BLOOD INCANTATION - Absolute Elsewhere
Při prvním poslechu mi to sice připadalo jako když pejsek s kočičkou vařili dort, ale nakonec si to sedlo a je z toho opravdu příjemná krmě, sice hodně kořeněná všemožnými extrémy, ale chutná to skvěle.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Bohyně Atropos má pro každého z nás připravené své nůžky, aby přestřihla nit života přesně podle naměření své sestry Lachesis. Stává se tím katem, který vykoná neodvratné, a pošle nás do záhrobí. Řecká mytologie má i v dnešní době své kouzlo. Stále může fungovat jako zdroj inspirace a částečně se stala i tématem již sedmé řadové desky norských GAZPACHO. Stejně jako již předchozí dvě alba, i „Missa Atropos“ je zcela koncepční dílo, vyprávějící příběh, nebo přesněji popisující niterní svět člověka, dobrovolně se vrhajícího do izolace, aby v absolutní samotě mohl rozjímat a psát modlitby bohyni Atropos.
Bizarní? Skličující? Ponuré? I tak je možno popsat toto téma. A prostředky, které Norové používají, jsou v mnohém podřízeny navození takové nálady. Z toho samozřejmě vyplývá i celkové vyznění alba, kdy oproti předchozí dynamičtější desce „Tick Tock“ dostáváme mnohem jemnější a troufám si říct i citlivější materiál. Skupina, jejíž tvorbu jde z velké části charakterizovat jako příbuznou britské neo-prog scéně, tedy kapelám jako PORCUPINE TREE, MARILLION, PINEAPPLE THIEF, AMPLIFIER či NO-MAN, se tímto posunula do zasněnějšího výrazu, který se přiblížil až kamsi k podobnosti italským NOSOUND.
GAZPACHO zahalili „Missa Atropos“ závojem zklidňující, ale též znervózňující mlhy, a poslech se tak stává větším tápáním ve vlastní představivosti posluchače. Mnohé motivy a pasáže jakoby zůstávaly nedokončené a vytvářely prostor pro imaginaci toho, co by se mohlo stát, pokud by šla hudba dál. Může se to jevit jako slabina, jakási nedotaženost až nekompletnost, která však při troše zamyšlení zcela odpovídá příběhu, který deska vypráví. Příběhu o samotě a životu odtrženém od společnosti, o zdánlivé prázdnotě a ohraničenosti hmatatelného světa, protože i tam jsou cesty po kterých nikdo nejde, možnosti, které zůstávají nenaplněny, a svět se scvrkává na jeden opuštěný maják.
„Missa Atropos“ se poslouchá mnohem hůře než předchozí „Tick Tock“, jež svou větší živelností snáze udrží pozornost. Víc na povrch se ale dostává schopnost skupiny vytvářet emotivní hudební plochy. Vystupuje tím do popředí jemná hra se zvuky a víc než kdy předtím si uvědomíme využití různorodých nástrojů převzatých z klasické i world music. Housle, píšťaly, zvonky a další se ukazují těmi nejlepšími prostředky, jak dostat do skladeb přirozenou vzdušnost, a rezignování na tradiční písňové struktury vytváří zneklidňující dojem čehosi neobvyklého.
Současní GAZPACHO však nejsou ničím vysloveně zvláštní, snad jen jemností, která může překročit i onu mez snesitelnosti, za kterou už se z melancholie stává rozmočená přeslazená kaše. Nejde ani říct, že by „Missa Atropos“ bylo albem nabízejícím Norům cestu dál, je však zaručeně albem, které má i v rámci vlastní diskografie skupiny osobitost. Je dílem, ve kterém se zhmotnily stísňující pocity samoty a vlekoucího se rozjímání. Je soundtrackem k filmu, který teprve čeká na své natočení, k filmu plnému romanticky pochmurných krajin norského severu i depresivně holých zdí osamělé věže majáku, jehož světlo marně bojuje s pobřežní mlhou.
Jak hodnotím předchozí desky:
Bravo (7/10)
When Earth Lets Go (8/10)
Firebird (6,5/10)
Night (7,5/10)
Tick Tock (8,5/10)
Zřejmě nejmelancholičtější album norských GAZPACHO neboří hranice, ale je dílem velmi osobitým i v kontextu tvorby samotné skupiny. Emotivní soundtrack k samotě a rozjímání.
8 / 10
Jan-Henrik Ohme
- vokál
Jon-Arne Vilbo
- kytara, programování
Thomas Andersen
- klávesy, programování
Mikael Krømer
- housle
Lars Erik Asp
- bicí, perkuse
Kristian Torp
- basová kytara
hosté:
Kristian Skedsmo
- flétna, mandolína, kytara, didgeridoo a další
Michael Krumins
- kytara
1. Mass For Atropos I
2. Defense Mechanism
3. I Was Never Here
4. Snail
5. River
6. Mass For Atropos II
7. Missa Atropos
8. She´s Awake
9. Vera
10. Will To Live
11. Mass for Atropos III
12. Splendid Isolation
13. An Audience
14. Bravo
Missa Atropos (2010)
A Night At Loreley (DVD) (2010)
Tick Tock (2009)
Night (2007)
Firebird (2005)
When Earth Lets Go (2004)
Bravo (2003)
Get It While It's Cold (37C) (2002)
Vydáno: 2010
Vydavatel: HWT Records / Sony Music
Stopáž: 59:00
Produkce: Thomas Andersen
-bez slovního hodnocení-
Při prvním poslechu mi to sice připadalo jako když pejsek s kočičkou vařili dort, ale nakonec si to sedlo a je z toho opravdu příjemná krmě, sice hodně kořeněná všemožnými extrémy, ale chutná to skvěle.
Tady pozor, tohle je vynikající deska. Finové DEVENIAL VERDICT zní jako mix GORGUTS, ULCERATE a REPLICANT. Nadto ale přidávají přístupnější / lidštější (ne však jednodušší) atmo/melodické vsuvky. Příznivci avantgardněji pojatého death metalu musí slavit.
Tři roky staré EP "Schattenfall" potěšilo, novinka "Phantast" naopak přináší jisté vystřízlivění. Němci tentokrát skladatelsky tápou a doručují pouze atmo-blackmetalový standard. A to je málo. Čtyřicet minut dlouhé přešlapování bez výraznějších momentů.
Tenhle bahnem a plísní obalený kostlivec do první doom/death metalové ligy zatím nepatří. Mladí Španělé respektují žánrové atributy, nicméně zatím tak činí dost jednoduchou formou. Deska pokulhává a ztrácí na flow hlavně v doom metalových pasážích.
Veľa fantastického a rôznorodého death metalu vyšlo tento rok, ale toto poňatie mi je najbližšie. Nerdi citujúci pinkfloydovské, opethovské či cynicovské vplyvy s takouto ľahkosťou nad morbidangelovským kovom smrti, to je niečo prekrásne.
Obavy z odchodu Patricie Andrade a přerod v tuctový doom/goth se ukázaly být liché. Novinka sice neoplývá charismatem a fado feelingem 7 let starého předchůdce,svůj půvab a portugalský šarm bezpochyby má a jako taková rozhodně nabídne solidní nadstandard.
Znovuzrození Australané se po 4 letech připomínají s další deskou, jejíž popis z mé strany příliš originality nepřinese. Zkrátka je to kvalitně provedená deathmetalová fošna. Velmi slušný standard, který revoluci neudělá, ale nemusel by ani zapadnout.