesmrtelnost. Old school. Tradice. Oddanost. Kult. Respekt. Úcta. Konzervativní přístup. DISMEMBER. GRAVE. ENTOMBED. LIK.
Nádherně vrčící zabahněná bestie švédského OSDM vylezla ze svého hrobu a rozsévá tvrdé rány zrezlou sekerou, které mají dostatečnou pádnost. A když ležíte v tratolišti, napíchne vás na melodický hák a zavěsí pod trám jako morbidní ozdobu. Žánrová radost!
ANCST se po drone/ambientním experimentu vrací k tomu, co umí nejlépe. "Dominion" agresivitou navazuje na "Culture Of Brutality", ale současně poskytuje dostatek životního prostoru melodiím. Chybí snad jen masivnější crustový podvozek, jinak spokojenost.
Opět Profound Lore. Tentokrát tu máme technický death metal s devadesátkovým feelingem (četné vlivy DEATH, v sestavě současný kytarista ATHEIST). Je to hravé, ale současně hrubější, místy dost připomínající BLOOD INCANTATION. Nemůžu to přestat poslouchat.
Že je Duch bezducha víme už pár let, ale tenhle hudební kostěj, to je bezmála nedůstojné. Směsice ulepené bezpohlavní gotiky a generického retro rocku už se pohybuje za hranou cringe. Tobias může střídat kostýmy, ale tenhle papež je hubený a nahý.
Hezky za čerstva to vidím tak, že mě to baví více než dvojice předchozích alb dohromady. Ten mix mezi tradicí a ozvěnami metalové moderny "pro mladé" generuje vcelku slušné skladby. Plynulý a sevřený poslech navíc značně usnadňuje přičetně zvolená stopáž.
Když se čas zastaví, může to znamenat průser anebo taky velký svátek. Hádejte, který případ je toto? Muzikantská lahůdka, včetně novice Brendana Radigana za mikrofonem a osm podmanivých kousků, které ctí tradiční doom metal. Radost poslouchat a zkoumat!