TEETH - The Will of Hate
Brutální disonantní death metalové rašeliniště. Album, které je hlavně hutné, zatěžkané a dusné. Tísnivý lehce doomový drtikol nepolevující v intenzitě a tlaku.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Dámy a páni, ctení ctitelia vyššieho umenia, nepoškvrnenej dokonalosti, opulentnej teatrálnosti, dočkali ste sa! Jeden z najlegendárnejších, najznámejších a najpreceňovaneších koncertných záznamov sa dočkal po jedenástich rokoch vydania na dvojici strieborných DVD kotúčikov. Po rokoch odkladov a diskusií o podobe tejto edície je to konečne tu. A diskusie zrejme neutíchnu.
Je zbytočné strácať slová písaním o samotnom koncerte. Nafilmovaný 20. októbra 1994 počas jedného zo štrnástich večerov v londýnskom Earls Court, rozdelený na dve časti (druhá z nich je súvislým koncertným prevedením „The Dark Side Of The Moon“, ako hovorí nálepka na obale, vôbec prvým), monštrózny, pompézny, s dokonalou scénou a projekciami. Každý ste ho beztak stokrát videli; či už na oficiálnej VHS (dodnes sa pamätám na to, ako sa mi ako pätnásťročnému dostala do ruky) alebo na desiatkach pokútnych bootlegov. Treba dodať, že zvuk i obraz sa dočkali dodatočnej starostlivosti, perfekcionistom však radosť skazí absencia 16:9 verzie obrazu a zvuku v DTS.
PINK FLOYD však už dlhšie varia z vody a skrývajú to čoraz menej. To, že reedícii audio CD „Pulse“ chýba blikajúca diódka, až tak nemrzí. Fakt, že pionieri art rocku sa po megaturné spred dvanástich rokov zmohli len na tri výberovky a reedície s minimom pridanej hodnoty, škrie viac. V porovnaní s „ultimátnym“ DVD LED ZEPPELIN je „Pulse“ chudobným bračekom. Bonusy okrem zmäteného dokumentu z backstage obsahujú len videá, ktoré sa počas koncertu objavovali na kruhovej obrazovke za pódiom, vcelku zaujímavú sekciu „Bootlegging the bootleggers“ s ďalšími amatérskymi záznamami z tej istej šnúry a zopár výplní. Oveľa viac sa nedozviete ani zo sparťanského bookletu inak zaujímavo riešeného digipaku.
David Gilmour a spol. sa snažia dokázať, že nič lepšie, než tento záznam, v diskografii PINK FLOYD neexistuje. Ako inak si vysvetliť jeho neustále (znovu)vydávanie, nasadzované na „konkurenčné“ projekty rovnako zmýšľajúceho Rogera Watersa (tiež reedícia vydareného živáku „In The Flesh“ či špeciálneho vydania šestnásť rokov starého koncertu pri príležistosti pádu berlínskeho múru). Lenže na „Pulse“ účinkujú len tri štvrtiny skutočných PINK FLOYD, skladby z AOR albumov „A Momentary Lapse Of Reason“ a „Division Bell“ treba, povedzme si pravdu, až na výnimky pretrpieť. Krátkodobý reunion na minuloročnom Live 8 ukázal, že by to išlo aj inak: čo keby sa starí páni prestali trumfovať v chrlení archiválií a ukázali, že do múzea majú ešte ďaleko?
Mimochodom, veľmi ma mrzí, že „Astronomy Domine“, jediná pamiatka na časy Syda Barretta, ktorého smrť bola trpkou hrou osudu oznámená v deň vydania tohoto DVD, sa naň nezmestila. Pritom 2CD verzia pulzu ju obsahuje...
Neprekvapivé surfovanie na vlne neutíchajúcej popularity. Mesiace odkladu mohli viesť k presvedčivejšiemu výsledku.
7,5 / 10
1. Shine On You Crazy Diamond
2. Learning To Fly
3. High Hopes
4. Take It Back
5. Coming Back To Life
6. Sorrow
7. Keep Talking
8. Another Brick In The Wall (Part 2)
9. One Of These Days
10. Speak To Me
11. Breathe In The Air
12. On The Run
13. Time
14. The Great Gig In The Sky
15. Money
16. Us And Them
17. Any Colour You Like
18. Brain Damage
19. Eclipse
20. Wish You Were Here
21. Comfortably Numb
22. Run Like Hell
The Endless River (2014)
Pulse (DVD) (2006)
Pink Floyd: Live at Pompeii (Director's Cut) (2003)
Echoes: The Best of Pink Floyd (2001)
Is There Anybody Out There? The Wall Live 1980–81 (2000)
Pulse (1995)
The Division Bell (1994)
Delicate Sound Of Thunder (1988)
A Momentary Lapse Of Reason (1987)
The Final Cut (1983)
The Wall (1979)
Animals (1977)
Wish You Were Here (1975)
The Dark Side Of The Moon (1973)
Pink Floyd: Live at Pompeii (1972)
Obscured By Clouds (1972)
Meddle (1971)
Atom Heart Mother (1970)
Ummagumma (1969)
Music From The Film More (1969)
A Saucerful Of Secrets (1968)
Piper At The Gates Of Dawn (1967)
Vydáno: 2006
Vydavatel: EMI
Stopáž: 170:00
DVD-9, formát 4:3, bez regionálnej ochrany, zvuk DD 5.1 448 kbps, DD 5.1 640 kbps, stereo.
Bonusy: Bootlegging The Bootleggers, Say Goodbye To Life As We Know It (dokument), "Wish You Were Here" s Billy Corganom (pri príležitosti uvedenia do Rock And Roll Hall Of Fame), galéria, TV reklama, plány pódia, pódiové projekcie a ich alternatívne verzie.
Bez debat je to zážitek, i když spíš preferuji méně okázalé představení (třeba Gilmourovo In concert je voňavka). Docela mě překvapila (ne)kvalita obrazu (velmi zrnitý, barvy se slévají, formát 4:3). Zvukově je to velmi kvalitní, ale příjde mi bezpředmětný DD 5,1 ve dvou bitratech místo podle mě vhodnějšího DTS, které by v tomto případě mohlo být docela pecka. Přes to vše se k tomuto budu rád vracet.
Brutální disonantní death metalové rašeliniště. Album, které je hlavně hutné, zatěžkané a dusné. Tísnivý lehce doomový drtikol nepolevující v intenzitě a tlaku.
Jedna z desek roku 2024, ke které se od jejího vydání pravidelně vracím. Trojlístek dospělých punkáčů z Toronta do svého posledního alba nalámal přístupné noiserockové hitovky plné romantiky i grungového surealismu.
To dojení vyschlého writer’s roomu je do nebe volající. Nových nápadů je pomálu, zato jsou rozmazané na dvojnásobek. Nekonečné plebiscity jsou ubíjející, nové hry vizuálně průměrné a když se to rozjede, přijde očekávatelný cliffhanger. Opouštím hru!
Tahle americká parta zní úplně jako revival starých JUDAS PRIEST, i ten vokál jako by patřil samotnému Halfordovi. Je to taková zasmrádlá mršina, ale překvapivě mě celkem bavilo si to poslechnout. Jestli do toho půjdu podruhé ale fakt nevím, spíše ne.
4 disky. 58 skladieb. 75-stranový booklet. Len CD a LP, žiaden streaming. Steven Wilson sa vybral zboriť mýtus, že 80’s boli umeleckou pustinou: Od THE CURE a JOY DIVISION po zabudnuté britské spolky, funguje to na ploche vyše 5 hodín. Povinné počúvanie!
Dobre to robí táto švédska superskupina. Melodický death metal vo veľmi prístupnej, niekto by zbytočne hanlivo povedal kolovrátkovej, forme. Na druhom albume v ešte zrelšej a lepšej podobe. Teším sa na ich tohtoročné koncerty!
Daniel Cavanagh asi chtěl stvořit Anathemovské album, ale utopil se v klišé. Příjemně to odsýpá a zvuk i provedení se dají těžko kritizovat, ale je to tak nepůvodní a otřepané, že to úplně kazí emoce, které by jinak určitě fungovaly. Sem se vracet nebudu.