Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Do jisté míry mi to připomnělo situaci u HELLOWEN na přelomu tisíciletí. V roce 2000 totiž německá legenda také vydala album, na jehož obalu se „dýně“, celá v černém, mračila, až to hezké nebylo, což byl oproti předcházejícím nahrávkám, a zejména té poslední, jíž zdobil barevný obrázek rozesmáté sexy čarodějky, míchající v kotli nápoj nesmrtelnosti, rozdíl poměrně nezvyklý.
Samozřejmě, v podobném smyslu našinci HYPNOS nejspíš nikoho zásadně neudiví, a pokud přece ano, bude to maximálně tak nepřipravený vyznavač folku, vystavený účinkům jejich ultimátního death metalu. I tak je ovšem „The Blackrow“ do jisté míry překvapujícím, minimálně v tom smyslu, v jakém už nechtěl na „The Whitecrow“ hlavní hybatel věcí Bruno přemýšlet o negativních věcech a prožívat život ve špatné náladě. Zřejmě tedy zase po čase došel k jiným závěrům, což ovšem v dnešní šílené době není vlastně nic zas tak složitého, co si budeme povídat.
Co se ovšem nezměnilo, je entuziasmus a řemeslná kvalita, s kterými HYPNOS pod jeho vedením stvořili své šesté řadové album. To, co bylo na minulém studiovém dvojčeti dotaženo do úplné dokonalosti (a co se tím pádem zdálo téměř nepřekonatelným), dostává na „Černé vráně“ nový výraz, jenž, možná tak trochu paradoxně, zároveň kapelu vrací ke spíše klasičtějšímu deathmetalovému výrazu a struktuře skladeb. V síle a podmanivosti si nicméně novinka se svým předchůdcem v ničem zásadním nezadá a zdá se tak být dalším reprezentativním pokračovatelem studiové tvorby HYPNOS.
Když se to na jednoho poprvé sesype, jakože více než první polovina alba se snad ani lépe definovat nedá, je to jako dokonalý průvan v zimním labyrintu. Ze všech stran to až nepříjemně fouká, vám se moc chce ven, jenomže nevíte pořádně kudy. Vlevo nebo vpravo, všude jen ta temná a naoko nikde nekončící kytarová hráz (třeba krásné záseky v „Dawn Of The Halcyon Age“ nebo vskutku nekonečný úvod „Plunged Into Cacophony“), obrovské bloky velmi důrazně nazvučených bicích (včetně kouzelně čvachtající hajtky) a do toho charismatický hlasový projev někoho, s kým byste právě tady nechtěli být v žádném případě sami.
Jenomže za chvíli zjistíte, že se začínáte orientovat, a že už se vám vlastně ani nikam nechce. Přitáhnete si límec blíž ke krku a necháte se unášet na vlně hudební smrti, která má tendenci vás jednoznačně opanovat. Titulní kus vás rozmělní vášnivou předehrou, naroubovanou na dokonale uzemňující úder v těle skladby samotné, „Afterlife Disillusion“ či „Vae Victis“ vám zase se stejnou zběsilostí vymalují pohled do nekonečné studnice Brunových nápadů, u níž by se kolikrát mohlo zdát, že z ní už snad nejde nic moc vytěžit. Ale chyba lávky, jde to zjevně pořád. Dosvědčuje to ostatně i „odlehčený“ závěr alba, kde se jako černé démanty v šedi bludištních zdí skví tři pomalá, mrazivá svědectví o síle dobře mířené hudbení smrti, plná hněvu a vědění zároveň.
Celkový obrázek, jak už je nejspíš zřejmé, se posluchači před ušima vyrýsuje pochopitelně až s textovou přílohou, v níž znovu není nouze o silná slova, nikoli ovšem ve smyslu nějaké vyzývavosti. Ne, tohle je prostě přemýšlivý heretik Bruno, jen daleko více zamračený, než když před třemi roky uváděl zmíněnou rapsodii v bílém.
Komplexně to do sebe zkrátka všechno zapadá, včetně takto nastíněného portrétu samotných HYPNOS coby nejdůležitějšího prvku zdejší smrtící scény. Vždyť kdo jiný podniká tak rozsáhlá turné nejen po domácích končinách, kdo jiný standardně vydává u (západo)zahraničního labelu a kdo jiný by také proto měl držet stylový prapor s největší hrdostí. Chybějící bod v mém závěrečném účtování je proto nutno přičíst pouze faktu, že bílá vrána bývá prostě a jednoduše jenom jedna.
1. Vox Irae
2. The Blackcrow
3. Afterlife Disillusion
4. Dawn of their Halcyon Age
5. Plunged into Cacophony
6. Vae Victis
7. Culte de la Raison
8. Liquid Sands
9. In Grief
10. In Blood We Trust (2020)
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.
Low-key scandi thriller o druhém největším vyšetřování v dějinách Švédska má pár dramaturgických botiček, ale svým důrazem na skvělé postavy a trpělivě budovanou atmosféru odhodlaného zoufalství dokáže ve finále trefit na solar. Silná a poctivá minisérie!
Krásno vyšlo včera, na výročie obety Jana Palacha. Ak chcete mať zimomriavky z počúvania slovenského metalu, čo najskôr si dajte tento prvý veľký domáci album tohto roka.
Nelze jimi pohrdat, musíte je milovat! Bezejmenná novinka nepřekvapí ve smyslu žánrových změn, ale přijde mi rafinovanější a propracovanější než kdy předtím. Rozhodně však ne na úkor intenzity a nekompromisního přístupu. Tady vše při starém a dobrém!
Už pár dnů mě trápí teploty, tak se nořím do hojivého babylonského bláta těchto Belgičanů. Ve své drone doomové přísnosti je to krásný, bezmála hřejivý delirický zážitek, který jedním dechem proklíná i povznáší, elegantně tančí i trpí v křečích.