HELEVORN - Espectres
Další španělský příspěvek do už nyní bohaté nadílky výborných doom metalových nahrávek letošního roku. „Espectres“ je klasický, dřevní a čistý doom, přesto stále velmi emotivní a prodchnutý krásně ponurou atmosférou.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
V dobe, keď sa nepoužité noty a melódie jednoducho míňajú, treba v honbe za Svätým grálom originality upriamiť myslenie iným smerom. Jednou z možností môže byť opätovné definovanie úloh jednodlivých nástrojov, ďalšou napríklad snaha o inštrumentálnu zručnosť, ktorá dokáže vziať dych sama o sebe. DEVEROVEJ CHYBE sa podarilo úspešne skombinovať obidva spomenuté postupy a doplniť ich o postpunkovú dravosť a ťah na bránu. Krkolomné furioso prepletenca dvadsiatich prstov a ôsmich strún si žije vlastným životom, obidve basgitary sa rozbiehajú a zbiehajú s presnosťou švajčiarskeho chronometra, aby v ojedinelých momentoch opustili kľučkovanie a unisono pritlačili na pílu priamočiarosti.
DEVEROVKA pokračuje v najlepších tradíciách českej alternatívy, ako ich reprezentoval napríklad DUNAJ, s ktorého košatou, ale predsa a jednoducho chytľavou tvorbou sa na „Club 59“ dá nájsť viacero paralel. Prirodzene sa natískajú myšlienky na PRIMUS s dominujúcou basou virtuóza Lesa Claypoola, zvlášť, keď recenzovaný materiál disponuje zvukom, ktorý obe basy robí čitateľnými bez toho, aby sa stratila ich hutnosť a razancia. Absencia ďalšieho „melodického“ nástroja núti premýšľať, ako zaplniť každú sekundu skladby – na rozdiel od priamočiarejších stajňových kolegov GNU (rovnako disponujúcich dvojicou hrubostrunných nástrojov) sa DEVEROVA CHYBA sústredí na filigránsku skladateľskú prácu s rafinovane upozadenými, no v kontexte celku nepostrádateľnými bicími, berúcimi na seba úlohu motoru ťahajúceho muziku vpred, no nemenej často sa rovnocenne zapájajúceho do dialógu nástrojov.
Najdôležitejšie však je, že skladby na „Club 59“ fungujú nielen ako „pesničky“, ale obstoja aj pod mikroskopom, rozpitvané na kúsky. Druhá dlhohrajúca doska táborského tria poskytuje celé spektrum zážitkov, ktoré dokáže (kvalitná) hudba poskytnúť. „Made In China“, „Jsem tvůj krám“, voľne stiahnuteľná „Proplouvám ženským pavoukem“ či punková minútovka „Ceremoniál“ svojím potenciálom nadväzujú na koncertnú tutovku „Jeď na Miláno“ z predošlého záseku „Do stran“. Jediným krokom mimo jednoliatu líniu albumu je „My Blood Is Nuts“, pomalá, až sludgeovo zablatená skladba korunovaná hlasom ako z hrdla Jello Biafru.
„Club 59“ potvrdzuje, že aj (alebo hlavne?) v prostredí mimo oficiálnu scénu stále vznikajú diela, ktoré by sa v zahraničí nemali dôvod stratiť. Tento rok je v kategórii „domáci album roka“ znovu príjemne tesno – DEVEROVA CHYBA je ďalším horúcim kandidátom.
Tento rok je v kategórii „domáci album roka“ znovu príjemne tesno – DEVEROVA CHYBA je ďalším horúcim kandidátom.
8,5 / 10
Tomáš Cílek
- basgitara, spev
Milhaus
- bicie
Bedrič
- basgitara
1. Made In China
2. Jsem tvůj krám
3. Nasleduj
4. Proplouvám ženským pavoukem
5. Šťastná hodinka
6. Asi
7. My Blood Is Nuts
8. Pod ledem
9. Ceremoniál
Club 59 (2006)
Tvý tělo koleje (split) (2005)
Do stran (2003)
Doforoty (2001)
Baskytarový tandem z Tábora o sobě dává vědět další plackou, která se pyšní obhrouble syrovým a lehce rozježeným, ale úžasně sednoucím a slušivým zvukovým kabátem, českými texty i zajímavými aranžemi. Velmi pobloudilé melodické linky vokálů, které tahají za uši snad v každé skladbě zde přehlížím, neboť bez nich bych si tuto techno-punkovou alternativu snad ani nedokázal představit. Velmi zaujal a zároveň potěšil mne sludge-industriálnější experiment „My Blood Is Nuts“, který se stal v mých uších nejsilnějším momentem celého alba, jen víc takových!
-bez slovního hodnocení-
Další španělský příspěvek do už nyní bohaté nadílky výborných doom metalových nahrávek letošního roku. „Espectres“ je klasický, dřevní a čistý doom, přesto stále velmi emotivní a prodchnutý krásně ponurou atmosférou.
Fínsky melodicky death so štipkou blacku som objavil až tento rok, ale hrali mi v aute i doma celé leto. Ich siedmy album som teda privítal s rozkročenou náručou a oni ju naplnili po okraj. Nič prelomového, skrátka ich osvedčená kvalitka.
Třicet let po založení je HORNA ve formě. Starý kozel Ville Pystynen, nestor finské blackové scény, za to umí vzít. Ostrý vysypaný BM, halekavá finština a taky rock'n'roll. A skvělé nápady, třeba ústřední melodický motiv v "Hymni II" z hlavy nedostanete.
Hleďme, kolega Noisy deklaruje SACRILEGE. Inu, SARCASM jsou jati hluboko v deathmetalových devadesátkách (založeni 1990, reaktivováni 2015) a navíc mají i blackový "edge". Jsou tam i DISSECTION, jinak je to spíše standardní, ničím nevybočující deska.
Hrací čas / počet zajímavých motivů = koeficient ochoty mačkat "replay". WINTERFYLLETH hrají (bez dvou bonusů) hodinu a tentokrát jsou bohužel na nápady skoupí. Nebýt "Upon This Shore" s WOODS OF DESOLATION / REMETE vibes, nebylo by moc kde brát.
Francouzská parta si za cíl snažení vytyčila instrumentální postmetalovou hudbu, kterou se snaží pojmout v maximální šíři. Koketuje tedy s lehkými postrockovými náladami i ponurou atmosférou doom metalu. K tomu výpady ke klasikům CULT OF LUNA. Povedené.
Při svém debutu pod "majorem" předvádějí WOLFBRIGADE svůj standard. Bylo už i lépe, ale mohlo být i hůř. Dominující pogo střídají vály v rychlejším středním tempu a prostě to klasicky dobře odsejpá. Častěji se však asi budu vracet ke starším nahrávkám.