BLOOD INCANTATION - Absolute Elsewhere
Při prvním poslechu mi to sice připadalo jako když pejsek s kočičkou vařili dort, ale nakonec si to sedlo a je z toho opravdu příjemná krmě, sice hodně kořeněná všemožnými extrémy, ale chutná to skvěle.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Ztvrdlý pařát sněhu napsal do firnu letopočet 1994 a bergenská trojice vikingských synků osedlala znovu hrdý drakar a potřetí vyrazila na své dobyvačné toulky světem. Toho roku stihli Kjellson a spol. vytáhnout pod praporem „Vikingligr Veldi“, ale ten skutečný nápor počkal až na první poryv krutého Mrazu. Devět mocných hymnů bylo odhodlaným krokem ENSLAVED na dráhu, po které neotřesitelně a s neuvěřitelnou lehkostí kráčí dodnes, aniž by se zaprodali nebo natočili slabé album. Zatímco se celá severská BM scéna propadla pod zdrcující náruč ledu a dílem se proměnila v bandu poklonkujících epigonů a neumětelů, dílem emigrovala vstříc jiným obzorům, vikingská šlechta ENSLAVED věrna zůstává a svým nedostižným způsobem jako poslední válečník stojí na vydobytých baštách... A ne a ne prohrát.
Forget all laws, all order and peace
Chaos is everything; no time or place
Now when all light and life ends,
When the wind now is killing,
The chain has broken...
Ačkoli „Frost“ nebyl prvním krokem na dlouhé pouti, rozhodně patří k těm nejoslavovanějším. Bez diskuse se vrchol epického viking blacku datuje do období, kdy SATYRICON z plných plic opěvovali matičku Sever a Zotročení stvořili „Frost“ a pozdější „Eld“. Snaha ENSLAVED vnést do black metalu kompoziční řád, vybočit (podobně jako EMPEROR) z roviny ideové podřízenosti a v rámci daných prostředků přijít s jedinečným a originálním výrazivem nabyla pevného tvaru. Pokud na předchozích nahrávkách nese tahle snaha patrný cejch technických omezení a nedostatků, na „Frost“ dostává pevný tvar, který o dva roky později vyleští do křišťálového lesku „Eld“.
The Age of Wolves
Hunger and despair
Mother Earth
Expect your death
„Frost“ je zvukem časů budoucích a minulých. Když po Ivarově intru, které se mihotá jako polární záře, poprvé spustí dvojzápřah kytar, slyšíme vše, co proslavilo černý sever. Mrazivý zvuk (jak lépe vypsat ostří bergenského Grieghallenu, které řeže do tváře jako mráz v norských horách?) šestistrunných kladiv, doprovázený typickým duněním Trymových kotlů a velmi výraznou basovou linkou Gruttla Kjellsona. „Frost“ má vše, co v budoucích letech ENSLAVED rozvíjejí. Typické blackové party, které svojí syrovostí, přímostí a propracovaností nenacházejí mezi epigony konkurenta. Hymnické pasáže s hlubokým Gruttlovým zpěvem, čerpající z norského folklóru. Vsuvky ze severských tradicionálů. Heavy metalově dynamickou spolupráci rytmiky a kytar. Propracované epické kompozice, které jen málokdy sklouznou do stereotypu, neboť se stále pokoušejí strhnout posluchače změnami tempa i nálad. Typicky dlouhé písně ENSLAVED zvládají s lehkostí a samozřejmostí, propojí akustický part s blackovým náklepem tak hravě, jako mráz kreslí své záhadné obrazce na okenní tabulky. Nelze ale zapomínat ani na krátký a úderný hymnus, oslavující s vroucím nadšením jeho veličenstvo Wotana – znám jen málo tak mocných songů, kterým není zapotřebí wagnerovský chór a další blbinky, aby nabral mohutný a válcující patos. A atmosféra zimy a mytologického kvasu přichází sama, nevolána velkohubými refrény či patetickými gesty, pouze lehce dozvukována obrazotvornými a tradicí poučenými texty. Děvět magických písní dostáváme, od slavných synů Bolthornových...
Nine magic songs I got
From the famous son of
Boltorn, Bestlas father
And a drink I got
Of precious mead
Poured by Odrere
ENSLAVED pro mne společně s EMPEROR a starými SATYRICON představují to nejpodstatnější ze severské BM scény. Všechny ostatní kapely jsou na vedlejší koleji. Prostě proto, že alba jako „Frost“, „Eld“, „Nemesis Divina“ a “In The Nightside Eclipse“ představují cosi nadčasového a čistého, co celou ideu severského black metalu vystihuje mnohem věrnější než všechny velkohubé proklamace, prasečí hlavy a oškliví pánové, kterým žehná sám strýček Satan.... Zima, mráz, tradice, hrdost. Věčný zpěv synů severu.
Zima, mráz, tradice, hrdost. Věčný zpěv synů severu.
Gruttle Kjellson
- basa, vokály
Ivar Bjornson
- klávesy, kytara
Trym Torson
- bicí
1. Intro: Frost
2. Loke
3. Fenris
4. Svarte Vidder
5. Yggdrasil
6. Jotunblod
7. Gylfaginning
8. Wotan
9. Isöders Dronning
Heimdal (2023)
Utgard (2020)
E (2017)
In Times (2015)
RIITIIR (2012)
Axioma Ethica Odini (2010)
Vertebrae (2008)
Ruun (2006)
Isa (2004)
Below the Lights (2003)
Monumension (2001)
Mardraum: Beyond the Within (2000)
Blodhemn (1998)
Eld (1997)
Frost (1994)
Vikingligr Veldi (1994)
Hordanes Land (EP) (1993)
Datum vydání: Čtvrtek, 4. srpna 1994
Vydavatel: Osmose Productions
Stopáž: 50:16
Produkce: Pytten + Enslaved Studio: Grieghallen, Bergen (NOR)
-bez slovního hodnocení-
Při prvním poslechu mi to sice připadalo jako když pejsek s kočičkou vařili dort, ale nakonec si to sedlo a je z toho opravdu příjemná krmě, sice hodně kořeněná všemožnými extrémy, ale chutná to skvěle.
Tady pozor, tohle je vynikající deska. Finové DEVENIAL VERDICT zní jako mix GORGUTS, ULCERATE a REPLICANT. Nadto ale přidávají přístupnější / lidštější (ne však jednodušší) atmo/melodické vsuvky. Příznivci avantgardněji pojatého death metalu musí slavit.
Tři roky staré EP "Schattenfall" potěšilo, novinka "Phantast" naopak přináší jisté vystřízlivění. Němci tentokrát skladatelsky tápou a doručují pouze atmo-blackmetalový standard. A to je málo. Čtyřicet minut dlouhé přešlapování bez výraznějších momentů.
Tenhle bahnem a plísní obalený kostlivec do první doom/death metalové ligy zatím nepatří. Mladí Španělé respektují žánrové atributy, nicméně zatím tak činí dost jednoduchou formou. Deska pokulhává a ztrácí na flow hlavně v doom metalových pasážích.
Veľa fantastického a rôznorodého death metalu vyšlo tento rok, ale toto poňatie mi je najbližšie. Nerdi citujúci pinkfloydovské, opethovské či cynicovské vplyvy s takouto ľahkosťou nad morbidangelovským kovom smrti, to je niečo prekrásne.
Obavy z odchodu Patricie Andrade a přerod v tuctový doom/goth se ukázaly být liché. Novinka sice neoplývá charismatem a fado feelingem 7 let starého předchůdce,svůj půvab a portugalský šarm bezpochyby má a jako taková rozhodně nabídne solidní nadstandard.
Znovuzrození Australané se po 4 letech připomínají s další deskou, jejíž popis z mé strany příliš originality nepřinese. Zkrátka je to kvalitně provedená deathmetalová fošna. Velmi slušný standard, který revoluci neudělá, ale nemusel by ani zapadnout.