LIK - Necro
Švédsko. Death metal. Devadesátky. Sunlight. Chrastění. HM-2 pedál. Melodie. Nesmrtelnost. Old school. Tradice. Oddanost. Kult. Respekt. Úcta. Konzervativní přístup. DISMEMBER. GRAVE. ENTOMBED. LIK.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Jakoby ani neuběhl skoro žádný čas. A přitom je to už dlouhých sedmnáct let, co si pro nás němečtí melodičtí heavy metalisté AXXIS přichystali svou celkem sympatickou debutní kolekci kovových odlitků zvanou „Kingdom Of The Night“. V rámci možností (neboť ve skutečnou celosvětovou známost AXXIS nejspíš nevešli ani tehdy, ani nikdy poté) tím zaujali poměrně široké publikum (alba se podle oficiálních údajů prodalo přes 100.000 výlisků) a myslím, že nebudu daleko od pravdy, když řeknu, že přestože se úplně nevezli na tehdy moderní vlně ortodoxního speed metalu, zadělali si na celkem solidní renomé. Typicky chytlavé melodické nápady a nepřeslechnutelný a jakoby zženštilý vokál Bernharda Weisse na pozadí nijak rozdivočelých metalových kompozic (souvislý svistot dvou kopáků jste mohli při pozorném soustředění zaslechnout jen velmi výjimečně), to bylo zřejmě to, co tak trochu mohlo zaplnit mezírku mezi hymnickými speedovými výpravami a stadiónovým halekáním BON JOVI a spol., a co také najednou spoustě posluchačů přišlo vhod.
Jenže, on ten čas ale přece jenom uběhl. Sedmnáct let, deváté řadové album, a že by se u germánských melodiků přece jenom nic nezměnilo? No jo, už to tak bude. Co na tom, že štěstěna je zkrátka pěkně vrtkavá, a (jak asi nejspíš sami AXXIS poznali pěkně zblízka) co stačilo v roce 1989, nemuselo už stačit o pár let později, když zrovna tohle kapelu v žádném případě nemohlo připravit o chuť do hraní a nahrávání. Po albu „Axxis II.“, které jakoby z oka vypadlo svému předchůdci, ještě rychle dokula železo na živáku „Access All Areas“, a pak už si jen v klidu začala hýčkat malý svět pro sebe a své nejvěrnější, který by se klidně mohl jmenovat třeba „Axxisland“. Pořídila si jej kdesi v odlehlých končinách sousedního Německa, za mlhou hustou tak, že by se dala krájet (a možná ještě dál), a pro jeho fungování stanovila jasná pravidla. Vstupné jednotné, ovšem s výraznými slevami pro stálé návštěvníky či dokonce členy „Axxisfamily“, pravidelně každé dva až tři roky album a k tomu nějaký ten koncert nebo dokonce koncertní šňůra, sem tam menší autogramiáda či podobné záležitosti, k tomu spolehlivě fungující fan – club, až si jeden nedovede představit, co ještě více chtít. Obzvlášť, když členská základna je stabilní a její nároky nepřevyšují možnosti kapely. Možnosti, které se jako vždycky plně promítly i do aktuálního alba, kterým tentokráte jest „Paradise In Flames“, soubor jedenácti skladeb a úvodního intra (které mimochodem až nebezpečně zní jako z dílny NIGHTWISH), plně vedený v poctivé a klasické režii AXXIS. Typicky chytlavě melodické (v tomto směru se výtečně povedly zejména „Dance With The Dead”, „Will God Remember Me” a „Lady Moon”), nijak rozdivočele metalové (nenechme se mýlit souvislým svistotem dvou kopáků v „Ice Wind“ a „Gods Of Rain“) a zastřešené nepřeslechnutelným a jakoby zženštilý vokálem Bernharda Weisse.
No, a o to vlastně přece jde především, ne? Co na tom, že některé ze zbývajících skladeb mohou vytvářet dojem zbytečné a tradiční vatáže, když důležitý je především celkový pohled, kterým se na album díváte (neboť v návaznosti na to může někomu jako zbytečná vatáž připadat úplně celé) a nikoliv jeho detailní rozbor, který už je mu pak plně podřízen. Můj pohled je pak jednoznačný: tohle album mi nevadí. Nevadí, protože AXXIS nezastiňují, že jsou takoví, jací jsou, nevadí, protože mi tím pádem nepřijdou ani trochu vlezlí, a nevadí, protože dovedou být vcelku příjemní právě proto, že se zuby nehty drží svého kopyta. A výlet do dějin klasiky německého metalu mi prostě ve většině případů nezhořkne, i když přiznávám, že tentokráte mě podtitulek „výhodné Axxismenu“ na neskutečně odpudivém obalu (alespoň pro začátek) tak trochu vystrašil.
Při poslechu „Paradise In Flames“ byste mohli velmi lehce zabloudit v kalendáři. Ale nenechte se zmýlit, to jen AXXIS klamou tělem. A jde jim to… hm, tak napůl. I když po těch letech…
6 / 10
Bernhard Weiss
- zpěv
Harry Oellers
- klávesy
Guido Wehmeyer
- kytary
Kuno Niemeyer
- baskytara
Andre Hilgers
- bicí
1. Paradise In Flames (Intro)
2. Dance With The Dead
3. Tales Of Glory Island
4. Take My Hand
5. Will God Remember Me
6. Talisman
7. Don´t Leave Me
8. Lady Moon
9. Ice Wind
10. Stay By Me
11. Gods Of Rain
12. Passion For Rock
ReDISCOver(ed) (2012)
Utopia (2009)
Doom Of Destiny (2007)
Best Of Axxis (Best Of) (2006)
Paradise In Flames (2006)
Time Machine (2004)
Eyes Of Darkness (2001)
Colection of Power (Fan EP) (2000)
Back To Kingdom (2000)
Voodoo Vibes (1997)
Matters of Survival (1995)
The Big Thrill (1993)
Access All Areas (Live) (1991)
Axxis II. (1990)
Kingdom Of The Night (1989)
Vydáno: 2006
Vydavatel: AFM Records
Stopáž: 49:46
Produkce: Bernhard Weiss a Harry Oellers
Studio: Soundworxx-Studio, SRN
Axxis mám veľmi rád, ale takto fantastický a namakaný album som nečakal ani vo sne. Táto kapela mala hrať na Mastersi niekedy v nočných hodinách aspoň tých 90 minút. Odviedli skvelý koncert, ale v noci by to dostalo nový rozmer. Toto album má silu dynamitu a dravosť divokej šelmy. Celé to začína pôsobivým a atmosférickým introm a prvá skladba je nášup ako hrom. Divoká a nespútaná so silným refrénom. Tales Of Glory Island má neskutočne silný refrén a vynikajúce melodické linky. Take My Hand ma okamžite chytila za srdce, fantastický vokál Lakonie, čarovná atmosféra a chytlavé dynamické melódie. Naprosto famózna je balada Don´t Leave Me, kde sa skvele dopĺňa Lakonia s Berniem. Nádherný klavír a smutno krásna atmosféra ma dohnali takmer k slzám. Najväčšou peckou albumu je skladba Talisman. Speedovo power metalový nášup s agresívnymi gitarami, geniálnymi melódiami a hitovým refrénom. Toto je skutočný hudobný raj. Lady Moon je veľmi chytlavá s peknými melódiami a štadiónová pecka Stay By Me nemá najmenšiu chybu. Axxis vedia navodiť priam rodinnú atmosféru. Icewind poteší všetkých speed metalistov a Passion for Rock všetkých hard rockových maniakov. Druhá menovaná je velmi odviazaná a uvoľnená. Gods of Rain má veľmi podarenú nosnú melódiu, taká nezvyčajná a okúzlujúca, samozrejme s metalovým nádychom. Je to možno najlepšie album aké sa mi tento rok dostalo do rúk. Vrelo doporučujem a s radosťou dávam plný počet.
Švédsko. Death metal. Devadesátky. Sunlight. Chrastění. HM-2 pedál. Melodie. Nesmrtelnost. Old school. Tradice. Oddanost. Kult. Respekt. Úcta. Konzervativní přístup. DISMEMBER. GRAVE. ENTOMBED. LIK.
Nádherně vrčící zabahněná bestie švédského OSDM vylezla ze svého hrobu a rozsévá tvrdé rány zrezlou sekerou, které mají dostatečnou pádnost. A když ležíte v tratolišti, napíchne vás na melodický hák a zavěsí pod trám jako morbidní ozdobu. Žánrová radost!
ANCST se po drone/ambientním experimentu vrací k tomu, co umí nejlépe. "Dominion" agresivitou navazuje na "Culture Of Brutality", ale současně poskytuje dostatek životního prostoru melodiím. Chybí snad jen masivnější crustový podvozek, jinak spokojenost.
Opět Profound Lore. Tentokrát tu máme technický death metal s devadesátkovým feelingem (četné vlivy DEATH, v sestavě současný kytarista ATHEIST). Je to hravé, ale současně hrubější, místy dost připomínající BLOOD INCANTATION. Nemůžu to přestat poslouchat.
Že je Duch bezducha víme už pár let, ale tenhle hudební kostěj, to je bezmála nedůstojné. Směsice ulepené bezpohlavní gotiky a generického retro rocku už se pohybuje za hranou cringe. Tobias může střídat kostýmy, ale tenhle papež je hubený a nahý.
Hezky za čerstva to vidím tak, že mě to baví více než dvojice předchozích alb dohromady. Ten mix mezi tradicí a ozvěnami metalové moderny "pro mladé" generuje vcelku slušné skladby. Plynulý a sevřený poslech navíc značně usnadňuje přičetně zvolená stopáž.
Když se čas zastaví, může to znamenat průser anebo taky velký svátek. Hádejte, který případ je toto? Muzikantská lahůdka, včetně novice Brendana Radigana za mikrofonem a osm podmanivých kousků, které ctí tradiční doom metal. Radost poslouchat a zkoumat!