LIK - Necro
Švédsko. Death metal. Devadesátky. Sunlight. Chrastění. HM-2 pedál. Melodie. Nesmrtelnost. Old school. Tradice. Oddanost. Kult. Respekt. Úcta. Konzervativní přístup. DISMEMBER. GRAVE. ENTOMBED. LIK.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Ešte pred ústupom do chladu hibernácie stíha KHOLD vydať „Hundre År Gammal“. Kapela patrí do skupiny, ktorá si drží od počiatku svoju hudobnú formu, veľmi sa od nej neodchyľuje ani novinka. Aj keď s ňou prišli Nóri už na prelome tisícročí, skutočne ju spropagovali až ich slávnejší krajania SATYRICON.
Príčina neúspechu u masy minulých diel však nespočívala len v tom, že KHOLD nepatrili k prvotným pilierom blackmetalovej scény, ale hlavne v tom že hudobne starší materiál nebol až tak pôsobivý. Albumy zasahovala istá repetitívnosť, a to hlavne v miestach, ktoré sa vyznačovali nižšou zaujímavosťou. Práve to je kameň úrazu, pretože ak sa snažíte vyprodukovať úderný a priamočiary black’n’roll, cit pre hitovú linku je priam esenciálny. a to sa nie vždy darilo kapele napĺňať. Iste je možné uznať, že tvár KHOLD sa od spomínanej novej tvorby SATYRICON líši, a že kapela sa skôr snaží raziť si cestu mimo „mainstream“ a vsádza skôr na chladnú odťažitosť, než na búrlivo priamočiare kompozície, no beztak tomu miestami chýbala šťava. „Hundre År Gammal“ má ambície tento nedostatok eliminovať a v prvých momentoch sa zdá, že sa to aj darí.
Skutočne, album šliape lepšie než si na to pamätám a do masívne podladeného zvuku sa podarilo kapele prepašovať aj nemálo energiou sálajúcich motívov. Celkové pridanie tempa jednoznačne materiálu prospieva a rýchlejšie skladby kratšej stopáže pôsobia kompaktnejšie než kedykoľvek predtým. Pomalšie a depresívnejšie kúsky ako „Kor“ alebo „Sann Ditt Svik“ sú optimálne premiešané rezkejšími a patrične blackovejšími kúskami, akými je napríklad úvodná úderka „Der Kulden Ror“. Snáď celú podstatu vystihuje práve zlovestná „Rekviem“, plná jedovatej atmosféry v depresívnom odtieni pomalej jednoliatej rytmiky a silovo podaných riffov. Celá štylizácia kapely tak paradoxne dostáva svoju najlepšiu formu práve na poslednom albume.
Istým artefaktom, ktoré som spomínal ako neduhy minulosti, sa však nevyhýba ani „Hundre År Gammal“. Nájdu sa i hluché miesta a miestami vystupuje na povrch istá repetitívnosť. V konečnom dôsledku je môj pohľad na tento album pozitívny, obsahuje dobrý mix údernosti a depresívnej atmosféry, ktorá bola pre KHOLD vždy špecifická.
Z môjho pohľadu najvydarenejší album KHOLD, obsahujúci všetky špecifiká kapely v kvalitnom mixe údernosti a ťažkej šedočiernej atmosféry.
7 / 10
Sverre Stokland
- vokály, gitary
Geir Kildahl
- gitary
Thomas Arnesen
- basgitara
Thomas Berglie
- bicie
1. Der Kulden Rår
2. Kor
3. Hundre År Gammal
4. Troløs
5. Forrykt
6. Rekviem
7. Villfaren
8. Sann Ditt Svik
9. Mester Og Trell
10. Straff
11. Bønn
-bez slovního hodnocení-
Švédsko. Death metal. Devadesátky. Sunlight. Chrastění. HM-2 pedál. Melodie. Nesmrtelnost. Old school. Tradice. Oddanost. Kult. Respekt. Úcta. Konzervativní přístup. DISMEMBER. GRAVE. ENTOMBED. LIK.
Nádherně vrčící zabahněná bestie švédského OSDM vylezla ze svého hrobu a rozsévá tvrdé rány zrezlou sekerou, které mají dostatečnou pádnost. A když ležíte v tratolišti, napíchne vás na melodický hák a zavěsí pod trám jako morbidní ozdobu. Žánrová radost!
ANCST se po drone/ambientním experimentu vrací k tomu, co umí nejlépe. "Dominion" agresivitou navazuje na "Culture Of Brutality", ale současně poskytuje dostatek životního prostoru melodiím. Chybí snad jen masivnější crustový podvozek, jinak spokojenost.
Opět Profound Lore. Tentokrát tu máme technický death metal s devadesátkovým feelingem (četné vlivy DEATH, v sestavě současný kytarista ATHEIST). Je to hravé, ale současně hrubější, místy dost připomínající BLOOD INCANTATION. Nemůžu to přestat poslouchat.
Že je Duch bezducha víme už pár let, ale tenhle hudební kostěj, to je bezmála nedůstojné. Směsice ulepené bezpohlavní gotiky a generického retro rocku už se pohybuje za hranou cringe. Tobias může střídat kostýmy, ale tenhle papež je hubený a nahý.
Hezky za čerstva to vidím tak, že mě to baví více než dvojice předchozích alb dohromady. Ten mix mezi tradicí a ozvěnami metalové moderny "pro mladé" generuje vcelku slušné skladby. Plynulý a sevřený poslech navíc značně usnadňuje přičetně zvolená stopáž.
Když se čas zastaví, může to znamenat průser anebo taky velký svátek. Hádejte, který případ je toto? Muzikantská lahůdka, včetně novice Brendana Radigana za mikrofonem a osm podmanivých kousků, které ctí tradiční doom metal. Radost poslouchat a zkoumat!