DVA - Piri Piri
A jsou zpět. Po dekádě odmlky. Opět rozjuchaní, lehce infantilní, ale hlavně maximálně kreativní a hraví. Deska, u které se prostě nejde nepohupovat do rytmu. Je v tom nezbedná nakažlivost.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Fenomén THE HIVES jako severoevropské kapely, která nezadržitelně zdolává americký kontinent svým velmi přímým rock‘n’rollem, zdá se stále narůstá. Naší republice se však tato horečka zatím zdatně vyhýbá. V těchto dnech vychází třetí řadovka „Tyrannosaurus Hives“ , která by měla úspěšně navázat na průlomové album z roku 2000 „Veni Vidi Vicious“.
Už když jsem si poprvé v obchodě pustil toto CD, hned při prvním tracku „Abra Cadaver“ mi rozjařeně naskočil na tváři úsměv. Skvělá práce s melodikou, která musí rozveselit snad i toho nejzapřísáhlejšího zastánce hudební vážnosti. THE HIVES vpadli do alba velmi intenzivně, rychle a navíc i s rozjařenými tvářemi. Skladba „Abra Cadaver“ budí dojem jakoby byla složená pro doprovod kreslených seriálů od Walta Disneye. Když už nic, tak tuhle věc prostě musíte slyšet. Následuje stejně zdařilá „Two Timing Touch And Broken Bones“. Přestože jsou THE HIVES rock’n‘rollovou kapelou pro pobavení, jejich sound je velmi tvrdý a zvuk v nejvyšší možné kvalitě. Třetí skladba „Walk Idiot Walk“ je rockáčská riffařina, takoví punkověji znějící AC/DC. Do stejné škatulky se dají zařadit i songy „B Is For Brutus“ a „Antidote“. Strojově přesná a rovná rytmika, nad ní kytarové záseky a vytí floutka postiženého virem neposednosti – Pelle Allmquista, jenž jako jeden z mála v této kapele nezápasí s obezitou.Ve skladbách jsou často kytarové riffy obohaceny jakýmsi syntezátorovým metronomem hrajícím tytéž tóny, nebo glam rockovými retro zvuky počátku 70-tých let např. různé kabaretní smyčce ve stylu T-REX. Ty se objevují zejména v „Diabolic Scheme“, která je spolu s „A Little More And Little You“ jedinou pomalejší skladbou celého kompletu. „Diabolic Scheme“ je navíc věcí, která dává výrazně vzpomenout na berlínské kooperace Iggyho Popa s Davidem Bowiem na Popových sólovkách „The Idiot“ a „Lust For Life“. Zbytek alba je velmi svižný, melodický a zároveň razantní. Takže „No Pun Intended“, „See Through Head“, ale hlavně „Missing Link“ a „Love In Plaster“ jsou poctivé rock’n‘rollové jízdy inklinující k době divokých večerů v tančírnách první poloviny 60-tých let. Kapela v nich zkrátka nepoleví ani na vteřinu a drhne si svou písničku neohlížejíc se po nikom. A tak mě napadá, jestli oni tady z oněch dávnejch časů nezůstali. Od muziky té doby se však THE HIVES liší současným velmi tvrdým zvukem obsahujícím vlivy punku. I tak doporučuji milovníkům sak, kravat, naleštěných střevíčků či bělostných psích deček...
THE HIVES potvrdili svou pozici velmi silnou, jednoduchou, melodickou a zároveň tvrdou kolekcí dřevního rock’n‘rollu, ozdobenou intenzivním projevem grázlíka za mikrofonem, Pelle Almqvista. Nejpozitivnější kus muziky co jsem měl letos možnost slyšet.
9 / 10
Pelle Almqvist
- zpěv
Nicholaus Arson
- kytara
Vigilante Carlstrom
- kytara
Dr.Matt Destruction
- baskytara
Chris Dangerous
- bicí
1. Abra Cadaver
2. Two Timing Touch And Broken Bones
3. Walk Idiot Walk
4. No Pun Intended
5. A Little More For Little You
6. B Is For Brutus
7. See Through Head
8. Diabolic Scheme
9. Missing Link
10. Love In Plaster
11. Dead Quote Olympics
12. Antidote
Lex Hives (2012)
The Black And White Album (2007)
Tussles In Brussels (DVD) (2005)
Tyrannosaurus Hives (2004)
Veni Vidi Vicious (2000)
Barely Legal (1997)
Vydáno: 2004
Vydavatel: Universal Music / Polydor
Stopáž: 29:59
Produkce: Gunnerfeldt And THE HIVES
-bez slovního hodnocení-
A jsou zpět. Po dekádě odmlky. Opět rozjuchaní, lehce infantilní, ale hlavně maximálně kreativní a hraví. Deska, u které se prostě nejde nepohupovat do rytmu. Je v tom nezbedná nakažlivost.
Řecký instrumentální postrock, jenž koketuje s blackgazem, ambientem i cinematickou hudbou, který se nebojí ani klávesových ploch a piana. Fascinující vizuál skvěle odráží znepokojivost a melancholičnost jejich hudby.
Další španělský příspěvek do už nyní bohaté nadílky výborných doom metalových nahrávek letošního roku. „Espectres“ je klasický, dřevní a čistý doom, přesto stále velmi emotivní a prodchnutý krásně ponurou atmosférou.
Fínsky melodicky death so štipkou blacku som objavil až tento rok, ale hrali mi v aute i doma celé leto. Ich siedmy album som teda privítal s rozkročenou náručou a oni ju naplnili po okraj. Nič prelomového, skrátka ich osvedčená kvalitka.
Třicet let po založení je HORNA ve formě. Starý kozel Ville Pystynen, nestor finské blackové scény, za to umí vzít. Ostrý vysypaný BM, halekavá finština a taky rock'n'roll. A skvělé nápady, třeba ústřední melodický motiv v "Hymni II" z hlavy nedostanete.
Hleďme, kolega Noisy deklaruje SACRILEGE. Inu, SARCASM jsou jati hluboko v deathmetalových devadesátkách (založeni 1990, reaktivováni 2015) a navíc mají i blackový "edge". Jsou tam i DISSECTION, jinak je to spíše standardní, ničím nevybočující deska.
Hrací čas / počet zajímavých motivů = koeficient ochoty mačkat "replay". WINTERFYLLETH hrají (bez dvou bonusů) hodinu a tentokrát jsou bohužel na nápady skoupí. Nebýt "Upon This Shore" s WOODS OF DESOLATION / REMETE vibes, nebylo by moc kde brát.