TILES - Off The Floor

TILES - Off The Floor

TILES - Off The Floor

TILES - Off The Floor

„Off The Floor“ je výraz pro studiové nahrávání skladby v celku a kompletním obsazení hudebníků, bez pozdějšího přidávání dalších úprav. A právě takto je zaznamenána stejnojmenná výroční kompilace Michiganských TILES.

Čtveřice již dlouho hýčkala ideu „live“ alba, jež by bylo decentnějším nástupcem veskrze podařeného bootlegu z předskakování evropskému turné DREAM THEATER v roce 1999, oficiálně též dostupného jako bonusový disk u čtvrtého alba „Window Dressing“. Dvacet let činnosti si určitě zaslouží nějakou větší oslavu, ale ne příliš častá koncertní aktivita a hlavně pak pohled do rozpočtové kapsy rozhodl o osudu nahrávaní dvanácti reprezentativních vzorků ve studiu, výše zmiňovaným způsobem, před hrstkou fandů, zkrátka mini publikem, udržujícím kvarteto v plné koncentraci.

TILES

Dvě dekády existence též znamenají pět řadových desek, jež kapele vydobyly poměrně široké uznání na progrockovém kolbišti, což postupem času ztvrdila i smlouva s jednou z tváří žánru, nahrávací společností InsideOut. K stručnému dokreslení historie ještě zmíním, že otci myšlenky jsou přátelé z detriotského předměstí Ann Arbor, bubeník Mark Evans a všehostrunník Chis Herin, který v krátkém resumé na pěkném digipackovém obalu desky popisuje porodní bolesti a okolnosti formovaní skupiny.

Téměř osmdesát minut v přítomnosti zvukově bezchybné kolekce je více než důstojným ohlédnutím za minulostí. Tato přináší celistvý pohled na tvorbu Američanů, mapující každou z pěti fází a společně s citlivou dramaturgií smazává datumy vzniku mezi jednotlivými kompozicemi. Nepoučený jedinec se skutečně může domnívat, že jde o další homogenní a ucho rozmazlující album muzikantsky protřelého tělesa.

Ani produkce oslavenců, stejně jako je tomu u mnoha jiných progerů, se nevyhýbá rozvíjení složitějších hudebních motivů na delších stopážích, zde např. výborná patnáctiminutová „Checkerboards“. TILES ovšem instinktivně nezacházejí daleko od hranice, jež spojuje muzikantskou míru sebeuspokojení s posluchačovou mírou pochopení. Progrockový nádech je spíše nenápadně přinášen zručným ošetřováním a podporou nevnuceně generované, avšak nikterak bujaré melodiky hudebních podkladů. Např. devítiminutový kolos „Capture The Flag” je kombinací instrumentálních vyhrávek a změn vesměs středně rychlého tempa a při své nízké dramatičnosti je až překvapivě poutavý. To samé se dá říci hned o následující skladbě „Changing The Guard“, kde se o zpestření postará nesmělá, ale o to účelnější role hostujících houslí Matthewa Parmentera.

Přestože se občas podaří řetěz povolit a uvolnit i umírňovanou sílu vokálu Paula Raricka („Segue / Window Dressing (Part IV)“), je jeho úloha přesně situována do popisovaného vyznění kapely, jež by se dalo stručně shrnout jako přehlídka muzikantské přirozenosti holdující rocku s občasnou příchutí jazzu („Dragons, Dreams & Daring Deeds“). A pokud vám schází ono relativní přirovnaní (nepodstatné), tak společně pohleďme do nedaleké Kanady k počátkům legendy RUSH.

Musím zmínit i jednu dost podstatnou věc, a tou je opravdovost, kterou dlouhodobě z muziky Američanů cítím. I konečné přiznání, že některé z věcí se přece jenom musely přehrávat, tak aby spousta přehmatů, co na desce zůstala, tolik nevyčnívala, svědčí o upřímnosti vůči sobě a svým fanouškům.

TILES vás určitě nijak neohromí, ale útulnost vycházející z jejich aparatury by vám občas mohla spravit náladu.

 1

Verdikt

Příjemná progrocková seance.

Hodnocení

Autor
8,5 / 10
Redakce
-

Další informace

Stopáž: 77:33

Produkce: TILES & Bob Phillips

www.tiles-music.com

Sestava

Skladby

 1. Landscrape
 2. Token Pledge
 3. Modification
 4. Capture The Flag
 5. Changing The Guard
 6. Segue / Window Dressing (Part IV)
 7. Dragons, Dreams & Daring Deeds
 8. Dress Rehearsal
 9. Hide In My Shadow
 10. A Minor Interlude
 11. Checkerboards
 12. The Wading Pool (bonus)

Diskografie

Off The Floor (2012)
Fly Paper (2008)
Window Dressing (2004)
Presence In Europe 1999 (1999)
Presents Of Mind (1999)
Fence The Clear (1997)
Tiles (1994)