BLOOD INCANTATION - Absolute Elsewhere
Při prvním poslechu mi to sice připadalo jako když pejsek s kočičkou vařili dort, ale nakonec si to sedlo a je z toho opravdu příjemná krmě, sice hodně kořeněná všemožnými extrémy, ale chutná to skvěle.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Po pravdě řečeno, trochu jsem se toho obával. Objektivně posoudit jednu z nejočekávanějších desek roku 2003 “Anthems Of Rebellion“ je totiž velice zapeklitým úkolem. Není příliš povzbuzující vidět jedny ze svých oblíbenců na cestě od stylotvorných milníků do bezpečných přístavů stagnace, kde už nebude tolik příležitostí něco nového říci.
Kvintet perfekcionistů kolem Mikaela Amotta dal vydáním poslední desky “Wages Of Sin“ definitivně sbohem nadupanému thrash/death metalu a více se přiklonil k jeho méně agresivní a o poznání melodičtější formě. Když si k líbivější a širším masám přístupnější produkci ještě připočteme angažování talentované (a navíc velice atraktivní) blondýnky Angely Gossow na post frontmanky, máme úspěch nejméně z poloviny zaručen. Že se Mikaelovi jeho obchodní strategie vyplatila svědčí desítky tisíc prodaných kopií, které se rozkutálely především, do japonských sbírek. Není tedy jediného důvodu nepředpokládat, že “Hymny Rebelie“ budou zhotoveny podle velmi podobné receptury jako “Wages Of Sin“.
Stali se předvídatelnější než dříve, poměrně s úspěchem můžeme predikovat, co se v následujících okamžicích stane, struktura kompozic je průhlednější, pozbývá moment překvapení, který byl pro ARCH ENEMY kdysi tolik typický. Především odsekávané thrashové overtury skladeb jsou velmi podobné, klasicky chytlavé riffy a ultramelodická sóla taktéž svědčí o tom, že i invenční syndikát bratří Amottů vsadil na léty prověřenou jistotu. To sličná pěnice Angela na sobě naopak zapracovala a své hlasivky dokázala přinutit k ještě lepším deklamacím než na “Wages Of Sin“. Obzvláště sympatický je mi její husí kůži nahánějící, blackově přibarvený řev, který v plné kráse vynikne při jednoznačně nejlepší skladbě alba “Dead Eyes See No Future“. Výborná momenty obsahují též řízná hitovka “Leader Of The Rats“ a jedenáctá “Dehumanization“, členitá kompozice plná ponurých nálad, kde Angela opět s přehledem rozvinula svůj vokální potenciál. Dobrým nápadem je i využití čistého zpěvu Christophera Amotta ve zmiňované “Dehumanization“ a následně i v refrénu “End Of The Line“. V těchto místech vidím únikovou cestu ze zajetí stereotypu a zároveň prostor pro nový růst kapely (ona příležitost většího využití čistých hlasových poloh v refrénech může být zároveň hrozbou - ARCH ENEMY by se mohli ocitnout na stejné lodi třeba s takovými SOILWORK a ztratit tak kromě schopnosti pro progresivitu a vývoj ještě navíc i svůj vlastní, jasně rozpoznatelný ksicht, by bylo pro “úhlavní nepřátele“ úderem ultimátním).
“Anthems Of Rebellion“ je tedy strojově zahraná, poctivá, do posledního detailu vypilovaná a pro dnešní ARCH ENEMY naprosto typická nahrávka, jenž nemůže příznivce “Wages Of Sin“ zklamat za žádných myslitelných okolností. Já osobně ale vyžaduji od kapel tohoto formátu trochu více a proto dám raději přednost historii ve jménu “Stigmata“ či “Burning Bridges“.
Kvalitně odvedená práce a zároveň sázka na jistotu. Příště už musí ARCH ENEMY svojí tvorbu mírně novelizovat a pohnout se jiným, pro fanoušky i kritiky přijatelným směrem. Teď je ještě všechno v naprostém pořádku a je jasné, že japonské ostrovy budou od Sappora až po Ósaku prožívat jeden velký hudební orgasmus.
7,5 / 10
Angela Gossow
- zpěv
Mikael Amott
- kytara
Christopher Amott
- kytara
Sharlee D´Angelo
- baskytara
Daniel Erlandsson
- bicí
1. Tear Down The Walls (intro)
2. Silent Wars
3. We Will Rise
4. Dead Eyes See No Future
5. Instinct
6. Leader Of The Rats
7. Exist To Exit
8. Marching On A Dead End Road
9. Despicable Heroes
10. End Of The Line
11. Dehumanization
12. Anthem
13. Saints And Sinners
Will To Power (2017)
War Eternal (2014)
Khaos Legions (2011)
Rise Of The Tyrant (2007)
Doomsday Machine (2005)
Anthems Of Rebellion (2003)
Wages Of Sin (2001)
Burning Japan Live (1999)
Burning Bridges (1999)
Stigmata (1998)
Black Earth (1996)
Z dopisu strýčka Jochena: Milá Angelo, nedávno jsme s tetičkou viděli tvojí fotku v jednom časopise a musíme uznat, že ti to halekání u toho tvého Michaela jde k duhu. On a ti jeho kamarádi musí být asi skvělí hoši, když už to s tebou takovou dobu vydrželi. Malý Ralf nám tuhle pustil kousek z té vaší nové desky, on tuhle hudbu poslouchá. No, my tomu s tetičkou sice houby rozumíme, ale přece jen bys na toho Michaela nemusela tolik řvát a být tak nějak trochu milejší. Vždyť podle toho co říkal Ralf je to velmi šikovný a uznávaný hudebník, a ty, nezlob se že jsem tak upřímný, jenom obyčejné německé děvče.
Casem tohle album slabne, ale prece jenom.. Na death metal si to ani nehraje, proč by mělo? A nudný ani unylý nejsou slova, která bych při popisu použil.
Při prvním poslechu mi to sice připadalo jako když pejsek s kočičkou vařili dort, ale nakonec si to sedlo a je z toho opravdu příjemná krmě, sice hodně kořeněná všemožnými extrémy, ale chutná to skvěle.
Tady pozor, tohle je vynikající deska. Finové DEVENIAL VERDICT zní jako mix GORGUTS, ULCERATE a REPLICANT. Nadto ale přidávají přístupnější / lidštější (ne však jednodušší) atmo/melodické vsuvky. Příznivci avantgardněji pojatého death metalu musí slavit.
Tři roky staré EP "Schattenfall" potěšilo, novinka "Phantast" naopak přináší jisté vystřízlivění. Němci tentokrát skladatelsky tápou a doručují pouze atmo-blackmetalový standard. A to je málo. Čtyřicet minut dlouhé přešlapování bez výraznějších momentů.
Tenhle bahnem a plísní obalený kostlivec do první doom/death metalové ligy zatím nepatří. Mladí Španělé respektují žánrové atributy, nicméně zatím tak činí dost jednoduchou formou. Deska pokulhává a ztrácí na flow hlavně v doom metalových pasážích.
Veľa fantastického a rôznorodého death metalu vyšlo tento rok, ale toto poňatie mi je najbližšie. Nerdi citujúci pinkfloydovské, opethovské či cynicovské vplyvy s takouto ľahkosťou nad morbidangelovským kovom smrti, to je niečo prekrásne.
Obavy z odchodu Patricie Andrade a přerod v tuctový doom/goth se ukázaly být liché. Novinka sice neoplývá charismatem a fado feelingem 7 let starého předchůdce,svůj půvab a portugalský šarm bezpochyby má a jako taková rozhodně nabídne solidní nadstandard.
Znovuzrození Australané se po 4 letech připomínají s další deskou, jejíž popis z mé strany příliš originality nepřinese. Zkrátka je to kvalitně provedená deathmetalová fošna. Velmi slušný standard, který revoluci neudělá, ale nemusel by ani zapadnout.