THE FOREST FORGETS - Of Wind & Willows
Postmetalový koktejl, ve kterém je namixováno hodně rozdílných vlivů, od DEFTONES přes náznaky TOOL až k post rocku či dravému i melodickému post hardcore. Trochu zvláštní koktejl, ale říz to rozhodně má.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Myslím, že už len fakt, že PERSEFONE pochádzajú z exotickej Andorry, bude pre nich istým obchodným stimulom. Paralelu by som v tomto prípade videl v spojitosti s ORPHANED LAND... Tu hneď vyvstáva aj otázka, či bude len exotický pôvod, ktorý časom vyprchá, postačujúci na dlhodobejšie presadenie sa kapely. Ako zvyčajne, najdôležitejšiu úlohu v tomto prípade zohraje hudba (aspoň by mala).
"Truth Inside The Shades", alebo naším jazykom povedané "Pravda v tieňoch" je debutovým albumom PERSEFONE. Názov by mohol evokovať spojitosť s temnejšími odnožiami (black) metalu a tá tu prítomná je, ale jednoznačne sa produkcia kapely nedá len tak zaškatuľkovať, čo je len dobre. Snáď najvýraznejším prvkom, radiacim album k už spomínanému čiernemu kovu, bude vokál a bude to zložka, ktorú si podám ako prvú. Typický "skřehot", patriaci typicky zmaľovaným černoodencom je prítomný a doplnený ďalšími tradičnými vokálnymi zložkami, menovite deathovým "growlom" a aj čistým spevom. A práve pri tejto zložke padá prvýkrát kosa na kameň. Nemusím už snáď dodávať, že ten čistý vokál nie je ani zďaleka 100-percentný. Pohľad na stopáž jednotlivých skladieb ozrejmí fakt, že kompozične by sa v nich niečo malo udiať, aby nenudili. A oni skutočne nenudia, to sa chlapcom podarilo ozaj veľmi dobre, prinajmenšom vďaka žánrovej nevyhranenosti materiálu. Ochutnať tak môžme ozaj všeličo, a to v každej skladbe. Klasická zostava nástrojov je doplnená o výrazné klávesy, no nedá sa konštatovať, že by niektorý z nich dominoval. Vrátim sa však k tej "(všeho)chuti", dočkáme sa štipky blacku, temer švédskej melodiky, rockovejšie znejúcich partov, sem-tam sa mihne až nejaký ten prog, akustická vyhrávka, vyložene atmo pasáž, dlhosiahle sóla, dojde aj na nejaký "hevík". Celé je to zabalené v dobrej dynamike nenútených prechodov. Práve pre túto premenlivosť je nutné album počúvať pozorne, a len potom je možné nechať sa oslniť mnohými dobrými momentami. Keďže sa jedná o debut, nie je všetko tak perfektné, akoby sa mohlo na prvý pohľad zdať. Aj napriek širokej palete všemožných štýlov mám dojem, že tvár kapely je zložená z mnohých iných tvárí, aj keď vlastné črty sa začínajú rysovať. Aj napriek faktu, že linky jednotlivých nástrojov sú čitateľné, výsledný zvuk pôsobí prinajmenšom trocha plocho. Všadeprítomné klávesy môžu evokovať dojem až zbytočnej presladenosti.
Záverom môžem dodať, že na debut sa jedná o prinajmenšom nádejný materiál. Ak chlapci na sebe ešte popracujú, a to hlavne na vlastnom výraze, ktorý v dnešnej dobe naberá v tomto žánri stále viac na dôležitosti, môžme sa dočkať prinajmenšom zaujímavého prekvapenia.
Keď PERSEFONE popracujú na svojom vlastnom výraze môžme sa dočkať zaujímavého prekvapenia. Inak tu máme na debut veľmi solídny materiál miešajúci v sebe rôzne kovové odnože od blacku až po heavy v pestrej palete hudobných farieb.
7 / 10
Marc
- vokály
Carlos
- gitara
Miguel
- klávesy, čisté vokály, "murmur"
Jordi
- gitara
Toni
- basgitara
Aleix
- bicie
1. My Unwithered Shrine
2. The Whisper of Men
3. Truth Inside the Shades
4. Niflheim (The Eyes that Hold the Edge)
5. Atemporal Divinity
6. The Demise of Oblivion
Metanoia (2022)
In Lak'Ech (EP) (2018)
Aathma (2017)
Spiritual Migration (2013)
Shin-Ken (2009)
Core (2006)
Truth Inside The Shades (2004)
Vydáno: 2004
Stopáž: 43:35
Produkce: Aleix Dorca & PERSEFONE Studio: Orion Studios
uz na debute andoraci vystrkuju rozky a definuju zakladne piliere toho, co sa na dalsich nahravkach rozrastie do mamutich rozmerov... stale skryty poklad europskej progmetalovej sceny... bodovanie v kontexte celkovej diskografie...
Postmetalový koktejl, ve kterém je namixováno hodně rozdílných vlivů, od DEFTONES přes náznaky TOOL až k post rocku či dravému i melodickému post hardcore. Trochu zvláštní koktejl, ale říz to rozhodně má.
Moje první setkání s tvorbou této rakouské kapely probíhá za asistence emocemi prosycené muziky z různých "post" žánrů. Je tam dostatek nápadů i děje, aby to utáhlo přes hodinu trvající stopáž a zároveň motivovalo k opětovnému poslechu. Fakt supr chlapy!
Tradiční melodický heavy metal, ovšem výborný. Na desce je vše v pořádku, kvalitním zpěvem počínaje a vymazlenou produkcí konče. V rámci žánru mohu jen doporučit, jen tomu chybí nějaká ta vlastní přidaná hodnota.
Zmar nad zmar. GRAVE DIGGER přestali být opravdu zajímaví někdy kolem alba "Ballads Of A Hangman" (2009) a od té doby už si vlastně jen zoufale tahají ze své riffové zastavárny, co jim dříve nepřišlo dost dobré. A tentokráte to tedy rozhodně dobré není.
Parádní švédský old school death, který se vrací v čase do devadesátek a servíruje správně dusivou porci švédské žánrové klasiky zarámovanou do charakteristického chrastivého zvuku. Tohle by mělo chutnat především fanouškům starých DISMEMBER a ENTOMBED.
Třetí album švédských mladíků přináší zároveň i jejich nejvyspělejší materiál. Přechod k velkému labelu z intenzity jejich groovem načichlého blackujícího thrashe pranic neubral, navíc skupina přidala ještě více šikovnosti při kompozici. Svižný poslech!
Na rozdíl od kolegy Manatara si nemyslím, že se tihle Švédové nějak příliš stylově rozvírají. Většinu času je to prostě symfoničtěji pojatý black/death, který neurazí, ale nic zásadního se neděje. Jen ty čisté vokály trochu vybočují.