DYSRHYTHMIA - Coffin of Conviction
Instrumentální progrock převrácený na ruby. Parádní náladová deska plná technických fines s typickým svojským rukopisem Colina Marstona, který na posledních dvou deskách střídá basu s druhou elektrickou kytarou.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Nebudu nijak tajit fakt, že mám pro tuto americkou partičku slabost. Nejinak tomu bylo i v momentě, kdy se mi do rukou dostalo jejich aktuální album s výstižným názvem „Traitors“. Ti, kdo v tomto případě zradili, však rozhodně nebudou MISERY INDEX. Bez jakýchkoliv kompromisů a nechuti měnit osvědčené postupy jsou tady potřetí, aby svým vlastním způsobem dokázali životaschopnost základních žánrových pouček v praxi.
Ne, opravdu se toho za ty dva roky příliš nezměnilo. Vše podstatné už napoví úvodní „We Never Come In Peace“, která je spíše intrem, než regulérní skladbou. Klasická riffová hradba valící se ve středně rychlém tempu, připomene uvítací ceremoniály starých thrash metalových klasik a zároveň dává jasně na srozuměnou, že nás čeká řádně ortodoxní metalová projížďka. Věrni tradici promíchávání klasických death metalových hoblovaček s grindovými sypačkami jsou MISERY INDEX i nadále, což dokazují hned v následující „Theocracy“. Opět vytahují svoje tradiční zbraně – našlapaný zvuk, válcující kytary a rytmiku a charakteristický vokál Jasona Nethertona, který osciluje někde mezi brutálním řevem a typickým deathovým chropotem. Přestože se poslechem novinky může na jazyk vkrádat přívlastek „standardní“, i zde můžeme hovořit o silných a vrcholných momentech. Ty přicházejí poměrně záhy. „Partisans Of Grief“ patří na desce k pomalejším kouskům, ale i tak disponuje dostatečně agresivním nábojem, který exploduje ve vynikající prostřední části. Jednoduchý melodický motiv vnáší mezi spořádané kytarové riffy prvek napětí a skladbu tak opatřuje velice, když to trošku přeženu, účinnou emoční nástavbou. Je to tak prosté, leč v tomto případě zatraceně účinné.
Dá-li se však hovořit o nějakých emocích, tak dominují především ty agresivní. „Traitors“ je v tom nejlepší slova smyslu účinným a zároveň neškodným soundtrackem, či lépe řečeno společníkem při ventilaci přebytečné energie a agrese. Deska od začátku až do úplného konce šlape jako dobře seřízený traktor Lakatoš (no, možná trošku rychleji) a tradičně chválihodná stopáž přesně zapadá do představy ideálně strávené chvilky nad porcí agresivní muziky. Je až s podivem, že MISERY INDEX předvádějí v aréně diváky už tolikrát zhlédnutá čísla a stále si zasluhují uznalý potlesk nejen za snahu, ale především za převedení. Co naplat, že každou chvíli máte pocit už dávno slyšeného a nezřídka už dopředu víte, jak ta či ona pasáž, spomalovačka, mezihra... budou pokračovat. Přesto si ty momenty vychutnáváte a uznale třepete palicí.
Dala by se vznést jednoduchá námitka ve stylu, že „co u jiných kritizuji, to u druhých chválím“. Je to tak, ale jediné, co k tomu mohu říct je jen to, že těmhle Amíkům věřím každé hrábnutí do strun, každý úder bicích, každé zařvání do mikrofonu. Prostě jim ten jejich ortodoxní a agresivní metal věřím a především s chutí baštím.
Typičtí MISERY INDEX, rozuměj bezstarostná brutální jízda s přívlastkem vysoké kvality.
7,5 / 10
Jason Netherton
- basa, vokály
Sparky Voyles
- kytara
Mark Kloeppel
- kytara, vokály
Adam Jarvis
- bicí
1. We Never Come in Peace
2. Theocracy
3. Partisans Of Grief
4. Traitors
5. Ghosts Of Catalonia
6. Occupation
7. Ruling Class Cancelled
8. The Arbiter
9. American Idolatry
10. Thrown Into The Sun
11. Black Sites
The Killing Gods (2014)
Heirs To Thievery (2010)
Traitors (2008)
Discordia (2006)
Dissent (EP) (2004)
Retaliate (2003)
Structure OF Lies / Misery Index Split (2003)
Misery Index / Commit Suicide Split CD (2002)
Overthrow (EP) (2001)
Vydáno: 2008
Vydavatel: Relapse Records
Stopáž: 37:30
Produkce: Kurt Ballou
-bez slovního hodnocení-
Instrumentální progrock převrácený na ruby. Parádní náladová deska plná technických fines s typickým svojským rukopisem Colina Marstona, který na posledních dvou deskách střídá basu s druhou elektrickou kytarou.
Přiznávám, že je to dle očekávání trochu oříšek. Chybí mi ta hravost starších alb. Tohle je víc komplikované a náročné, než bych si přál, byť další poslechy postupně zvedají tu oponu počáteční nepřístupnosti. Dobrá deska je to určitě, uvidíme jak moc.
Norský instrumentální prog metal, který využívá djentové manýry, přesto se neutápí v této stylové kaši. Silně vystupující basové linky "tvrdí" výraz a rezonují s kytarovými vyhrávkami. Sóluje se hodně často, takže trochu exhibice. Ale špatné to není.
Veteráni NWOBHM s omlazenou sestavou dávají najevo, že se s nimi musí ještě pořád počítat. A proč by také ne, když dnešní doba tak přeje oldschoolu? Nečekejte ovšem žádnou ostrou břitvu, album nabídne spíše jemnější sound a příjemný hardrockový feeling.
Gavin Harrison (THE PINEAPPLE THIEF, ex-PORCUPINE TREE) spolu s Antoine Fafardem stvořili již druhou porci instrumentální hudby bloumající kdesi v oblasti fúzí prog rocku s dalšími vlivy. Opět zajímavé, pro někoho možná i víc něž to.
I takové desky jsou třeba. Death metal s antracitovou aurou, jenž zatrhává všechna základní žánrová políčka. Ale žádné doplňkové. Nepřekvapí, nepřinese nic nového, přesto pobaví. Pokud máte chuť na výživnou jednohubku, GRAVE SERMON jsou vám k službám.
Dokud je to černý modrooký Rambo vs zkorumpovaný maloměstský policejní aparát, funguje to skvěle. Jakmile to zkomplikuje thriller o spravedlnosti a svědomí, začne se to drolit. Nakonec bohužel spíš slow než burn, i když na poměry streamů okej.