Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Genézu topoľčianskych kovotepcov smrti CONSTANS COMPROMISSUM nájdete v recenzii na ich debutový album, tu stačí zopakovať, že tri štvrtiny zostavy dlhší či kratší čas pôsobili v THALARION. Gitarista Peter Bartakovič je súčasťou aj novej zostavy veľkého pojmu SK melodic/doom/death metalu, ktorý odnedávna po veľmi dlhom a skoro večnom odpočinku opäť žije, tvorí a nový album vydáva v jeseni v Dánsku.
Z chystanej novinky som už jednu vec počul a myslím, že návrat THALARION rozhodne nebude patriť k tým kadejakým „radšej už to mali nechať spať“. U mňa skôr „je to zrejme tam a navyše sa nežije len z minulosti“. V tomto kontexte CONSTANS COMPROMISSUM môžu fungovať aj ako kapela, v ktorej Peter a jeho spoluhráči spracúvajú hudobné motívy, ktoré sú pre THALARION už priveľký death metal a tak si obe záležitosti môžu budovať vlastnú hudobnú cestu a prípadne byť zaujímavé pre obe skupiny fanúšikov, ak si budú chcieť prestriedať melódie a atmosféry s energickým smrtiacim nárezom.
Debut vyšiel u Support Underground, nové štvorskladbové EP je aspoň zatiaľ vecou samotných tvorcov. Určite nie preto, že by sa hudba „pokazila“, možno skôr preto, že už druhý rok aj vydavateľstvá fungujú v ešte dobrodružnejších podmienkach než predtým a ak chcete mať „krátkometrážnu“ nahrávku von čo najskôr, najlepšie sa o to postaráte sami. Tu v prvom rade možno pochváliť booklet. Na debute to bola jedna stránka s minimálnou informačnou hodnotou, tentokrát sa na dvojstránku vošli aj texty. Tematika klasicky deathmetalovo ponurá, záverečná vec s nádychom fantasy.
Obal vyzerá dobre, pracuje hlavne s paletou modrých a fialových tónov, dýcha z neho chladné, znepokojujúce tajomno. Pamätníkom by mohlo niečo hovoriť meno Miro Toman, jeho umelecká značka Gravart od začiatkov v Cannibal Artwork urobila kusisko cesty. Hudobne materiál pokračuje v tom, čo sa dialo na debute. CC hrajú death metal ako z 90. rokov, aj vrátane vtedajšej „pečate slovenskosti“ v podobe nadšenia pre rozviate melodické a harmonické štruktúry skĺbené s búrlivými náklepmi a priestorom pre vytváranie variabilných nálad. „Immersed In Darkness“ by v 90. rokoch mohol na scéne spôsobiť celkom slušný rozruch, dnes ide skôr o spomienku na to, ako sa tu hralo kedysi.
Od muzikantov vychovaných starou školou nemožno v death metale očakávať nejakú veľkú modernu, so skúsenosťami a citom pre žáner však dokážu presvedčiť. Kov smrti v ich podaní je úderný, agresívny, istý v blastujúcich výbuchoch i stredných tempách a uvoľnenejších pasážach. Skladby sú príjemne variabilné, kompaktné a aj v prevažujúcej priamočiarosti kvalitne vypracované. Hlboký vokál a náladovosť ako od DEPRESY, divokosť ako u SANATORIUM na demách a 1. CD, k tomu precíznosť na spôsob APOPLEXY, dobrý štýlový zvuk, myslím, že táto nahrávka má čo povedať aj dnes.
Špinavý kříženec agresivního black metalu a punku. Angličané FINAL DOSE servírují celkem deset skladeb a stíhají to za pouhých třiadvacet minut. Deska, která přesně zapadá do stáje Wolves Of Hades. Živě to musí pracovat nadmíru dobře.
Opojný žánrově hudební megamix, po kterém si nebudu pamatovat, kolikrát jsem o něm pochyboval, ale kolikrát mi ustřelil prdel brilantními scénami. Čelní střet blues muzikálu, Abrahama Lincolna: Lovce upírů a Tarantinova Djanga. Víc takových crazy filmů!
První album po smrti jednoho ze zakládajících členů Frédérica Guillemota (R.I.P. 1999) pojali Francouzi THE OLD DEAD TREE tradičně. Jejich gothic metal plný melodií, ostřejších pasáží i lehkých nálad je celkem fajn.
Znovu se k tomu vracím. "Goldstar" není pro každý den, ale když přijde ta správná nálada, je to vskutku opulentní zážitek. Nová deska IMPERIAL TRIUMPHANT bude figurovat v celoročním zúčtování našeho magazínu v první trojce. Toť můj soukromý tip.
Italové pohybující se na pomezí doom metalu a melancholického rocku jsou s aktuální nahrávkou na vrcholu své tvorby. Atraktivitě „The Spin“ výrazně přispívá i kvalitní zvuk a technická stránka obecně, kterou si nově pod Metal Blade labelem mohli dovolit.
Poláci v současnosti nabízí djent rozmělněný v postrockové uhlazenosti. Stále se najdou zajímavé a svým způsobem svěží pasáže, ale nějak to spadlo do šedi. Vrcholem tvorby DISTANT DREAM u mě zůstává album "Your Own Story" z roku 2018, to bylo plné emocí.
Je toto tá istá kapela, ktorá v roku 2000 ukončila kariéru fenomenálnym živákom z Caledonien Hall? Zostava hovorí, že dávno nie. Z ITW sa stalo voľné zoskupenie typu CODE a atmo-blackové základy prebíja hardrockový vokál. Úvodná skladba je však na 100%.