LIK - Necro
Švédsko. Death metal. Devadesátky. Sunlight. Chrastění. HM-2 pedál. Melodie. Nesmrtelnost. Old school. Tradice. Oddanost. Kult. Respekt. Úcta. Konzervativní přístup. DISMEMBER. GRAVE. ENTOMBED. LIK.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
A sakryš, co to poslouchám? Někdo mi podstrčil špatné CD? Starý dobrý Seattle ve svém nejlepším období opět ožívá? Přesně podobné myšlenky mě ihned napadly krátce poté, co jsem do přehrávače vložil tento disk. Ještě donedávna pro mě naprosto neznámá britská kapela END OF LEVEL BOSS si doslova libuje v přehlídce toho nejretrovějšího retra rockových devadesátek a tento fakt nehodlá nijak tajit.
Právě naopak. Nepokrytě nám servíruje reminiscence toho nejlepšího, co se v minulé dekádě urodilo především za velikou louží. Už od první chvíle úvodní skladby „Selfishnegativebemerchant“ se pamětníkům na mysl vkrádají velice příjemné vzpomínky a jakmile H.Armstrong poprvé otevře ústa, ocitáte se přímo uprostřed Seattlu v roce 1992. Jakoby za mikrofonem stál sám Chris Cornell. Ta podobnost barev hlasů obou pěvců je až neuvěřitelná. A když ani hudební doprovod nejeví známky jakékoliv snahy o vymanění se z těchto vlivů, je atmosféra doby, kdy rockové muzice kralovalo grunge dokonalá.
Jako každá, tak i tato mince má však dvě strany a jestliže má předchozí slova vyzněla možná jako kriticky míněná, hodlám vše uvést na pravou místu. END OF LEVEL BOSS mě totiž ve svém počínání velice baví a jejich sázku na retro jim žeru i s navijákem a tím pádem i bezvýhradně věřím. Možná za to může fakt, že ke grunge scéně z města Seattlu chovám velikou úctu a hlavně spoustu příjemných adolescentních vzpomínek. Především však za to může skutečnost, že tahle čtveřice prostě umí. Umí se pořádně opřít do svých kytar, které kromě táhlých hardrockových riffů dokáží nezřídka i slušně válcovat a zároveň se nebojí ani vycházek do pouště, do míst, kde kdysi vládli pánové z KYUSS. Za asistence razantní rytmiky tak „Inside The Difference Engine“ budí oprávněný dojem vskutku šťavnaté rockové desky.
Tak v tomto případě se opravdu nehodlám zabývat kritikou plagiátorství, či vychcané sázky na jistotu. Kdepak. END OF LEVEL BOSS nejsou žádní jachtaři napínající plachtu v aktuálním směru větru. Sázka na staromilství je v jejich případě hlavně upřímná snaha vyjádřit své hudební cítění. Navíc když jim jde očividně k duhu a jejich muzika skvěle odsýpá a má šťávu. Pak skutečně není co řešit!
Máte rádi grunge? Máte rádi stoner rock? Máte rádi kvalitní retro? No tak potom není co řešit - zkuste END OF LEVEL BOSS!
8 / 10
H Armstrong
- kytara, vokály
Elenajane
- basa
Ben Hallett
- bicí
Roland Scriver
- kytara
1. Selfishnegativebemerchant
2. Mr Dinosaur Is Lost
3. Reticence
4. Comers
5. Words Have No Meaning
6. Instinktivitus
7. End Of Line
8. Connortations
Eklectric (2011)
Inside The Difference Engine (2007)
Prologue (2004)
Experiment (EP) (2003)
Krome muziky taky perfektni obal
Švédsko. Death metal. Devadesátky. Sunlight. Chrastění. HM-2 pedál. Melodie. Nesmrtelnost. Old school. Tradice. Oddanost. Kult. Respekt. Úcta. Konzervativní přístup. DISMEMBER. GRAVE. ENTOMBED. LIK.
Nádherně vrčící zabahněná bestie švédského OSDM vylezla ze svého hrobu a rozsévá tvrdé rány zrezlou sekerou, které mají dostatečnou pádnost. A když ležíte v tratolišti, napíchne vás na melodický hák a zavěsí pod trám jako morbidní ozdobu. Žánrová radost!
ANCST se po drone/ambientním experimentu vrací k tomu, co umí nejlépe. "Dominion" agresivitou navazuje na "Culture Of Brutality", ale současně poskytuje dostatek životního prostoru melodiím. Chybí snad jen masivnější crustový podvozek, jinak spokojenost.
Opět Profound Lore. Tentokrát tu máme technický death metal s devadesátkovým feelingem (četné vlivy DEATH, v sestavě současný kytarista ATHEIST). Je to hravé, ale současně hrubější, místy dost připomínající BLOOD INCANTATION. Nemůžu to přestat poslouchat.
Že je Duch bezducha víme už pár let, ale tenhle hudební kostěj, to je bezmála nedůstojné. Směsice ulepené bezpohlavní gotiky a generického retro rocku už se pohybuje za hranou cringe. Tobias může střídat kostýmy, ale tenhle papež je hubený a nahý.
Hezky za čerstva to vidím tak, že mě to baví více než dvojice předchozích alb dohromady. Ten mix mezi tradicí a ozvěnami metalové moderny "pro mladé" generuje vcelku slušné skladby. Plynulý a sevřený poslech navíc značně usnadňuje přičetně zvolená stopáž.
Když se čas zastaví, může to znamenat průser anebo taky velký svátek. Hádejte, který případ je toto? Muzikantská lahůdka, včetně novice Brendana Radigana za mikrofonem a osm podmanivých kousků, které ctí tradiční doom metal. Radost poslouchat a zkoumat!