THE VISION BLEAK - Carpathia - A Dramatic Poem

THE VISION BLEAK - Carpathia - A Dramatic Poem

THE VISION BLEAK - Carpathia - A Dramatic Poem

THE VISION BLEAK - Carpathia - A Dramatic Poem

Funebrácky materiál THE VISION BLEAK zvaný „Carpathia“ získal po vyše roku od vydania správny hnilobný zápach, a tak sa ho aj touto recenziou môžete pokúsiť vdýchnuť. Predchádzajúci počin priniesol pomerne neotrelý koncept horror rocku/metalu a novinka ho mala rozvinúť do epickejšej, koncepčnej podoby.

www.the-vision-bleak.deTáto sa materializuje v podobe dramatickej básne spojenej s tradičnou mystikou Karpát. Aj napriek tomu, že po ideovú inšpiráciu sa do Karpát vydalo už množstvo zoskupení, THE VISION BLEAK tento výlet ideovo štylizujú do svojho pompézneho čiernobieleho hororového hávu. V konečnom dôsledku sa tento ideový koncept zvrhne v niečo celkom iné, ale nebudem prezrádzať. Ako som už naznačil, výrazové prostriedky sa od debutu veľmi nezmenili. Znova tu máme snahu o maximálne zapôsobenie pomocou masívneho zvuku gitár, hlbokých spevov striedaných so ženským sopránom, množstva samplov a kláves spojených v jednú dynamickú atmosférickú koláž.

www.the-vision-bleak.deMateriál sa vás bude snažiť pohltiť tak prvoplánovo, ako sa len dá. Inak povedané, každý motív je položený veľmi cielene a veľmi priehľadne. Nemôžete očakávať žiadne kľučky, prekvapivé motívy, neotrelé kombinácie. Všetko ide v už zabehnutom schémate, ale čo je hlavné, ono to znova funguje! Významnú úlohu v tomto fakte hrá výborná dynamika a spád jednotlivých skladieb, ktoré koncepčne prepojené prinášajú epický zážitok. Nemôžem síce nejako extra vyzdvihovať inštrumentálnu hodnotu, ale len veľmi účelný a profesionálne spracovaný atmosférický celok. Počúvanie „Carpathie“ proste baví, monumentálne motívy plné desu sú gradované dramatickými vokálmi („The Curse Of Arabia“), aby boli vzápätí striedané hitovkami typu „Kutulu!“. Nuda nemá veľmi priestor, ak sa samozrejme necháte vtiahnuť do exponovaného sveta majstrov hororového pátosu THE VISION BLEAK.

Podobne sú podarené texty a vlastne aj príbeh, ktorý nebudem veľmi prezrádzať. Vo výsledku sa samozrejme môže jednať o dielko krátkej trvácnosti, no pokiaľ chcete vypnúť, môže výlet do Karpát predstavovať tu správnu oddychovku. Očakávať od toho niečo príliš hlboké by však bolo fatálnou chybou.

 1

Arrow

Verdikt

Hororové vystúpenie majstrov pátosu THE VISION BLEAK sa opäť vydarilo. Jednoduché, účelné a priamočiare kompozície plné desivej atmosféry, hutných riffov a teatrálnych vokálov nemajú šancu nudiť. Horšie to bude asi s opočúvateľnosťou, avšak to už je iný príbeh.

Hodnocení

Autor
7,5 / 10
Redakce
-
Čtenáři
6,8 / 10

Další informace

Stopáž: 41:52

www.the-vision-bleak.de

Sestava

Skladby

  1. The Drama Of The Wicked
  2. Secrecies In Darkness
  3. Carpathia
  4. Sister Najade (The Tarn By The First)
  5. The Curse Of Arabia
  6. Kutulu!
  7. The Charm Is done