DYSRHYTHMIA - Coffin of Conviction
Instrumentální progrock převrácený na ruby. Parádní náladová deska plná technických fines s typickým svojským rukopisem Colina Marstona, který na posledních dvou deskách střídá basu s druhou elektrickou kytarou.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Není sice nahrávkou nejnovější, ale to vůbec nevadí. Nadčasovost a zápach syrové geniality prosycené odérem čirého šílenství, který čpí z tohoto veledíla, je dostatečným důvodem k tomu i po třech letech informovat o existenci experimentálního skvostu z Californie nazvaného „In Glorious Times“. A v čem že tkví ona genialita, kterou tady tak hrdě mávám? To je jednoduché. Představte si následující situaci. Do vypolstrované místnosti zavřete Mika Pattona a řádně mu ohulte celou diskografii NEUROSIS. Jakmile bude po pěti dnech změkčile žadonit, prosit v kleče, se sepjatýma rukama lomit k nebesům a škemrat o smrt nebo vypnutí hudby, servírujte mu uskupení typu OXBOW. Až budete mít jistotu, že po otevření cely je Mike tak rozložen, že spáchá sebevraždu prvním špendlikem, který uvidí, jen aby bylo ticho, dejte mu notový papír, ať napíše materiál na CD a pak, že ho pustíte do prostoru bez jakéhokoliv zvuku. Jako velmi něžný podkres mu pusťte Requiem od Mozarta. Napíše Vám zaručeně „In Glorious Times“ nebo něco velmi, velmi podobného. Schizoidní dílo, proti kterému budou projekty jako FANTÔMAS oddechovým popíkem. Ale pozor. Tím nechci říci, že materiál o kterém hovoříme je nějak zoufale nestravitelný. Tvorba SLEEPYTIME GORILLA MUSEUM je na můj vkus poměrně přístupná, neuvěřitelně variabilní, pestrá a široká. Záhy musím dodat, že další přídavná jména, kterými mohu tuto kapelu a její tvorbu častovat je ulítlá, bláznivá, neuchopitelná a avantgardní – ať si pod tím slovem již představujete cokoliv. Vše od minimalistických náladových pouští až po hutné burácivé bouře a nelítostné mohutné uragány.
Že si to nedokážete moc dobře představit? To chápu. Jak si také jednoduše představit uskupení, které kombinuje ambient s prog rockem, sludge corem, symfo metalem, free jazzem, doomem, popem, industriálem a mnohými dalšími zdánlivě nesourodými žánrovými teritorii. SLEEPYTIME GORILLA MUSEUM rozhodně nejsou kapelou pro každého, ale myslím, že jakýkoliv hudební gurmán, který má rád věci neslýchané, by si „In Glorious Times“ neměl nechat uniknout.
Při tom všem celá kolekce nepůsobí nijak přeplácaně. Možná místy poněkud nahodile, ale alespoň tu máme momenty překvapení. Trochu mi tato hudba připomíná cirkus – tam je také všechno pestré, možná až příliš, ale vy dobře víte, že tomu tak má být. Hledat paralely v dalších ulítlých spolcích typu CARNIVAL IN COAL nebo SEBKHA CHOTT se mi nechce, neboť, i když zde jistá příbuznost je, SLEEPYTIME GORILLA MUSEUM jsou opravdu jiní. Jiní než cokoliv, co jste doposud slyšeli.
Pokud Vás baví divné věci, toto vás bude bavit a možná i více než to.
9 / 10
Matthias Bossi
- bicí, perkuse a všelicos jiného
Nils Frykdahl
- vokály, flétny a všelicos jiného
Carla Kihlstedt
- vokály, housle a všelicos jiného
Michael Mellender
- akoredeon, kytary a všelicos jiného
Dan Rathbun
- basyktara, vokály a všelicos jiného
1. The Companions
2. Helpless Corpses Enactment
3. Puppet Show
4. Formicary
5. Angle of Repose
6. Ossuary
7. The Salt Crown
8. The Only Dance
9. The Greenless Wreath
10. The Widening Eye
11. The Putrid Refrain
of the Last Human Being (2024)
In Glorious Times (2007)
The Face DVD (2005)
Of Natural History (2004)
Grand Opening and Closing (2001)
Vydáno: 2007
Vydavatel: The End Records
Stopáž: 67:45
Produkce: Sleepytime Gorilla Museum
-bez slovního hodnocení-
Instrumentální progrock převrácený na ruby. Parádní náladová deska plná technických fines s typickým svojským rukopisem Colina Marstona, který na posledních dvou deskách střídá basu s druhou elektrickou kytarou.
Přiznávám, že je to dle očekávání trochu oříšek. Chybí mi ta hravost starších alb. Tohle je víc komplikované a náročné, než bych si přál, byť další poslechy postupně zvedají tu oponu počáteční nepřístupnosti. Dobrá deska je to určitě, uvidíme jak moc.
Norský instrumentální prog metal, který využívá djentové manýry, přesto se neutápí v této stylové kaši. Silně vystupující basové linky "tvrdí" výraz a rezonují s kytarovými vyhrávkami. Sóluje se hodně často, takže trochu exhibice. Ale špatné to není.
Veteráni NWOBHM s omlazenou sestavou dávají najevo, že se s nimi musí ještě pořád počítat. A proč by také ne, když dnešní doba tak přeje oldschoolu? Nečekejte ovšem žádnou ostrou břitvu, album nabídne spíše jemnější sound a příjemný hardrockový feeling.
Gavin Harrison (THE PINEAPPLE THIEF, ex-PORCUPINE TREE) spolu s Antoine Fafardem stvořili již druhou porci instrumentální hudby bloumající kdesi v oblasti fúzí prog rocku s dalšími vlivy. Opět zajímavé, pro někoho možná i víc něž to.
I takové desky jsou třeba. Death metal s antracitovou aurou, jenž zatrhává všechna základní žánrová políčka. Ale žádné doplňkové. Nepřekvapí, nepřinese nic nového, přesto pobaví. Pokud máte chuť na výživnou jednohubku, GRAVE SERMON jsou vám k službám.
Dokud je to černý modrooký Rambo vs zkorumpovaný maloměstský policejní aparát, funguje to skvěle. Jakmile to zkomplikuje thriller o spravedlnosti a svědomí, začne se to drolit. Nakonec bohužel spíš slow než burn, i když na poměry streamů okej.