DVA - Piri Piri
A jsou zpět. Po dekádě odmlky. Opět rozjuchaní, lehce infantilní, ale hlavně maximálně kreativní a hraví. Deska, u které se prostě nejde nepohupovat do rytmu. Je v tom nezbedná nakažlivost.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Přestože BLACK SABBATH z poloviny devadesátých let minulého století nelze ani náhodou považovat za vyčerpanou kapelu, o čemž vypovídá velice solidní nahrávka „Cross Purposes“ z roku 1995, jeden z tvůrčích mozků, Geezer Butler dostal chuť vytvořit něco jiného, řekněme modernějšího. Pro tento nápad se nadchnul do takové míry, že si za mikrofon vybral váhu z kategorie nejtěžších... FEAR FACTORY v roce 1995 prožívali obrovský a zasloužený úspěch. Deska „Demanufacture“ byla revolučním počinem a výrazně se podílela na definování žánru zvaného cyber metal. Jedním z nejvýraznějších bodů nahrávky je pak výborný vokál Burton C. Bella, jenž ve svém rejstříku obsahoval vše, od agresivního řvaní až po náročné tzv. čisté hlasové polohy.
Největší devízou alba je však fakt, že se Geezer nesnažil přijít s moderním pojetím metalu za každou cenu, ale právě naopak si zachoval svůj charakteristický kytarový rukopis. „Plastic Planet“ tak narozdíl od tvorby jeho domovské kapely, ubirající se více směrem k heavy metalu, paradoxně zní jako značně přitvrzení ranní BLACK SABBATH. Nahrávce vévodí skutečně hutné, temné a těžkotonážní riffy, díky kterým tak získává na ohromné síle a značné tvrdosti. Burtonův vokální výkon snese ty nejpřísnější měřítka a nabízí v podstatě ten samý kvalitativní standard, jaký odvádí ve FEAR FACTORY, čili vysoký. Ačkoliv celkové vyznění alba je poměrně originální, dá se v pohodě zaškatulkovat jako moderní a tvrdý bigbít. Svádí mě k tomu hlavně struktura většiny kompozic, která je v zásadě jednoduchá a nepostrádající hlavně v refrénech i dostatek chytlavých motivů. Hitovkou z této skupiny písní bych nazval pátou v pořadí - „Invisible“, která se objevila i na soundtracku k filmu MORTAL COMBAT natočenému dle stejnojmenné počítačové hry.
Naproti tomu se na albu objeví i několik ryzích, sabbathovským doomem zavánějících skladeb. Taková šestá v pořadí „Seance Fiction“ by svojí temnou atmosférou rozhodně neudělala ostudu ani na albech zavedených doom metalových veličin. Je až s podivem, s jako lehkostí se Geezerovi a spol. podařilo natočit s pomocí léta zavedených a standardních hudebních postupů současně znějící album, na kterém se nedokázal podepsat ani neúprosný zub času. Kromě nesporného skladatelského umu hlavní persóny je to zásluhou také výtečné produkce a výkonu ostatních protagonistů, byť hlavní slovo pochopitelně měli Geezer a Burton.
Geezer Butler tímto albem jasně dokázal, že má tvrdý bigbít prostě v krvi a že jeho domovská kapela, mnohými považována za jeden ze základních stavebních kamenů metalové hudby, nemá ve svých řadách žádné hardrockové veterány zamrzlé někde v sedmdesátých letech. Nadčasová záležitost, schopna i po deseti letech zaujmout se stejnou intenzitou, jako v době svého vzniku. Pokud jste se s ní ještě nesetkali, vřele doporučuji, neb v tomto případě nikdy není pozdě.
Starý mazák Geezer Butler se rozhodl, že natočí současné metalové album a to se mu také do puntíku povedlo. I po deseti letech zní "Plastic Planet" stejně razantně a moderně, jako v době svého vzniku.
Terence "Geezer" Butler
- basa, klávesy
Pedro Howse
- kytara
Burton C. Bell
- vokály
Deen Castronovo
- bicí
1. Catatonic Eclipse
2. Drive Boy, Shooting
3. Giving Up the Ghost
4. Plastic Planet
5. The Invisible
6. Seance Fiction
7. House Of Clouds
8. Detective 27
9. X13
10. Sci-Clone
11. Cycle Of Sixty
Datum vydání: Čtvrtek, 26. října 1995
Vydavatel: Castle Communications
Stopáž: 47:25
Produkce: Geezer Butler & Paul Northfield
Studio: Long View Farm Studios
Veľmi dobre si pamätám, ako mi vtedy doslova odstrelil hlavu neskutočný gitarový riff parádnej vypaľovačky "Drive Boy Shooting". Nie inak je tomu aj teraz, po desiatich rokoch. Tá doska proste stále funguje; je to skvelý, moderný metalový nášup, ktorý sa len tak neopočúva. Klobúk dolu pred Geezerom a jeho spolupáchateľmi!
Ďalší z míľnikov, ktorý si zaslúži zvýšenú pozornosť. V roku 1995, keď tento album vyšiel, bol absolútnou bombou, ktorá rozvírila stojaté metalové vody. Dodnes nestratil nič zo svojich atribútov, ktoré ho vyniesli na piedestál. Ultramoderné album postavené na historických základoch. Práve takéto albumy ma presviedčajú, že vždy je možný krok vpred, aj keď sa môže zdať, že sa už nedá nič nového vymyslieť. Vždy je možné isť napred a " Plastic Planet" bol skokom vpred.
ale jo proč ne ale Ohmworkse mě líbí víc
A jsou zpět. Po dekádě odmlky. Opět rozjuchaní, lehce infantilní, ale hlavně maximálně kreativní a hraví. Deska, u které se prostě nejde nepohupovat do rytmu. Je v tom nezbedná nakažlivost.
Řecký instrumentální postrock, jenž koketuje s blackgazem, ambientem i cinematickou hudbou, který se nebojí ani klávesových ploch a piana. Fascinující vizuál skvěle odráží znepokojivost a melancholičnost jejich hudby.
Další španělský příspěvek do už nyní bohaté nadílky výborných doom metalových nahrávek letošního roku. „Espectres“ je klasický, dřevní a čistý doom, přesto stále velmi emotivní a prodchnutý krásně ponurou atmosférou.
Fínsky melodicky death so štipkou blacku som objavil až tento rok, ale hrali mi v aute i doma celé leto. Ich siedmy album som teda privítal s rozkročenou náručou a oni ju naplnili po okraj. Nič prelomového, skrátka ich osvedčená kvalitka.
Třicet let po založení je HORNA ve formě. Starý kozel Ville Pystynen, nestor finské blackové scény, za to umí vzít. Ostrý vysypaný BM, halekavá finština a taky rock'n'roll. A skvělé nápady, třeba ústřední melodický motiv v "Hymni II" z hlavy nedostanete.
Hleďme, kolega Noisy deklaruje SACRILEGE. Inu, SARCASM jsou jati hluboko v deathmetalových devadesátkách (založeni 1990, reaktivováni 2015) a navíc mají i blackový "edge". Jsou tam i DISSECTION, jinak je to spíše standardní, ničím nevybočující deska.
Hrací čas / počet zajímavých motivů = koeficient ochoty mačkat "replay". WINTERFYLLETH hrají (bez dvou bonusů) hodinu a tentokrát jsou bohužel na nápady skoupí. Nebýt "Upon This Shore" s WOODS OF DESOLATION / REMETE vibes, nebylo by moc kde brát.