THE FOREST FORGETS - Of Wind & Willows
Postmetalový koktejl, ve kterém je namixováno hodně rozdílných vlivů, od DEFTONES přes náznaky TOOL až k post rocku či dravému i melodickému post hardcore. Trochu zvláštní koktejl, ale říz to rozhodně má.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Kdyby toto album natočil kdokoliv jiný, jsem pevně přesvědčen, že to nebude téměř nikoho zajímat. Temně znějící střednětempý a poněkud ospalý bigbít, který povětšinou hraje na atmosférickou notu a v podstatě v sobě neukrývá nic význačného. Díky tomu, že album nese nálepku Jiřího „BigBoss“ Valtera, bylo jméno „Doomy Balads“ poměrně hojně skloňováno v metalových kruzích, ale – ruku na srdce – hudebně je celá kolekce návratem ke klasickému rocku s náladovým odérem, zasazenému do pomalejších temp. Nic více, nic méně. Mnohem častěji, než bych se při poslechu této hudby zasnil a ponořil do hlubin materiálu, se mi stává, že padám do mělkého spánku. Nad vodou album drží určitá barevnost skladeb. Nedá se říci, že písně splývají, je velmi znát, že hudba ke skladbám je prací různých hudebních osobností, povětšinou točících se kolem autorových domácích ROOT. Zajímavou skladbou v tomto duchu je „Tears Of The Ages“ z pera Marka Šmerdy, která vyjadřovací prostředky omezuje na dominantní piáno, místy kytaru a nádherně nazvučenou měkkou basu. Hned první skladba „The Congnition“ je však příznačná pro většinový pocit z celého alba - poněkud unylé zvonivě kytarové kolíbání ke spánku.
Ze stránky zvukařské a producentské jde samozřejmě o vybroušenou nahrávku. Nástroje jsou čiré a čisté. Hojně jsou používány vícehlasy a zajímavé vrstvení vokálů, nicméně zde se dostávám k druhému negativu alba a tím je bohužel vokál mistra Valtera. Pokud v jeho projevu jsem na něco alergický, pak to jsou pseudoumělecká vibráta, kterými se snaží vzbudit dojem kvalitního profesionálního školeného tenoru. Těmi bigbossovskými „óóó“ a „ááá“ jsou některé skladby obdařeny mírou větší než malou a je to bohužel na škodu. Civilní projev sluší BigBossovi mnohem více než rozšafné hlasové pózy s operním náběhem, na které jednoznačně jeho hrdlo nestačí. Téměř devítiminutový opus nazvaný „I Scream In The Dark Of Loneliness“ by byl pro mne mnohem silnější skladbou v ryze instrumentální podobě. V „Adagio Cantabile“ od Ludwiga van Beethovena je zpěv přes veškerou snahu podivně toporný a pokud tento fragment má svědčit ve prospěch zpěvákovy hlasové dospělosti, pak se tak rozhodně neděje. Mnohem silnější jsou místa instrumentální, kterým dodává tandem Šmerda/Hošek punc zkušeně zaranžované, dotažené a promyšlené práce vyspělých skladatelských rutinérů. Bohužel, ani s tímto potenciálem se nepovedlo z „Doomy Balads“ vykřesat více, než pomalou, rozvláčnou, řemeslně sice skvěle zvládnutou rockovou kolekci, která je však nejzajímavější právě asi těmi zvučnými jmény, jenž jsou pod ní podepsaná.
Několik dobrých pomalých rockových skladeb, spousta pseudo-operního "óóó" a "ááá", občas snově náladové - občas trochu nuda.
5,5 / 10
BigBoss
- zpěv, texty
Marek Šmerda
- nástroje
Petr Hošek
- nástroje
Filip Smetana
- bicí
Jiří Kalousek
- nástroje
a mnoho dalších hostů
1. The Wind
2. The Cognition
3. Solitude
4. Tears of the Ages
5. The Ocean
6. The Moment of a Pearl
7. The End
8. I Scream in the Dark of Lonelinesss
9. Adagio Canatibile
Vydáno: 2008
Vydavatel: Shindy Productions
Stopáž: 42:54
Produkce: Marek Šmerda a BigBoss
Studio: Shaark
trosku nadpriemer
Postmetalový koktejl, ve kterém je namixováno hodně rozdílných vlivů, od DEFTONES přes náznaky TOOL až k post rocku či dravému i melodickému post hardcore. Trochu zvláštní koktejl, ale říz to rozhodně má.
Moje první setkání s tvorbou této rakouské kapely probíhá za asistence emocemi prosycené muziky z různých "post" žánrů. Je tam dostatek nápadů i děje, aby to utáhlo přes hodinu trvající stopáž a zároveň motivovalo k opětovnému poslechu. Fakt supr chlapy!
Tradiční melodický heavy metal, ovšem výborný. Na desce je vše v pořádku, kvalitním zpěvem počínaje a vymazlenou produkcí konče. V rámci žánru mohu jen doporučit, jen tomu chybí nějaká ta vlastní přidaná hodnota.
Zmar nad zmar. GRAVE DIGGER přestali být opravdu zajímaví někdy kolem alba "Ballads Of A Hangman" (2009) a od té doby už si vlastně jen zoufale tahají ze své riffové zastavárny, co jim dříve nepřišlo dost dobré. A tentokráte to tedy rozhodně dobré není.
Parádní švédský old school death, který se vrací v čase do devadesátek a servíruje správně dusivou porci švédské žánrové klasiky zarámovanou do charakteristického chrastivého zvuku. Tohle by mělo chutnat především fanouškům starých DISMEMBER a ENTOMBED.
Třetí album švédských mladíků přináší zároveň i jejich nejvyspělejší materiál. Přechod k velkému labelu z intenzity jejich groovem načichlého blackujícího thrashe pranic neubral, navíc skupina přidala ještě více šikovnosti při kompozici. Svižný poslech!
Na rozdíl od kolegy Manatara si nemyslím, že se tihle Švédové nějak příliš stylově rozvírají. Většinu času je to prostě symfoničtěji pojatý black/death, který neurazí, ale nic zásadního se neděje. Jen ty čisté vokály trochu vybočují.