KATAKLYSM - Temple Of Knowledge (Kataklysm Part III)

KATAKLYSM - Temple Of Knowledge (Kataklysm Part III)

KATAKLYSM - Temple Of Knowledge (Kataklysm Part III)

KATAKLYSM - Temple Of Knowledge (Kataklysm Part III)

Stěží bychom v diskografii KATAKLYSM hledali důležitější záznam než je „Temple Of Knowledge“. Třetí díl je neoddiskutovatelným vrcholem mocné triologie, zároveň však labutí písní a tečkou za první epochou v historii kanadských hyperblasters. Kapela pak získává novou tvář a začíná psát docela jiný příběh, který s tím původním už nemá mnoho společného. O tom však zase někdy příště, dnes nás čeká návštěva útrob „Chrámu Znalosti“, kde byla před celými deseti léty stvořena jedna z nejpůsobivějších scenérií v dějinách extrémního umění.

KATAKLYSMJen málokterá personální avantýra se na vyznění kapely podepsala tak výrazně, jako odchod Sylvaina Houdeho z řad KATAKLYSM. Do té doby těžce nonkonformní techno death/grindová úderka notně pozbyla na své radikálnosti a po ztrátě výtečného vokalisty začala pomalu ale jistě konvertovat k přijatelnějším stylovým polohám. Mnozí „die hard“ příznivci to kanadským dřevorubcům nikdy neodpustili a jejich pozdější tvorbu s Mauriziem Iaconem u mikrofonu již ignorovali, v horším případě pak vytrvale zatracovali. Můj názor se nachází někde na pomezí obou myšlenkových proudů, stará tvář kapely je mi sice sympatičtější, nicméně i novější záznamy jako „Epic“ (The Poetry Of War) nebo „Shadows & Dust“ stojí v mém žebříčku oblíbenosti velmi vysoko.

„Temple Of Knowledge“ je tématicky rozdělen na tři hlavní bloky – „The Transflamed Memories“, „Through The Core Of The Damned“ a závěrečnou „Era Of The Aquarius“. Z hlediska hudební náplně však mezi nimi výraznějších diferencí nehledejte. Naopak společných bodů mají požehnaně – pokud bychom chtěli vyzvednou ty nejpodstatnější z nich, musíme bezpodmínečně jmenovat technickou vytříbenost, energičnost a hlavně bezbřehou obhroublost. Za poslední jmenovanou charakteristikou stojí především „sick“ zpěv Sylvaina Houdeho (některé backing sípění má na svědomí i Maurizio Iacono), který na „Part III“ rozehrává skutečně neslýchanou one-man show. Jako ukázkový příklad Sylvainových hrdelních dovedností může sloužit skladba „Beckoning Of The Xul (Segment II – In The Midst Of The Azonei´s Dominion)“, kde v plné obludnosti defiluje celý zástup nepochopitelně znetvořených hlasových poloh a bizarních vokálních kreací. Na opačném pólu, než se nachází nestravitelný zpěv a schizofrenní rytmika, stojí vyloženě chytlavé party, jenž mají ambice oslovit i náročnějšího vyznavače líbivých melodií. Důkazy bez problémů zajistíte ve třetí skladbě „Point Of Evanescence (Segment III – Of Sheer Perseverance)“ a zejména pak v sedmičce „The Awakener (Epoch I – Summon The Legends)“, esenciální to složce koncertních setů KATAKLYSM. Příjemné kytarové linky a vznosná sóla jsou koneckonců součástí každé skladby, ostatně i na pozadí takové rubanice jako je „The Unholy Signature (Segment I – Utterly Significant)“ se objevuje výrazný melodický motiv.

Monstrózní soundtrack k přírodní katastrofě „Temple Of Knowledge“ letos oslaví už desáté výročí ode dne svého vzniku, tedy dost na to, aby se podobně jako stovky a stovky jiných nahrávek pomalu začal ztrácet pod neúprosným příkrovem zapomnění. Jenže chyba lávky, třetí část kataklysmatické ságy neztratila za ta léta ani gram na své přesvědčivosti, a stejně tak jako v roce 1996 působí i dnes svěže a nesmírně aktuálně. Nejlepší album KATAKLYSM a zároveň jedna z nejextrémnějších záležitostí, kterou kdy okrajová death/grindová subkultura zplodila.

 39

Reaper

Verdikt

Soundtrack k přírodní katastrofě. Nejlepší album KATAKLYSM a zároveň jedna z nejextrémnějších záležitostí, kterou kdy okrajová death/grindová subkultura zplodila.

Hodnocení

Autor
-
Redakce
-
Čtenáři
8,9 / 10

Další informace

Stopáž: 40:20

Produkce: Jean-Francois Dagenais & KATAKLYSM
Studio: Morin-Heights Studio, Canada

Kontakt: KATAKLYSM, P.O.BOX 34, Succ. Cote-Des-Neiges, Montreal, Canada, H3S 2S4

www.kataklysm.net

Sestava

Skladby

  1. The Unholy Signature (Segment I, Utterly Significant)
  2. Beckoning Of The Xul (Segment II, In The Midst Of The Azonei's Dominion)
  3. Point Of Evanescence (Segment III, Of Sheer Perseverance)
  4. Fathers From The Suns (Act I, The Occured Barrier)
  5. Enhanced By The Lore (Act II, Scholarship Ordained)
  6. In Parallel Horizons (Act III, Spontaneous Aura Projection)
  7. The Awakener (Epoch I, Summon The Legends)
  8. Maelstrom 2010 (Epoch II, Omens About The Great Infernos
  9. Exode Of Evils (Epoch III, Ladder Of Thousand Parsecs)
  10. L'Odyssée... (bonus track)

Diskografie

Meditations (2018)
Of Ghosts and Gods (2015)
Waiting for the End to Come (2013)
Heavens Venom (2010)
Prevail (2008)
In The Arms Of Devastation (2006)
Serenity In Fire (2004)
Shadows And Dust (2002)
Epic (The Poetry Of War) (2001)
The Prophecy (Stigmata Of The Immaculate) (2000)
Victims Of This Fallen World (1998)
Northern Hyperblast (live) (1998)
Temple Of Knowledge (1996)
Sorcery (1995)
Vision The Chaos (7) (1994)
Mystical Gate Of Reincarnation (1993)
The Death Gate Cycle Of Reincarnation (MCD) (1992)