Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Klubový festival, který stojí na křížení punku, crustu, grindcore a death metalu. Klubová verze Obscene Extreme bez goregrindových, krvavých nebo vegánových srandokapsů. Dvorek Eternie solidně zaplněný a atmosféra na začátku setu LICKSPIT parádní. Světlo tomu sluší. Nejpřísnější skejťácký punkrock na obou březích řeky Moravy. V sestavě žádná ořezávátka. Kapela na půdorysu BOILING POINT, SHEEVA YOGA nebo BRUNNER TODESMARSCH. Přehrávají se skladby z debutu „The Great Stock Market Crash“, který platí v rámci punkové škatule za to nejlepší, co u nás vyšlo za posledních dvanáct měsíců. Akordová punkovka, které do zad fouká zběsilá rytmika odkojená fastcorovou scénou. Co víc si přát.
Pak už jen sejít do suterénu, kde začíná nejpekelnější koncert dne. Black metalová PUSTINA je v rámci žánru dost netypický projekt. Další all - star kapela? Možná. Nově k vidění s baskytarou. Kdybych měl vyjmenovávat, kde všude hráli nebo hrají její členové, tak tu budeme dlouho. Z aktuálnějších připomenu LAHAR, LVMEN, VOLE, PROTIJED. Zamrzí absence warpaintu, ale i bez něj je brána inferna prokopnuta. Raw black metal tak syrový a špinavý, jak to jen jde. Pocta dřevním pilířům žánru. Jen škoda, že zvuk je trochu koule.
Nahoře vzápětí svůj set vykopává veteránská skvadra SEE YOU IN HELL. Brněnský hardcorepunk japonského střihu, jehož novou sestavu zocelil žár slunce na turné v roce 2019 v jihovýchodní Asii. Nechyběl tomu tlak podporovaný dvoukytarovým tandemem, ani potřebná syrovost a samozřejmě nechyběly Jožkovy záklony, při kterých jsem měl vždy pocit, že se musí každou chvíli převážit. Z koncertu ale bohužel nesálá energie, kterou na tom samém místě nechali před hodinou LICKSPIT.
Když scházím do sklepení na koncert německých LUCIFUGE, varují mě hardcore veteráni, že je to nejhorší skupina večera. Inu, bylo to trochu delší než předchozí sety a chápu, jak to mysleli. Každá kapela, jejíž set se vám zdá příliš dlouhý, je na podobné akci, kde se kapely střídají po dvaceti minutách, trochu podezřelá. Buďto je fakt dlouhá nebo prostě nudná. LUCIFUGE a jejich podání vysokorychlostního thrash-black metalu se rozhodně konzumovat dali. Minimálně po dobu punkových setů. Nicméně přiznávám, že i já po čtvrthodině opouštím sál. V paměti mám rychle se střídající riffové vánice, heroická sólíčka a hlavně pak nebezpečně vyhlížející okování horních končetin kytaristy a basáka.
Vrchol horní scény zažívám jednoznačně s německými TRIGGER. Projekt, který čítá jen basu, bicí a zpěv. Přesto mají zvuk tak hutný, že by jim ho mohla závidět leckterá kapela s dvěma kytaristy. Subtilní baskytarista Enrico drhne spodní frekvence s tak vytuněnou sérií distorze, že to otřásá celým prostorem. Nově v kapele působí Ondra z ONANIZER u mikrofonu. Na bicí stoličce šílenec Kevin. Výsledek? Nekompromisní nálož starého devadesátkového grindcore, power violence a rychle mizejících bažin. Tahle kapela je továrna na epileptickou zběsilost. Neznám trio ve stejné sestavě, které by mě bavilo víc.
Vrchol večera ve sklepě jsou samozřejmě IMPLORE. Rakouské kvarteto, které si bere to nejlepší z death metalu, grindcore a crustu. Ačoliv se dá říci, že základ kapely leží na soutoku právě těchto žánrů, tak se jimi rozhodně nenechávají spoutat. Některé skladby mají energii hardcorepunku, jiné nasazují emařskou notu. Tím myslím emo violence kapely, nikoliv ufňukané patkorocky. Rakušáci naložili více než slušně. Nesmlouvavý set nezná kompromisy. Jede se od začátku do konce na plný výkon, i když publikum je přeci jen vlažnější, než bych očekával. To se ostatně dá říci o celém večeru, který koncertem IMPLORE nekončí. Za nimi nastupují pohrobci NIKANDER – brněnská SLAŤ. Z NIKANDER zůstávají kytarista Kofin a zpěvačka Kremace a stejně tak věrnost vysušeným stonerovým riffům, hraným s potřebnou pomalou rozvahou a výraznou dávkou bahnitosti. Večer to byl plný hluku a několika výtečných koncertů. Uvidíme se příští rok.
Svůj živák mají venku taky zasloužilí američtí thrasheři HEATHEN. A buďto tak skvěle hrají nebo se následně studiově kouzlilo, protože zpívají i hrají naprosto bez chybičky. Ale takové už jsou dnešní živáky a spolehnout se můžete jen na osobní zkušenost.
Nové album DRUDKH patří v rámci jejich diskografie k těm méně nápadným. Charkovští drží standard, nicméně tentokráte jejich atmosférickému BM chybí ono pověstné "něco navíc". Tím myslím třeba srovnatelnou skladbu, jakou byla "November" na minulé desce.
Jednočlenný post-blackový projekt s neposednou rytmikou. Chilan Jorge Cisternas má evidentně rád FALAISE, DEAFHEAVEN a zejména pak odlehčenější, hravě-nostalgické polohy ALCEST. Bohužel má ale sklony být až příliš sentimentálním, hodně cukrovým hošanem.
Angličané znovu doručili slušnou diplomovou práci na téma "švédský melodický black metal v letech 1993-1999". Okamžitě si vybavíte kapely typu DAWN, VINTERLAND, NOCTES a samozřejmě DISSECTION. Vysedávání v první lavici se NINKHARSAG vyplatilo.
Odkaz starých HELLOWEEN ožívá u této německé kapely. Zvukově to má spoustu much, ale osmdesátkový speed metal je slyšet jednoznačně. Škoda, že Tommy Hansen už tu pár let není, aby jim vytvořil autentický zvuk své doby, tohle by byla přesně jeho parketa.
ROTHADÁS. Člověk by pod tímto názvem čekal nějaký kvalitní uherák a on je to doom/death metal. Death metal je masivní OSDM, často se klepou koberce. Doomová složka je naopak přístupnější a melodičtější. A v poslední skladbě dokonce zazní čisté vokály.
Poslední díl byl snad nejakčnější ze všech, navíc toho na poměry seriálu neuvěřitelně hodně odhalil a možná by obstál i jako otevřený konec. Ačkoliv měla druhá řada i pár hlušších míst, nutno smeknout. Tak snad si tvůrci ještě pár es v rukávu ponechali.