HELEVORN - Espectres
Další španělský příspěvek do už nyní bohaté nadílky výborných doom metalových nahrávek letošního roku. „Espectres“ je klasický, dřevní a čistý doom, přesto stále velmi emotivní a prodchnutý krásně ponurou atmosférou.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Zpětný pohled za loňským rokem opět jednou přinesl své ovoce v podobě čtrnácté desky těchto norských eklektiků. Slušný výkon na kapelu existující již přes dvě dekády a o to větší je radost, když se jí stále daří znít přesvědčivě a svěže.
Celá deska se návazně na předchozí počiny nese v duchu jisté uvolněnosti a zklidnění toho neurvalého a brilantně smíchaného koktejlu hard rocku, progu, psychedelie a bůhví čeho ještě, se kterým si kapela hlavně ještě v minulém miléniu, nepřílišné známosti navzdory, vydobyla takřka kultovní postavení. Velmi sporadicky je cítit též závan jazzových vlivů, a teď fakt nemám na mysli tu pěknou trumpetu v druhém tracku, spíše sem tam v instrumentaci, nic okatého.
Skladby mají stále, v zřetelné formě, písňovou strukturu, která je ale prolnuta improvizací, díky níž některé písně získají na mohutnosti a výpravnosti, ovšem bez zbytečné pompy a patosu. Tu a tam atmosféru doladí vkusně nenápadné klávesy, zkrátka takový space rokec a skvostně podaný zemitý flák zároveň. Je vidět, že skupině tato teritoria už delší dobu nejsou cizí. MOTORPSYCHO nestagnují, nýbrž na svém umu a zkušenostech staví, žel, jaká rarita.
Co se týče ošetření produkce, není za co plísnit, jen si dovolím menší poznámku k výzoru alba a kapely vůbec, a sice že zvuk může na první dojem budit zdání cílené retro fasády, no neshledávám na zvláště nepřikrášleném zvuku kytar a nástrojů vůbec, kláves třeba (imitace mellotronu atd.), nic tak do minulosti se ohlížejícího. Za sebe mohu říct, že tohle album zní aktuálně.
V čem vidím dost možná jediný menší svízel, jsou různé detaily, a teď nenarážím na rozdíl mezi studiovou a koncertní prezentací, i když ta, jak je oproti první strožší, tak je mnohdy působivější.Ani se nehodlám rozepisovat ke konkrétním aranžím, ovšem s postupnými poslechy jsem si zkrátka stačil uvědomit různé skoro až titěrné „vychytávky”, které lehce potěší, nicméně bych je asi nepostrádal. To je však jen chabý pocit a spekulace.
A pak nemůžu opomenout ani fakt, že samotní MOTORPSYCHO mají na pažbě zářezy, které na mě udělaly o něco větší dojem, což mi sice potěšení z poslechu tohoto alba nesnižuje, ale nelze to nevzít v potaz. Tak jako tak se jedná o velmi příjemné album, které se poslouchá téměř samo a už tak bohaté a pestré diskografii kapely ostudu rozhodně nedělá, takže se nedá jinak, než jej doporučit.
V tom pozitivním slova smyslu velmi zábavný výlet, nepostrádající přitom hloubku.
8 / 10
Bent Sæther
- vokály, baskytara, kytara, klávesy
Hans Magnus Ryan
- vokály, kytara, klávesy
Kenneth Kapstad
- bicí
hosté:
Mathias Eick
- trumpeta
Hanne Hukkelberg
- vokály
Kåre Vestrheim
- klávesy
1. Starhammer (feat. The Electric Psalmon)
2. X-3 (Knuckleheads In Space) / The Getaway Special
3. The Bomb-Proof Roll And Beyond (For Arnie Hassle)
4. Close Your Eyes
5. W.B.A.T.
6. Gullible's Travails (pt. I – IV)
Heavy Metal Fruit (2010)
Child Of The Future (2009)
Little Lucid Moments (2008)
Black Hole/Blank Canvas (2006)
It's A Love Cult (2002)
Phanerothyme (2001)
Let Them Eat Cake (2000)
Trust Us (1998)
Angels And Daemons At Play (1997)
Blissard (1996)
Timothy's Monster (1994)
Demon Box (1993)
8 Soothing Songs For Rut (1992)
Lobotomizer (1991)
Vydáno: 2010
Stopáž: 62:05
Produkce: Kåre Vestrheim & Bent Sæther
MOTORPSYCHO jsou přímým potomkem květinových dětí šedesátých let a hardrockových dinosaurů z éry následující. Jejich mnohaminutové kompozice obsahují jak psychedelické blouznění, zemité hardrockové riffy a jazzové improvizace, tak i klidné a příjemné melodie korunované kvalitními vokály. Kapela dokáže s lehkostí navodit příjemnou atmosféru slunečného nedělního odpoledne, ale vzápětí ji bez problémů a snadno přetavit v řádně psychedelickou haluz. Skladby však i přes svoji dramatičnost plynou nenuceně, jsou vystavěné s citem a obsahují spousty zajímavých momentů. Kvalitní záležitost.
Pestra zalezitost, ktera se jen tak neoposloucha
Další španělský příspěvek do už nyní bohaté nadílky výborných doom metalových nahrávek letošního roku. „Espectres“ je klasický, dřevní a čistý doom, přesto stále velmi emotivní a prodchnutý krásně ponurou atmosférou.
Fínsky melodicky death so štipkou blacku som objavil až tento rok, ale hrali mi v aute i doma celé leto. Ich siedmy album som teda privítal s rozkročenou náručou a oni ju naplnili po okraj. Nič prelomového, skrátka ich osvedčená kvalitka.
Třicet let po založení je HORNA ve formě. Starý kozel Ville Pystynen, nestor finské blackové scény, za to umí vzít. Ostrý vysypaný BM, halekavá finština a taky rock'n'roll. A skvělé nápady, třeba ústřední melodický motiv v "Hymni II" z hlavy nedostanete.
Hleďme, kolega Noisy deklaruje SACRILEGE. Inu, SARCASM jsou jati hluboko v deathmetalových devadesátkách (založeni 1990, reaktivováni 2015) a navíc mají i blackový "edge". Jsou tam i DISSECTION, jinak je to spíše standardní, ničím nevybočující deska.
Hrací čas / počet zajímavých motivů = koeficient ochoty mačkat "replay". WINTERFYLLETH hrají (bez dvou bonusů) hodinu a tentokrát jsou bohužel na nápady skoupí. Nebýt "Upon This Shore" s WOODS OF DESOLATION / REMETE vibes, nebylo by moc kde brát.
Francouzská parta si za cíl snažení vytyčila instrumentální postmetalovou hudbu, kterou se snaží pojmout v maximální šíři. Koketuje tedy s lehkými postrockovými náladami i ponurou atmosférou doom metalu. K tomu výpady ke klasikům CULT OF LUNA. Povedené.
Při svém debutu pod "majorem" předvádějí WOLFBRIGADE svůj standard. Bylo už i lépe, ale mohlo být i hůř. Dominující pogo střídají vály v rychlejším středním tempu a prostě to klasicky dobře odsejpá. Častěji se však asi budu vracet ke starším nahrávkám.