DYSRHYTHMIA - Coffin of Conviction
Instrumentální progrock převrácený na ruby. Parádní náladová deska plná technických fines s typickým svojským rukopisem Colina Marstona, který na posledních dvou deskách střídá basu s druhou elektrickou kytarou.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Hej, fandové bombastického speed metalu, šturmujte, chopte se legendami opředených mečů, odějte se v zářivou zbraň a vpřed, jen vpřed, SVOBODA VOLÁ!!!
Freedom Call jsou jedni z těch, kteří bez oklik dokazují, že tenhle žánr má světu stále co nabídnout. Už první album Stairway To Fairyland si velmi nezakrytě nárokovalo trůn v samotném Elysiu rychlých nožiček a vzletných refrénů. Pohříchu, nedostalo se mu sluchu a ovací, jaké si plným právem zasloužilo. Pevně doufám, že Crystal Empire nepřeslechne žádné z ocelových srdcí, ve kterém planou nadzemským jasem zástavy nesmírných říší fantazie a smělé skutky hrdinů.
Je to vážně řev, dámy a pánové, jaký jen Freedom Call dovedou - hudební obsah zprvu dosti silně koketuje s Gamma Ray (aby také ne, když bicí soupravu náramně obhospodařuje Dan Zimmermann, sám gamma ozářen), aby se následovně bezstarostně vypravili do dimenzí, které mají probádané jen oni sami. Samozřejmě, základem zůstávají dobře známé kytarové trylky a škyty, ale mágové z Freedom Call mají co nabídnout... Jejich největší síla tkví v úžasně zvládnutém patosu a tunové vrstvy orchestrální pompy. Schopnost roubovat typické speedové rychlovky s bombastickou přízdobou sborů a klávesových orgií je téhle bandě vlastní, navíc dokáží jak metalovou, tak orchestrální složku rozkreslit do tak lahůdkových detailů, že slovo nuda nepřichází ani v úvahu.
Kytary se nezřídka ze speedových duetů vypraví na dobrodružnou pouť do nehostinných pralesů power metalové říznosti a ostrosti. Jejich úloha je narozdíl od Gamma Ray spíše mravenčí (však zde také nemáme virtuóza Hansenovy ráže), ale právě to nutí posluchače odkrývat skryté taje Crystal Empire s mnohem větší důsledností. Pohodová solíčka a lehkovážné fanfarónské vyhrávky mě zatraceně berou za srdce, stejně jako ty nabroušenější a řezavější riffy. Mnohost a barevnost - deviza, bez kterého se žádné speedové album neobejde...
Po stránce pompy a patosu nemám co dodat - musíte to slyšet. Taková hymničnost, vznosnost a metalová krasomluva se nepotkává každý den. Kompozice se mnohdy ani neobtěžují sejít ze vznešeného piedestalu sborů a orchestrálních bouří a po vzoru Manowar burácejí až do poslední vteřiny. Nebo naopak vystrčí svoji monumentalitu na odiv jen na krátkou chvíli, ale o to víc je posluchač její intenzitou stržen do metalového víru. V hudbě Freedom Call má všechno svoje pevné místo a svůj úkol, každý akord, každý zvuk, každý hlas. Skladby se úchvatně splétají, pozvedají mysl posluchače do výše, dostávají kovovou duši do pořádného varu, či bojovné melancholie.
Freedom Call dávají jasně najevo, že patří k nejlepším, a že časy, kdy pompézně a pateticky patřilo výhradně k Rhapsody, jsou nadobro pryč. V porovnání s Dawn Of Victory totiž Crystal Empire vítězí na celé čáře... Tak na co ještě čekáte, bláhoví? Následujte Volání Svobody až do končin, kde platí jen jeden zákon - zákon meče a cti.
Freedom Call dávají jasně najevo, že patří k nejlepším, a že časy, kdy pompézně a pateticky patřilo výhradně k Rhapsody, jsou nadobro pryč. V porovnání s Dawn Of Victory totiž Crystal Empire vítězí na celé čáře... Tak na co ještě čekáte, bláhoví? Následujte Volání Svobody až do končin, kde platí jen jeden zákon - zákon meče a cti.
8,5 / 10
Chris Bay
- vokály, kytara, klávesy
Daniel Zimmermann
- bicí
Ilker Ersin
- basa
Sascha Gerstner
- kytara
1. The king of the crystal empire
2. Freedom Call
3. Rise Up
4. Farewell
5. Pharao
6. Heart of the Rainbow
7. The Quest
8. Ocean
9. Palace of Fantasy
10. The Wanderer
Land Of The Crimson Dawn (2012)
Legend Of The Shadowking (2010)
Dimensions (2007)
The Circle Of Life (2005)
Live Invasion (2004)
Eternity (2002)
Crystal Empire (2001)
Silent Empire (EP) (2000)
Taragon (MCD) (1999)
Stairway To Fairyland (1999)
Demo (1998)
Vydáno: 2001
Vydavatel: Noise Records
Stopáž: 49:17
Produkce: Charlie Bauerfeind + Dan Zimmerman + Chris Bay
Studio: Hansen Studio, Hamburg + Karo, Brackel + C.C.C., Bräuningshof + FC Studios, Norimberk (GER)
Freedom Call dávajú pojmu gay metal úplne iný rozmer. Prvý album sa mi ešte vcelku páčil, ale toto je také priteplené, že to až pekné nie je. MÁ TO BYŤ KURVA METAL TAK SA S TÝM NESERTE !!!! A to sa vyžívam v kastrátoch typu Matos, Kotipelto alebo Heinman, ale tí aspoň poriadne tlačia na pílu, keď spievajú vysoko. Plus nula nápaditých melódií a dokola omieľané prastaré postupy... P. S. A tá Zimmermanova fotka je za 100 bodov :-)))
Instrumentální progrock převrácený na ruby. Parádní náladová deska plná technických fines s typickým svojským rukopisem Colina Marstona, který na posledních dvou deskách střídá basu s druhou elektrickou kytarou.
Přiznávám, že je to dle očekávání trochu oříšek. Chybí mi ta hravost starších alb. Tohle je víc komplikované a náročné, než bych si přál, byť další poslechy postupně zvedají tu oponu počáteční nepřístupnosti. Dobrá deska je to určitě, uvidíme jak moc.
Norský instrumentální prog metal, který využívá djentové manýry, přesto se neutápí v této stylové kaši. Silně vystupující basové linky "tvrdí" výraz a rezonují s kytarovými vyhrávkami. Sóluje se hodně často, takže trochu exhibice. Ale špatné to není.
Veteráni NWOBHM s omlazenou sestavou dávají najevo, že se s nimi musí ještě pořád počítat. A proč by také ne, když dnešní doba tak přeje oldschoolu? Nečekejte ovšem žádnou ostrou břitvu, album nabídne spíše jemnější sound a příjemný hardrockový feeling.
Gavin Harrison (THE PINEAPPLE THIEF, ex-PORCUPINE TREE) spolu s Antoine Fafardem stvořili již druhou porci instrumentální hudby bloumající kdesi v oblasti fúzí prog rocku s dalšími vlivy. Opět zajímavé, pro někoho možná i víc něž to.
I takové desky jsou třeba. Death metal s antracitovou aurou, jenž zatrhává všechna základní žánrová políčka. Ale žádné doplňkové. Nepřekvapí, nepřinese nic nového, přesto pobaví. Pokud máte chuť na výživnou jednohubku, GRAVE SERMON jsou vám k službám.
Dokud je to černý modrooký Rambo vs zkorumpovaný maloměstský policejní aparát, funguje to skvěle. Jakmile to zkomplikuje thriller o spravedlnosti a svědomí, začne se to drolit. Nakonec bohužel spíš slow než burn, i když na poměry streamů okej.