DYSRHYTHMIA - Coffin of Conviction
Instrumentální progrock převrácený na ruby. Parádní náladová deska plná technických fines s typickým svojským rukopisem Colina Marstona, který na posledních dvou deskách střídá basu s druhou elektrickou kytarou.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Ďalší z tohtoročnej rady hviezdnych projektov uzrel svetlo sveta za výrazne menších očakávaní, než tomu bolo v prípade dlho avizovaného debutu superskupiny SHRINEBUILDER. Pod taktovkou dominujúceho kriklúňa a majstra jednoduchých devastačných riffov z hibernujúcich UNSANE (kolujú chýry o tom, že niekdajší bubeník na staré kolená prepadol čaru salsy a odsťahoval sa do Mexika) priložili ruku k dielu aj Niko Werner z bizarných OXBOW a kompletná rytmická sekcia z FLU.ID. Nebyť účasti Ari Benjamina Meyersa, dopĺňajúceho masu pomaly sa valiacich riffov a Spencerovho vrieskania o zaujímavé podmazy a klávesové plochy alebo občasné klavírne zjemnenia, mohol „Halo“ vyjsť aj pod hlavičkou UNSANE. Základná kostra jednotlivých skladieb azda totiž až príliš okato pripomína ich overené postupy. Tu a tam dostane priestor netradičná hra a technika Nika Wernera, typická pre spriaznených a ťažko stráviteľných zurvalcov OXBOW. V porovnaní s tvorbou UNSANE je zase jasne badateľný výrazný príklon a dôraz na melódie. Avšak kým UNSANE sú predovšetkým o výbuchoch hnevu a priamočiarej agresivite, CELAN pôsobí viac znepokojivo a deprimujúco. Napriek istej podobnosti s už spomínanými však CELAN majú navyše práve tento atmosférický rozmer, vďaka ktorému disponujú výrazným potenciálom osloviť širšiu skupinu poslucháčov, nielen priaznivcov Spencerovej legendárnej kapely.
7 / 10
Vydáno: 2009
Vydavatel: Exile On Mainstream Records
Stopáž: 50:16
-bez slovního hodnocení-
Instrumentální progrock převrácený na ruby. Parádní náladová deska plná technických fines s typickým svojským rukopisem Colina Marstona, který na posledních dvou deskách střídá basu s druhou elektrickou kytarou.
Přiznávám, že je to dle očekávání trochu oříšek. Chybí mi ta hravost starších alb. Tohle je víc komplikované a náročné, než bych si přál, byť další poslechy postupně zvedají tu oponu počáteční nepřístupnosti. Dobrá deska je to určitě, uvidíme jak moc.
Norský instrumentální prog metal, který využívá djentové manýry, přesto se neutápí v této stylové kaši. Silně vystupující basové linky "tvrdí" výraz a rezonují s kytarovými vyhrávkami. Sóluje se hodně často, takže trochu exhibice. Ale špatné to není.
Veteráni NWOBHM s omlazenou sestavou dávají najevo, že se s nimi musí ještě pořád počítat. A proč by také ne, když dnešní doba tak přeje oldschoolu? Nečekejte ovšem žádnou ostrou břitvu, album nabídne spíše jemnější sound a příjemný hardrockový feeling.
Gavin Harrison (THE PINEAPPLE THIEF, ex-PORCUPINE TREE) spolu s Antoine Fafardem stvořili již druhou porci instrumentální hudby bloumající kdesi v oblasti fúzí prog rocku s dalšími vlivy. Opět zajímavé, pro někoho možná i víc něž to.
I takové desky jsou třeba. Death metal s antracitovou aurou, jenž zatrhává všechna základní žánrová políčka. Ale žádné doplňkové. Nepřekvapí, nepřinese nic nového, přesto pobaví. Pokud máte chuť na výživnou jednohubku, GRAVE SERMON jsou vám k službám.
Dokud je to černý modrooký Rambo vs zkorumpovaný maloměstský policejní aparát, funguje to skvěle. Jakmile to zkomplikuje thriller o spravedlnosti a svědomí, začne se to drolit. Nakonec bohužel spíš slow než burn, i když na poměry streamů okej.