BODY COUNT - Merciless
David Gilmour popri melancholickom novom albume stíha aj trochu aktivizmu. V nepravdepodobnej spolupráci s BODY COUNT sa na gitare riadne odviazal do šesťminútového sóla. Skvelé!
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Přesně dva roky po vynikajícím „Moonshower And Razorblades“ (2005), který na rozdíl od sevřenějších starších prací odhalil SUNSHINE širší tuzemské veřejnosti, vypouštějí táborští post - punks další album, které, jak je u nich dobrým zvykem, představuje kapelu zase v trochu jiné fazóně. Novinka tak plynule navazuje na svého předchůdce, ale zaměřuje se ještě o něco nápadněji především na přímočaré, na sloganech vystavěné popěvky. Naštěstí je v ní znovu mnoho poutavých nápadů, kterým coby stěžejní předobraz zůstala nekomplikovaná tanečně rocková písnička. Bez větších okolků tak byla o něco upozaděna masivní elektronická složka. Ne však ani tak co se týče množství použitých mašinek a zvuků (bohatost byla uchována), ale je zde celkově patrné jakési kosmetické vyklidnění soundu a ubrání na zvukové mase a možná snad i dravosti.
Nekompromisně tanečně střižený singl „Top! Top! The Radio!“ coby nejsnadněji uchopitelná píseň, výstižně charakterizuje celé album. Skladba balancující na tenké hranici mezi kýčem a genialitou, která užívá osvědčené dadaistické metody s nahodilými slovy bez hlubšího kontextu, zde doprovázející bezstarostné noční poskakování, byla rozhodně pravou volbou. Párty dětinsky se radujících snílků, dobrovolně zběhlých z tíživé a uspěchané reality, však ani v ostatních skladbách nekončí. O tomto díle se skutečně dá říct, že se úmyslně odvrací od pravidel, která diktují všeobecně zaběhlé konvence hlavního proudu, byť svou chytlavostí (ne však laciností) předčí i tu nejvýraznější popinu. Když jej srovnávám se staršími alby SUNSHINE, vyjde mi z toho velmi umě namíchaný koktejl z již zmíněného „Moonshower And Razorblades“ a sedm let starého „Velvet Suicide“ (2000). Snílek je však otevřenější, co se týče inhalování nápadných melodií, a více si užívá vlastní svobodomyslnosti. K frustraci z nepochopení ale nedochází, ta totiž byla kapelou zanechána ve vlastní průkopnické minulosti. Stejně jako na „Velvet Suicide“ i zde pozoruji křehké kytarové linky, žijící z dávného odkazu britských THE CURE a JOY DIVISION. Jsou však umocněny moderními zvukovými vymoženostmi a tak stylově zařazuji SUNSHINE po bok současných následovníků velké post - punkové vlny BLOC PARTY, byť se jihočeši bojí výrazných melodií podstatně méně než zmínění Britové. A to je dobře. Příkladem budiž trojice skladeb „Keep Your Eyes Open Wide“, „Ghetto“ a „Days Will Never Be The Same“, které představují to nejlepší, pod čím se kdy SUNSHINE podepsali.
„Dreamer“ je dospělé album zkušené kapely, která přesně ví, co chce sdělit, a jak svůj výtvor nastylizovat. Stejně jako jeho předchůdce je v poměru k zahraničí konkurence schopné a může se bez problémů měřit s kteroukoliv kapelou představující špičku totožného žánru. Stejným způsobem také kouzlí s moderními zvuky, přistupuje bez předsudků k chytlavým momentům a nechává posluchače si to celé užít bez nutnosti o něčem hloubat. „Dreamer“ prostě baví a to není v případě tuzemských rockových kapel, které buďto ve snaze pobavit snadno upadnou k recesi a parodii, nebo naopak ve snaze zachovat si vážnost zápasí s vlastní rockovou urputností, zrovna málo.
Křehké snění bez strachu ze zatracení. Tahle skupina nemá zapotřebí se přizpůsobovat něčemu, co je zde považováno za tuzemský mainstream. Ideální kombinace chytlavosti a moderního stylu. Album, které je nutné si užít.
8,5 / 10
Karel "Kay" Buriánek
- zpěv, kytara
Jirka
- kytara
Amak
- baskytara
Dan
- bicí
1. You (In Your Head)
2. Top! Top! The Radio!
3. Keep Your Eyes Open Wide
4. Ghetto
5. Days Will Never Be The Same
6. The Fear
7. Macabre Interlude
8. Dead Leaves
9. Pull The Trigger
10. Black Painted Room
11. Keith Avenue 9 PM
Karmageddon (2011)
MGKK Telepathy (2009)
Dreamer (2007)
Moonshower And Razorblades (2005)
Electric! Kill! Kill! (EP) (2004)
Necromance (2001)
Velvet Suicide (1999)
Hysterical Stereo Loops, Beasts And Lips (1997)
Vydáno: 2007
Vydavatel: Universal Music
Stopáž: 42:02
Produkce: James Nemo, Bernd Burgdorf and The Box Brothers
Studio: BB2 and Chicsound studios, LA
Hned první skladba, rádiově učesaná „You (In Your Head)“, naznačuje, co je charakteristické pro celé album: kapela kopíruje současné i minulé trendy kytarového pop-rocku. Skladby povětšinou stojí na svižné rytmice, do harmonií se čas od času nepokrytě přimíchá kytarová poetika ala THE CURE, refrén připomínající COLDPLAY nebo sloka inspirovaná FRANZ FERDINAND. Vnitřní hudební invence je na desce málo, i když produkčně, zvukově i instrumentálně SUNSHINE nabízejí vysoký standard. Kapele se musí uznat alespoň to, že nesází na prvoplánovou hitovost. To platí i o pilotním singlu „Top! Top! The Radio!“. Song v drobných náznacích evokuje punkovou ošklivost, která posléze přejde do tanečně potrhlého refrénu. Příjemně diskotékově našláplou skladbou je šestá „The Fear“, která potvrzuje, že kapele svědčí dravost a trochu zdravé naštvanosti. SUNSHINE si rozumí i s ponuřejšími motivy jako například v „Dead Leaves“. Co ale tábořanům chybí, je vyhraněnost vůči okolním hudebním vlivům a větší pestrost rytmických i harmonických motivů. SUNSHINE je sice domácí kapela, ale svým směřováním, světovostí a popularitou si říká o srovnání se žánrovou špičkou. „Dreamer“ není špatné album, ovšem v širším kontextu ne úplně obstojí a mezi žánrové tahouny se rozhodně nezařadí.
Psané pro Nymburský deník.
Mel jsem moznost jen nekolika poslechu, a hodnotim tedy jen na zaklade nich, a nasledneho roxy koncertu, ale nemuzu hodnotit spatne...dreamer je sice popovejsi, a jaksi mene sebevrazedne - nihilisticko - pesimisticky, ale bavi me minimalne stejne jako M and R
David Gilmour popri melancholickom novom albume stíha aj trochu aktivizmu. V nepravdepodobnej spolupráci s BODY COUNT sa na gitare riadne odviazal do šesťminútového sóla. Skvelé!
Velmi solidní album, jak se to snad od arizonských veteránů už tak nějak dá i očekávat. Power s thrashem si na něm intenzivně a přátelsky ve známých pózách potřásají rukama a místy je to skutečně intenzivní, zejména tedy v první půli celé nahrávky.
Nová americká skupina poskládaná ze zkušených hudebníků na svém debutu hezky kombinuje svižný progresivní death s trochou té blackové černoty, notnou dávkou melodiky, chmurné atmosféry i nějaké té lehčí hitovosti. Šlape to po čertech dobře.
Už tady byly různé pokusy (i velmi úspěšné) propojit death metal s jinými žánry, ale nevzpomínám si, že by někdo až takto mohutně zfůzoval smrtící kov se sedmdesátkovým art rockem. Deska, která chce svůj čas a deska, o které se bude hodně mluvit.
Redakčný Schrödingerov paradox. Ak je Manatar sklamaný, môže to byť dobré. Rudi chváli - treba byť opatrný. Mari nehlási album roka. Fajn, že Aaron skúsil projekt mimo MDB – doposiaľ premárnená príležitosť. Výsledok ako tvrdší „One Second“ neurazí.
Další emoční zkrachovalec, co tíhu světa ventiluje skrze black metalový one-man projekt. Rockový základ, na který je nabaleno blackové vřeštění. Depresivní, chvílemi podivné, ale zajímavé. Jde o poněkud garážovou nahrávku, ale ty emoce jsou autentické.
Při prvním poslechu mi to sice připadalo jako když pejsek s kočičkou vařili dort, ale nakonec si to sedlo a je z toho opravdu příjemná krmě, sice hodně kořeněná všemožnými extrémy, ale chutná to skvěle.