VLOŽIT DISKUSNÍ PŘÍSPĚVEK

Tomáš Mládek - Alespoň nás ruinuje to, co nás baví (2. část) - zpět na článek

vike vike | 9.7.2015 09:57

@prinos SPA/POR : spolecensko-kulturne-edukativni pusobeni jezuitu velmi silne... pro ekonomiku/hospodarstvi v post- otrokarsko/drancovacim obdobi mnohem silnejsi vliv/prinos Holandanu, Francouzu, Britu, Nemcu...

Radalf Radalf | 9.7.2015 00:47

Martin L. - [8.7.2015 14:28] - asi tak

Martin L. Martin L. | 8.7.2015 22:13

To je iné niečo, nie Poma de Ayala, chlap to ako list kráľovi napísal alebo nadiktoval pred smrťou.

RS2 | 8.7.2015 22:08

Keď myslíš To známe dielo, ktoré historici berú ako najlepsiu kroniku života inkov za nadvlády Španielov, to napísal domáci príslušník kmeňa inkov, ktorý ale hovoril španielsky a tento dokument posielal Phillipovi III. Tým to samozrejme nechcem nejak bagatelizovať. Verím, že španieli urobili veľa zverstiev, otázka je to či to bol zámer kráľa, alebo iba svojvola namornickej luzy zaslepenej túžbou po bohatstve.

Martin L. Martin L. | 8.7.2015 21:16

Cortez rozhodne neprišiel šíriť pokrok a zachraňovať domorodcov, prišiel kvôli zlatu a zaberaniu pôdy, na ktorej mali robiť domorodci + obchodovaniu s otrokmi, to je historický fakt. Pizarro to isté. Cortezovi situáciu uľahčili spojenci z oblastí, ktoré boli v aztéckou konfederáciou v permanentnom konflikte, v prvom rade Tlaxcalovia, a okrem toho pre Španielov zahrala aj jedna povera, ktorej Montezuma podľahol príliš fatalisticky. Pizarro našial Tahuantinsuyu v stave občianskej vojny medzi Atahualpom a Huascarom, +sa mu masakrom v Cajamarce podarilo v Inkoch vyvolať strach, ktorý rozchodili príliš neskoro. K tomu, ako po pár dekádach vnímali pád ríše dokonca aj niektorí z tých, ktorí sa oň pričinili, je zaujímavé prečítať si napr. list, ktorý niekedy v 80. rokoch 16. storočia adresoval Filipovi II. tuším posledný Pizarrov vojak, v skratke - hovorí o tom, že zničenie fungujúcej ríše prinieslo pôvodnému obyvateľstvu desivý úpadok po každej stránke, od zotročenia cez stratu hodnôt po pokles populácie o 80 % v dôsledku zavlečených chorôb a hladomorov, ktoré za čias ríše "systém" riešil do niekoľ kých dní.
Inak nemá cenu naťahovať sa o tom, čo by bolo keby, udialo sa to proste takto. V Amerike malo pôvodné obyvateľstvo záujem o európsky tovar a niektoré technológie (v hospodárstve napr. tzv. Päť civilizovaných kmeňov okolo roku 1800 začalo dávať dole európskych osadníkov, a aj to bolo jedným z dôvodou vyhnania za Mississippi), ale nemali záujem o to, aby im tam niekto cudzí extra vopruzoval, čo je celkom pochopiteľné, ale ak sa oproti domácim ocitnú privandrovalci v presile 100 : 1 (USA okolo roku 1860), je to nerealizovateľné.
Aztécke ľudské obety samozrejme boli, sfleku vymenujem Huitzilopochtliho, Xipe Toteca a Tlaloca, iste by sa ešte pár bohov našlo, počas obetovania v istých prípadoch fungoval rituálny kanibalizmus, ale v tromto smere nech si fakt nikto nepredstavuje kuchtenie ako kdesi na Fidži alebo v strednej Afrike a podobne.
Konkrétne americké kultúry sú dosť špeciálne v tom, že začínali tak nejako od piky a po vlastnej osi, keďže od paleolitu nemali kontakt s oblasťami, v ktorých vznikli základy pre súčasné civilizácie, takže na všetko museli prísť samé, tým pádom miestami iná planéta.
O civilizovaní pomocou kresťanstva niekedy inokedy, tiež žiadna idyla.

RS2 | 8.7.2015 20:21

Pravdou ale je, že pre veľa kmeňov bol príchod Španielov vykúpením z krutosti či už Aztekov alebo Inkov. Pizzaro by svojim smiesnym vojskom (niekde sa píše o menej jak 500 vojakov vrátane kavalerie a iba jednom kanone)nikdy nedobil Inkov nebyť občianskej vojny a tisícov spojencov z lokálnych kmeňov. Tu niečo ako dobrí Inkovia a zlí Spaniely nemôže byť inplikovane. Hovoriť o tom, že iba vďaka Španielom sú krajiny ako Chile, Argentína, Uruguaj či Peru dost vyvinuté aj z európskeho pohladu fakt nemá zmysel, to je snáď každému jasné. Keby to neurobili Spaniely, prišli by Portugalci, Holanďania, Angličania...To je skratka pokrok. Chápem, že tu na MP pri čiernych dusiach je šírenie kresťanstva tabu, ale kresťanskí misionari urobili extrémne veľa pre lokálne populácie, samozrejme inkvizícia a institucionalizacia cirkvi sú niečo iné, ale z ich plodov žijú milióny obyvateľov dodnes.

vike vike | 8.7.2015 15:20

Tak urcite... Daeniken by ti k tomu rekl svoje //:=]

Martin L. Martin L. | 8.7.2015 14:28

100 000 obetí počas týžňa (ale vlastne 80 000 za 4 dni, také sú "presné údaje" :-D) u domorodcov s technológiou neolitu až doby bronzovej sa berie ako v pohode zvládnuteľná vec, 1200 splynovaných a spálených židov denne technologicky veľmi vyspelou Ríšou je u v podstate tých istých ľudí zrazu problém a "nie je to pravda!"
U španielskych a celkovo katolíckych urban legends, vydávaných za oficiálne správy, je vhodné škrtať aspoň tak dve nuly. Dnes už sa hodia leda tak pre Gibsona, do Apocalypta ich namixoval dosť.
Ešte tu nebolo o Inkoch, tak len podotknem, že za panovania ktoréhokoľvek z nich bolo obetovaných menej ľudí, než koľko ich v Španielsku ročne upálili v mene katolíckej cirkvi.

vike vike | 8.7.2015 12:24

Ano, Aztekove a dalsi byli kruto-bruto, takze to legitimizuje chovani conquistadoru (ve jmenu Krista a jeho katolickeho velicenstva) //;=]

RS2 | 8.7.2015 09:51

To čo urobil Cortez aztekom robili oni ešte oveľa krutejsie ostatným narodom v tej dobe. Ľudské obete pre bohov sa rovnali niekedy 100 tisícom za jediný týždeň. Kanibalizmus tiež nebol tabu, znásilňovanie žien a mučenie deti tiež nie, takže tie reči o vyspelej civilizácii až také pravdivé neboli.

Radalf Radalf | 7.7.2015 14:10

Velebit Corteze... Omg.

ozzy ozzy | 7.7.2015 09:53

Nepodceňujem, však najedlo, aj to však malo svoju daň.

stefanos stefanos | 6.7.2015 22:30

Oni jim tam všechno postavili, železnice atd., jako když babka kouká z bytu naproti na novej skleník "Kanceláře k pronájmu", podobná radost.

vike vike | 6.7.2015 22:20

Inky vykostil Pizarro, to za 1. ... a za 2. tusim kobzole nezavisle na conquistadorech dotahl do Evropy i Francis Drake...

RS2 | 6.7.2015 22:16

Robíš si srandu zo zemakov, ale koľko ľudí sa z nich najedlo vtedy a aj teraz. To by som nepodcenoval

ozzy ozzy | 6.7.2015 21:00

Tak sa pekne chovaj ku Cortezovi, že ti zemáky z emeriky priniesol! :)

vike vike | 6.7.2015 19:07

Resit, kdo mel jakeho fotra predka ci matku resp kdo se co od koho naucil je na 2 veci... dulezitejsi je, jak se k sobe navzajem chovame (jak lidi navzajem tak lidi a priroda)...

ozzy ozzy | 6.7.2015 17:57

Žeby etniká na blízkom, strednom a ďalekom východe, kde sa datujú počiatky civilizácie a vedy, od ktorých sa bieli viac menej len odrazili? :)

vike vike | 6.7.2015 17:35

Za co pekne vdecime Cortezovi a Pizzarovi... s trochou nadzasky za trochu ovoce a zeleniny?

Jinak netreba jit az na opacny konec sveta... staci se podivat do nedavne minulosti na kolonizaci Ruska/Sovetskeho svazu...

RS2 | 6.7.2015 17:30

To je samozrejme na diskusiu, ale bavit sa o tom, ktore etnikum prinieslo svetu najviac asi fakt netreba:) Pritomnost bielych v afrike a juznej amerike mala velmi velky vplyv pre rozvoj civilizacie - ci uz tej zapadnej alebo lokalnej. Vesmir nedal cloveku potencial na to co ma, aby zil jak v dobe kamennej niekde na pusti v afrike. Drancovanie nie, ale pokrok je nutny a podobne ako pri ludoch, aj tu si treba vazit iba tych co nieco svetu prinasaju. Peckovat napriklad na Corteza alebo kolonistov a pritom si s chutou uzivat dary, za ktore vdacime iba im je taka ista blbost a pokrytectvo ako protikapitalisticky laviciar s iphonom v ruke a trickom Che Guevaru vyrobenom cinskou otrockou pracou:)