TEETH - The Will of Hate
Brutální disonantní death metalové rašeliniště. Album, které je hlavně hutné, zatěžkané a dusné. Tísnivý lehce doomový drtikol nepolevující v intenzitě a tlaku.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Rock to má nahnuté. Koncertným pódiám stále (alebo čoraz viac?) dominujú veteráni. Predposledný krát, keď našu Valhallu vyhrala kapela dvadsiatnikov, bolo v roku 2005. A naposledy, keď prvé miesto uchmatol ZEAL & ARDOR – mixujúci tradície a modernu neodolateľne neopozeraným spôsobom. K tomuto receptu sa ešte vrátime.
Dôvod písať o KING GIZZARD & THE LIZARD WIZARD hľadám už o konca 2017, roku, v ktorom melbournská (väčšinou) sedmička vydala päť dlhohrajúcich albumov – každý jeden z nich dobrý, tri dokonca výborné.
Dve dosky s vročením 2019 (prvá: boogie, druhá: old school thrash metal) až také vzrušenie nepriniesli, zato svetové turné áno: skupina v skvelej forme, na vrchole kreatívnych síl a obľuby fanúšikov svoju energiu pretavila do trojice digitálnych živákov, vydaných na podporu zotavenia z austrálskych ničivých požiarov, a multimediálneho projektu „Chunky Shrapnel“, načasovaného chtiac-nechtiac do prostriedka storočnej pandémie.
Toľko zdĺhavý úvod, v ktorom sa snažím naznačiť, že KING GIZZARD & THE LIZARD WIZARD sú možno najlepšia progresívna rocková skupina dneška. Pri klasickom progu som nikdy nevedel prehltnúť jeho samožerstvo, blazeovanú snahu o formálnu dokonalosť, upätosť: zato KING GIZZARD & THE LIZARD WIZARD – aj keď kapelník Stu Mackenzie tento rok oslávi tridsiatku – majú stále bližšie k „Piper At The Gates Of Dawn“ než k „Dark Side Of The Moon“ – ich zmes surf rocku, psychedélie, boogie, mikrotonálnej hudby (keď sa im chce) či thrash metalu je v prvom rade o zábave, energii a radosti z experimentovania a až v rade x-tom o vybrúsenosti (ale kto chce, nájde aj tú). Záverečné medley „A Brief History Of Planet Earth“, zostrihané zo štyroch koncertných zastávok, je najlepším dôkazom.
Ešte pred klasickým vydaním na digitálnych platformách, CD a samozrejme na platni mal mať „Chunky Shrapnel“, natočený na klasický filmový materiál, premiéru v tradičných kinách. Koronavírus plány presunul na digitálne platformy, kde sa film „premietal“ 24 hodín. Na rozdiel od tradičných živákov je ťažisko na zachytení atmosféry – tri dramaturgicky pomerne homogénne koncertné bloky sú rozdelené krátkymi intermezzami zo zákulisia európskeho turné, predkoncertných príprav aj pokoncertného uvoľnenia.
Zábery z koncertov sú snímané z pódia: publikum dostáva takmer rovnaký priestor ako hudobníci, nervózna kamera kmitá z detailu na detail, zo záberu na záber. Vniknutie fanúšikov na pódium vo filme ostane, rovnako ako prídavkový jam s predkapelami (krajania ORB a štyri sestry Findlayové z – tiež za počutie stojacich – stonerrockových STONEFIELD), počas ktorého sa hlavné hviezdy venujú prevažne stagedivingu.
Po hudobnej stránke vytŕčajú ekologická „Planet B“, „Venusian 2“ a „Hell“ zo stále aktuálneho thrashmetalového experimentu „Infest The Rats’ Nest“, titulná „Murder Of The Universe“ (z koncepčného, prevažne metalového albumu o cyborgovi, ktorého túžbou je zažiť dve veci, ktoré pozná len človek: smrť a... zvracanie*) a trojica „Inner Cell“, „Loyalty“ a „Horology“ z „Polygondwanaland“, asi najvhodnejšieho albumu na prvé stretnutie s KING GIZZARD & THE LIZARD WIZARD.
Míňať priveľa slov na detaily detaily je však v tomto prípade kontraproduktívne. Tak, ako KING GIZZARD & THE LIZARD WIZARD neváhajú nasávať (a rozpitvávať, pretvárať, mixovať, uctievať az parodovať) všetky staré i nové hudobné klišé, tak pre ich samých platí klišé iné – o tom, ako sú najlepšie recepty oveľa chutnejšie ako súčet ich ingrediencií.
Alebo ešte jednoduchšie: sú kurva dobrí.
*) ... ktoré sa dostalo aj do titulu nahrávky. Skúste v texte spomínanej „Murder Of The Universe“ nájsť spojenie „chunky shrapnel“.
Najlepší živák od najlepšej kapely.
10 / 10
Stu Mackenzie
- spev, gitara, klávesy, melotron, flauta, basgitara, saxofón, klarinet, perkusie
Ambrose Kenny-Smith
- spev, kazoo, harmonika, klávesy, gitara, percussion
Joey Walker
- gitara, klávesy, basgitara, spev, perkusie
Cook Craig
- gitara, basgitara, spev, klávesy
Lucas Skinner
- basgitara, klávesy, spev
Michael Cavanagh
- bicie, perkusie, theremin, spev
Eric Moore
- bicie, perkusie, theremin, klávesy, spev
Chunky Shrapnel (2020)
Live in Brussels '19 (2020)
Live in Paris '19 (2020)
Live in Adelaide '19 (2020)
Infest The Rats' Nest (2019)
Fishing For Fishies (2019)
Gumboot Soup (2017)
Polygondwanaland (2017)
Sketches Of Brunswick East (2017)
Murder Of The Universe (2017)
Flying Microtonal Banana (2017)
Nonagon Infinity (2016)
Paper Mâché Dream Balloon (2015)
Quarters! (2015)
I'm in Your Mind Fuzz (2014)
Oddments (2014)
Float Along – Fill Your Lungs (2013)
Eyes Like The Sky (2013)
12 Bar Bruise (2012)
-bez slovního hodnocení-
Brutální disonantní death metalové rašeliniště. Album, které je hlavně hutné, zatěžkané a dusné. Tísnivý lehce doomový drtikol nepolevující v intenzitě a tlaku.
Jedna z desek roku 2024, ke které se od jejího vydání pravidelně vracím. Trojlístek dospělých punkáčů z Toronta do svého posledního alba nalámal přístupné noiserockové hitovky plné romantiky i grungového surealismu.
To dojení vyschlého writer’s roomu je do nebe volající. Nových nápadů je pomálu, zato jsou rozmazané na dvojnásobek. Nekonečné plebiscity jsou ubíjející, nové hry vizuálně průměrné a když se to rozjede, přijde očekávatelný cliffhanger. Opouštím hru!
Tahle americká parta zní úplně jako revival starých JUDAS PRIEST, i ten vokál jako by patřil samotnému Halfordovi. Je to taková zasmrádlá mršina, ale překvapivě mě celkem bavilo si to poslechnout. Jestli do toho půjdu podruhé ale fakt nevím, spíše ne.
4 disky. 58 skladieb. 75-stranový booklet. Len CD a LP, žiaden streaming. Steven Wilson sa vybral zboriť mýtus, že 80’s boli umeleckou pustinou: Od THE CURE a JOY DIVISION po zabudnuté britské spolky, funguje to na ploche vyše 5 hodín. Povinné počúvanie!
Dobre to robí táto švédska superskupina. Melodický death metal vo veľmi prístupnej, niekto by zbytočne hanlivo povedal kolovrátkovej, forme. Na druhom albume v ešte zrelšej a lepšej podobe. Teším sa na ich tohtoročné koncerty!
Daniel Cavanagh asi chtěl stvořit Anathemovské album, ale utopil se v klišé. Příjemně to odsýpá a zvuk i provedení se dají těžko kritizovat, ale je to tak nepůvodní a otřepané, že to úplně kazí emoce, které by jinak určitě fungovaly. Sem se vracet nebudu.