LIK - Necro
Švédsko. Death metal. Devadesátky. Sunlight. Chrastění. HM-2 pedál. Melodie. Nesmrtelnost. Old school. Tradice. Oddanost. Kult. Respekt. Úcta. Konzervativní přístup. DISMEMBER. GRAVE. ENTOMBED. LIK.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Už minulým albumom NOVEMBERS DOOM ukázali, že sa vydali na jednu z prešľapanejších ciest lesom smútku, smerujúcu k temnejším, drsnejším miestam. Každý by zrejme rád šiel do miest ešte neprebádaných, žiaľ už v úvode musím upozorniť, že tentokrát nebudeme poznávať nové, ale len objavovať staré. To ale nemusí byť nevyhnutne znamením sklamania.
Už úvodný zásek „Rain“ pomerne jednoznačne ukazuje, kde sa „Novella Reservoir“ nachádza. Začíname síce v podstate tam, kde sme na „Pale Haunt Departure“ skončili, no predsalen o kúsok ďalej. Ďalej hlavne v množstve energie a hutnosti, ktorá sa v deathových vlnách valí z reprákov. Nebyť jedného „opethovského“ (a to je jediný takýto bod na albume) „breaku“ v „Rain“, jednalo by sa temer o čistokrvný energický death metal. Táto ostrá hrana je síce hneď v nasledujúcej titulke „The Novella Reservoir“ použitím akustík jemne obrúsená, no celý materiál sa bez problémov dá označiť ako to najtvrdšie, čo sme od NOVEMBERS DOOM mali doposiaľ možnosť počuť. Hlavnými zjemňujúcimi prvkami sú len zasnené, na akustickom podklade postavené „Twilight Of Innocence“ a záverečná „Leaving This“. Inak materiál neprináša zásadné zmeny, melodické postupy a spôsob práce s náladami skladieb idú v najlepšej línii kapely. Jednotlivé tracky vlezú veľmi rýchlo do uší (tu spomeniem hitovky ako „Drown The Inland Mere“ alebo „The Voice Of Failure“), skladačka ostrých riffov s melodicky prespievanými časťami s občasnými výpadmi kláves i pomalšie ťažšie časti („They Were Left To Die“) fungujú bez chýb. Okrem toho je album na celej ploche ozdobený oproti minulosti väčším množstvom sól. Celému snaženiu takisto tradične dominuje Kuhrov zabijácky vokál, ktorý je popri všetkej svojej extrémnosti veľmi zrozumiteľný a úspešne si poradí so všetkými polohami vrátane melodického spevu. Aj v zostave sa dá všimnúť, že klávesy obsluhuje už len externý člen kapely, takže sú zastúpene v minimálnej podobe. O náboji a zaujímavosti skladieb, ktorá je podčiarknutá dotiahnutou produkciou a výborným zvukom, nemá zmysel polemizovať.
O čom má zmysel polemizovať je ale to, či toto všetko na dobrý album stačí. Podľa mňa na dobrý album rozhodne, ale nie na viac. K poctivo odvedenej a po všetkých stránkach dotiahnutej práci je predsalen v hudbe treba aj niečo špeciálne naviac. A to tu pri všetkých tých pozitívach absentuje.
Znova kvalitné dielko od NOVEMBERS DOOM, brúsiace viac do melodického deathu než doomu. Na kvalitu sme si však u tohto spolku už celkom zvykli a to býva občas zásadný problém. Chcelo by to nejaký čerstvý (severský - Reaper potvrdí) vietor, lebo už cítiť zatuchlinu. No aj to môže byť niekedy v poriadku.
7 / 10
Paul Kuhr
- vokály
Larry Roberts
- gitary
Vito Marchese
- gitary
Joe Nunez
- bicie, perkusie
Chris Djuricic
- basgitara
Hosť:
Ed "Shreddy" B
- klávesy
1. Rain
2. The Novella Reservoir
3. Drown The Inland Mere
4. Twilight Innocence
5. The Voice Of Failure
6. They Were Left To Die
7. Dominate The Human Strain
8. Leaving This
The Novella Reservoir (2007)
The Pale Haunt Departure (2005)
To Welcome The Fade (2002)
Amid Its Hallowed Mirth (reedice) (2001)
The Knowing (2000)
Of Sculptured Ivy And Stone Flowers (1999)
For Every Leaf That Falls (1997)
Amid Its Hallowed Mirth (1995)
Vydáno: 2007
Vydavatel: The End Records
Stopáž: 45:59
Produkce: Novembers Doom a Chris Djuricic
Trochu jsem se bál, že NOVEMBERS DOOM podlehnou trendu všeobecné droneizace a sludgecorovatění – rozhodně to byla jedna z cest, která se nabízela z propasti, v níž dlí doom metalová bestie. Trendové výlety jsou však filosofii listopadových náladotvůrců na hony vzdálené a zaplaťpánbůh za to. Nová fošna je tím nejenergitečtějším dílem co družina vedená Paulem Kuhrem vytvořila a vlila kořenům a základům stylu novou a čerstvou krev do žil. NOVEMBRS DOOM jako by se vraceli k absolutním počátkům doom metalu, který ve své podstatě vyrostl z deathového podhoubí. „The Novella Reservoir“ si v této situaci uchovává čerstvost, brutalitu, kovový říz i silný emotivní náboj, za což jim skládám poklonu. Samotnou kapitolou je jako vždy fenomenální zabarvení a čitelnost velkokapacitního hrdla pana Kuhra, které mu může závidět téměř každý deathový vokalista.
Hudební výraz NOVEMBERS DOOM je již pevně ukotven a v jejich tvorbě jde pouze o to, kolik dokáží vyprodukovat kvalitních a zajímavých skladeb. Těch skvělých momentů je možná o chlup méně než v minulosti. Ovšem mám na mysli chloupek z Mildovy vypracované hrudi. Tedy velmi tenký, jemný a pečlivě pěstěný. Tedy skoro nepatrný.
-bez slovního hodnocení-
Švédsko. Death metal. Devadesátky. Sunlight. Chrastění. HM-2 pedál. Melodie. Nesmrtelnost. Old school. Tradice. Oddanost. Kult. Respekt. Úcta. Konzervativní přístup. DISMEMBER. GRAVE. ENTOMBED. LIK.
Nádherně vrčící zabahněná bestie švédského OSDM vylezla ze svého hrobu a rozsévá tvrdé rány zrezlou sekerou, které mají dostatečnou pádnost. A když ležíte v tratolišti, napíchne vás na melodický hák a zavěsí pod trám jako morbidní ozdobu. Žánrová radost!
ANCST se po drone/ambientním experimentu vrací k tomu, co umí nejlépe. "Dominion" agresivitou navazuje na "Culture Of Brutality", ale současně poskytuje dostatek životního prostoru melodiím. Chybí snad jen masivnější crustový podvozek, jinak spokojenost.
Opět Profound Lore. Tentokrát tu máme technický death metal s devadesátkovým feelingem (četné vlivy DEATH, v sestavě současný kytarista ATHEIST). Je to hravé, ale současně hrubější, místy dost připomínající BLOOD INCANTATION. Nemůžu to přestat poslouchat.
Že je Duch bezducha víme už pár let, ale tenhle hudební kostěj, to je bezmála nedůstojné. Směsice ulepené bezpohlavní gotiky a generického retro rocku už se pohybuje za hranou cringe. Tobias může střídat kostýmy, ale tenhle papež je hubený a nahý.
Hezky za čerstva to vidím tak, že mě to baví více než dvojice předchozích alb dohromady. Ten mix mezi tradicí a ozvěnami metalové moderny "pro mladé" generuje vcelku slušné skladby. Plynulý a sevřený poslech navíc značně usnadňuje přičetně zvolená stopáž.
Když se čas zastaví, může to znamenat průser anebo taky velký svátek. Hádejte, který případ je toto? Muzikantská lahůdka, včetně novice Brendana Radigana za mikrofonem a osm podmanivých kousků, které ctí tradiční doom metal. Radost poslouchat a zkoumat!