DVA - Piri Piri
A jsou zpět. Po dekádě odmlky. Opět rozjuchaní, lehce infantilní, ale hlavně maximálně kreativní a hraví. Deska, u které se prostě nejde nepohupovat do rytmu. Je v tom nezbedná nakažlivost.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Ako osoba nezasiahnutá štúdiovou tvorbou CULT OF LUNA (s výnimkou skvelého „Somewhere Along The Highway“, samozrejme!), ktorú navyše títo Švédi jednoznačne nepresvedčili ani naživo, som k „Fire Was Born“ pristupoval s minimálnymi očakávaniami.
Osem chlapíkov z Umeå však v ten večer v londýnskej Scale nenechalo nič náhode. Málokedy sa na nezávislej scéne vidí tak precízne DVD. Umiestnenie kamier sa dokonale podriaďuje prostrediu, takže sa podarilo zakonzervovať dojem malého klubu s nulovou bariérou medzi účinkujúcimi a divákmi (a vyvarovať sa neduhov dobre známych z neslávnych masovo produkovaných poľských metalových dévédéčiek). Temer všetky zábery na kapelu sú z pozícií, ktoré ako návštevníci koncertov dobre poznáte aj vy sami. Vynikajúcemu, čistému obrazu pomáha aj striedme používanie dymu a prevažne červenomodré nasvietenie, decentné, no berúce ohľad na kamery. Jedinou rušivou výnimkou sú stroboskopické efekty, ktoré presiahli technické možnosti záznamových zariadení tak veľmi, že to vydavateľ disku pre istotu uvádza na jeho obale.
Najdôležitejší je samozrejme výkon samotného ansámblu, natlačeného na neveľkom pódiu. Ak majú na štúdiovkách CULT OF LUNA miestami obrúsené hrany a na koncertoch do toho rúbu až príliš, na „Fire Was Born“ sa im podarilo vystrihnúť zlatý stred. Jedným z hlavných dôvodov je, že nedošlo k žiadnym kompromisom ohľadne zostavy. Natáčania DVD sa zúčastnili obaja bubeníci, plný počet troch gitár a jednej basy, klávesák Anders Teglund v skvelom závere úvodnej „Following Betulas“ vyťahuje trúbku.
Na ploche hodiny a pol odznie desať skladieb – pätica zo stále aktuálneho „Eternal Kingdom“, tri z prelomového „Salvation“ a pár zo „Somewhere Along The Highway“. Dostatočne reprezentatívny výber z teoretického „best-of“ pohľadu, no z pohľadu koncertu ide beztak o jednoliatu masu presne v intenciách štýlu CULT OF LUNA – buldozér unisono riffovania všetkých štyroch gitarových nástrojov podporených monotónnym revom Klasa Rydberga striedajú uvoľnené a vzdušné post-rockové pasáže odohrané tak, ako to má byť, s hlavou dole.
Na „Fire Was Born“ nájdete všetko, čo robí dobré DVD dobrým DVD – vrátane primeranej bonusovej sekcie obsahujúcej odpovede na otázky zaslané fanúšikmi a trojicu pôsobivých klipov („The Watchtower“ je jediným výletom k albumu „The Beyond“ z roku 2003). Ak sa k tomu všetkému pridá nielen v čase krízy sympatická možnosť kúpiť ho za cenu bežného CD v balení s „Eternal Kingdom“, niet veľmi čo dodať.
Jedno z najvydarenejších "nezávislých" DVD.
9 / 10
Klas Rydberg
- spev
Johannes Persson
- gitara, spev
Erik Olofsson
- gitara
Fredrik Kihlberg
- gitara, spev
Andreas Johansson
- basgitara
Anders Teglund
- klávesy, samply, trúbka
Thomas Hedlund
- bicie, perkusie
Magnus Lindberg
- bicie
1. Following Betulas
2. Owlwood
3. Ghost Trail
4. Leave Me Here
5. Österbotten
6. Finland
7. Adrift
8. Eternal Kingdom
9. Echoes
10. Dark City, Dead Man
11. The Watchtower (klip)
12. Leave Me Here (klip)
13. Back to Chapel Town (klip)
The Long Road North (2022)
The Raging River (EP) (2021)
The Silent Man (EP) (2019)
A Dawn To Fear (2019)
Mariner (with Julie Christmas) (2016)
Eternal Music (2014)
Vertikal II (EP) (2013)
Vertikal (2013)
Fire Was Born (2009)
Eternal Kingdom (2008)
Somewhere Along The Highway (2006)
Salvation (2004)
Cult Of Luna (reedice) (2003)
The Beyond (2003)
Cult Of Luna (2001)
Skutočne ide o jedno z najlepších hudobných DVD (nielen) ostatnej doby. "Fire Was Born" je až na zopár maličkostí výborným tradičným DVD. Vyše dvojhodinový záznam je intenzívny takmer po celej svojej dĺžke, a to skôr pre hudobnú náplň ako filmársku. Akokoľvek uprednostňujem staršiu tvorbu CULT OF LUNA, skvele bavila najmä jeho prvá časť venovaná stále aktuálnemu "Eternal Kingdom".
(SPOILER: Ak si nechcete pokaziť zážitok, radšej si nevšímajte Andersa Teglunda predvádzajúceho "air sex" s vlastnými klávesmi.)
7.4.2010
Oprava po ďalšom pozretí z 8,5 na 9,5. Načo šetriť...
-bez slovního hodnocení-
A jsou zpět. Po dekádě odmlky. Opět rozjuchaní, lehce infantilní, ale hlavně maximálně kreativní a hraví. Deska, u které se prostě nejde nepohupovat do rytmu. Je v tom nezbedná nakažlivost.
Řecký instrumentální postrock, jenž koketuje s blackgazem, ambientem i cinematickou hudbou, který se nebojí ani klávesových ploch a piana. Fascinující vizuál skvěle odráží znepokojivost a melancholičnost jejich hudby.
Další španělský příspěvek do už nyní bohaté nadílky výborných doom metalových nahrávek letošního roku. „Espectres“ je klasický, dřevní a čistý doom, přesto stále velmi emotivní a prodchnutý krásně ponurou atmosférou.
Fínsky melodicky death so štipkou blacku som objavil až tento rok, ale hrali mi v aute i doma celé leto. Ich siedmy album som teda privítal s rozkročenou náručou a oni ju naplnili po okraj. Nič prelomového, skrátka ich osvedčená kvalitka.
Třicet let po založení je HORNA ve formě. Starý kozel Ville Pystynen, nestor finské blackové scény, za to umí vzít. Ostrý vysypaný BM, halekavá finština a taky rock'n'roll. A skvělé nápady, třeba ústřední melodický motiv v "Hymni II" z hlavy nedostanete.
Hleďme, kolega Noisy deklaruje SACRILEGE. Inu, SARCASM jsou jati hluboko v deathmetalových devadesátkách (založeni 1990, reaktivováni 2015) a navíc mají i blackový "edge". Jsou tam i DISSECTION, jinak je to spíše standardní, ničím nevybočující deska.
Hrací čas / počet zajímavých motivů = koeficient ochoty mačkat "replay". WINTERFYLLETH hrají (bez dvou bonusů) hodinu a tentokrát jsou bohužel na nápady skoupí. Nebýt "Upon This Shore" s WOODS OF DESOLATION / REMETE vibes, nebylo by moc kde brát.