DYSRHYTHMIA - Coffin of Conviction
Instrumentální progrock převrácený na ruby. Parádní náladová deska plná technických fines s typickým svojským rukopisem Colina Marstona, který na posledních dvou deskách střídá basu s druhou elektrickou kytarou.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Sú skupiny, ktoré sú jediným exemplárom svojho druhu. Na ostrí šialenosti sa neustále pohybujú OXBOW – unikátna zmes blues, sludge a fyzického prežívania vlastných koncertov. Snáď len Nick Cave a jeho bývalí z THE BIRTHDAY PARTY či raných BAD SEEDS – partia intelektuálov demolujúca pódiá a poslucháčov – sú z toho istého cesta.
„The Narcotic Story“, druhé CD, ktoré OXBOW vydávajú na dnes mimoriade viditeľnom labeli Hydra Head, sa snaží prekročiť koncept albumu, avizujúc film a soundtrack toho istého mena. Eugene Robinson, na pódiu strach naháňajúci mohutný černoch, sa s posledným tónom jeho kapely mení na príjemného, premýšľavého človeka. Rovnako kontrastné spektrum OXBOW prezentujú na trefne nazvanom „narkotickom príbehu“. Hudbu na ňom je ťažko označiť za tvrdú, i keď druhá polovica „Time, Gentlemen, Time“ sa stráca v hluku prekrikujúcich sa nástrojov, okrem základného tria gitara/basa/bicie čítajúcich aj dychovú a sláčikovú sekciu. Nádherný, no znekľudňujúci úvod zásadnej „Down A Stair Backwards“ je ďalším príkladom tvrdosti, ktorú netvoria na seba navrstvené „kilá“, ale ktorá pramení zvnútra kapely.
I keď sa OXBOW v zásade pohybujú vo voľných mantineloch „bežnej“ piesňovej štruktúry, presahujú ju vo viacerých bodoch. V prvom rade práve Robinsonovým „spevom“, ktorý má omnoho bližšie k akémusi druhu herectva. Obvykle recitujúci, pohybujúci sa medzi šepotom a revom, žijúci a predávajúci svoju vlastnú rolu (príznačné je, že napriek odlišným aranžmá fungujú skladby z „The Narcotic Story“ rovnako dobre naživo). Bluesový základ spod rúk a prstov nenápadných, ale nepostrádateľných Grega Davisa, Dana Adamsa a hlavne gitaristu Nika Wennera (o.i. koproducent albumu) je tentokrát decentný, prostý agresie, ktorá vybuchuje v presne načasovaných momentoch, dokonca mnohokrát sa neočakávane nedostaví, len aby klimax posunula ešte o kúsok ďalej; rafinovanosť je to správne slovo. V produkcii prvoligového Joea Chiccarelliho (v ktorého CV sú mená ako Tori Amos, Joan Baez, Bob Geldof, Frank Zappa, ale i popové hviezdy a hviezdičky ako Ricky Martin či BON JOVI) sa zrodilo kompletné dielo, ktoré prekonáva rámec polodorobeného obskúrneho undergroundového výtvoru, k akým by na základe prvého dojmu mohli niektorí radiť i OXBOW.
Okrem už spomínaného Nicka Cavea nie je ťažké vybaviť si nové albumy Toma Waitsa, takisto postavené na „starom“ základe, dekonštruovanom tým najlepším „dnešným“ spôsobom, moderným, funkčným a hlavne oprosteným od samoúčelnosti či prázdnych exhibícií.
Akokoľvek zvláštne môže „The Narcotic Story“ pôsobiť a akokoľvek ťažká môže byť cesta k nemu, dovolím si tvrdiť, že ide o jeden z kandidátov na album roku a o jeden z tých, ktoré rok 2007 prežijú bez úhony. Posledné slovo patrí bookletu:
Pri nahrávaní THE NARCOTIC STORY nebolo ublížené žiadnym zvieratám.
Kiež by sme to isté mohli povedať o ľuďoch.
Akokoľvek zvláštne môže „The Narcotic Story“ pôsobiť a akokoľvek ťažká môže byť cesta k nemu, dovolím si tvrdiť, že ide o jeden z kandidátov na album roku a o jeden z tých, ktoré rok 2007 prežijú bez úhony.
9 / 10
Dan Adams
- basgitara
Greg Davis
- bicie, perkusie
Eugene Robinson
- spev, texty
Niko Wenner
- gitary, klávesy, produkcia
+
Carlo Dean
- dirigent
Kyle Bruckmann
- sóla na hoboj
Jessica Boelter
- hoboj
Leslie Tagorda
- klarinet
Jarrat Rossini
- fagot
MaryClare Brzytwa
- flauta
Diane Grubbe
- flauta
Eric Gaenslen
- violončelo
Robin Sharp
- husle
Homer Hsu
- husle
Sam Smith
- husle
Loredana Crisan
- hlas
1. Mr. Johnson
2. The Geometry Of Business
3. Time, Gentlemen, Time
4. Down A Stair Backward
5. She's A Find
6. Frankly Frank
7. A Winner Every Time
8. Frank's Frolic
9. It's The Giving, Not The Taking
The Narcotic Story (2007)
Listen Now! Love That's Last: A Wholly Hypnographic And Disturbing Work Regarding Oxbow (CD+DVD) (2006)
An Evil Heat (2002)
Serenade In Red (1997)
Let Me Be A Woman (1995)
King Of The Jews (1992)
Fuckfest (1990)
Vydáno: 2007
Vydavatel: Hydra Head Records
Stopáž: 45:41
Produkce: Joe Chiccarelli, Niko Wenner
Studio: The Plant Studios, San Francisco Soundworks
Celý album si môžete vypočuť tu: www.hydrahead.org/hh/oxbow_site
Rozhodne jeden z najpozoruchodnejších počinov, ktoré bolo možno očákavať tohto roku. Obrázky melancholickej špiny vymaľované dúhovou paletou, tlmené plačlivé náreky striedané kontrolovanými výbuchmi zmesi hnevu a emócií. OXBOW ohlodali blues na pôvodnú kostru, aby na jej základe vystavali niečo úplne nové a oveľa intenzívnejšie a rafinovane zapúšťajúce hlboké korene v mysli poslucháča s každým ďalším posluchom.
"The Narcotic Story" určite nebude albumom pravidelne okupujúcim útroby prehrávača, každé z jeho občasných vypočutí však celkom určite pripraví zakaždým nový zážitok.
Tohle je vážně zajímavá směsice špíny, blues, psychotického vokálu a energie, která dokáže strhnout. OXBOW servírují posluchačům pozoruhodné pahýly písní, které si jen s něčím nespletete, nezaplétají se do své výlučnosti, ale písničkaří s chutí a jasnou vizí. "Narcotic Story" je deska, která liberálnější posluchače a fanoušky netuctového songwritingu musí potěšit.
Oveľa lepšie a prístupnejšie, než by sa podľa všakovakých opisov mohlo zdať. Hudba, ktorá vyvoláva zvedavosť a túžbu vidieť OXBOW naživo. Opak postmoderny, žiadna psycho hudba z Lynchovho filmu, naopak obyčajná zfetovaná kapela z ogrcaného baru americkej periférie a zároveň nič, čo by ste kedykoľvek predtým počuli.
Bezvadne..
Instrumentální progrock převrácený na ruby. Parádní náladová deska plná technických fines s typickým svojským rukopisem Colina Marstona, který na posledních dvou deskách střídá basu s druhou elektrickou kytarou.
Přiznávám, že je to dle očekávání trochu oříšek. Chybí mi ta hravost starších alb. Tohle je víc komplikované a náročné, než bych si přál, byť další poslechy postupně zvedají tu oponu počáteční nepřístupnosti. Dobrá deska je to určitě, uvidíme jak moc.
Norský instrumentální prog metal, který využívá djentové manýry, přesto se neutápí v této stylové kaši. Silně vystupující basové linky "tvrdí" výraz a rezonují s kytarovými vyhrávkami. Sóluje se hodně často, takže trochu exhibice. Ale špatné to není.
Veteráni NWOBHM s omlazenou sestavou dávají najevo, že se s nimi musí ještě pořád počítat. A proč by také ne, když dnešní doba tak přeje oldschoolu? Nečekejte ovšem žádnou ostrou břitvu, album nabídne spíše jemnější sound a příjemný hardrockový feeling.
Gavin Harrison (THE PINEAPPLE THIEF, ex-PORCUPINE TREE) spolu s Antoine Fafardem stvořili již druhou porci instrumentální hudby bloumající kdesi v oblasti fúzí prog rocku s dalšími vlivy. Opět zajímavé, pro někoho možná i víc něž to.
I takové desky jsou třeba. Death metal s antracitovou aurou, jenž zatrhává všechna základní žánrová políčka. Ale žádné doplňkové. Nepřekvapí, nepřinese nic nového, přesto pobaví. Pokud máte chuť na výživnou jednohubku, GRAVE SERMON jsou vám k službám.
Dokud je to černý modrooký Rambo vs zkorumpovaný maloměstský policejní aparát, funguje to skvěle. Jakmile to zkomplikuje thriller o spravedlnosti a svědomí, začne se to drolit. Nakonec bohužel spíš slow než burn, i když na poměry streamů okej.