TEETH - The Will of Hate
Brutální disonantní death metalové rašeliniště. Album, které je hlavně hutné, zatěžkané a dusné. Tísnivý lehce doomový drtikol nepolevující v intenzitě a tlaku.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Japonské studio Ghibli je legenda. Filmy, na kterých se podílel jeho zakladatel Hajao Mijazaki, jsou absolutní kult. A teď před sebou máme zřejmě poslední filmový kousek, na kterém se dvaaosmdesátiletý guru animátorské kreativity podílel. Jeho styl tu poznáte jak v animaci a designu některých příšerek, tak samozřejmě v konturách témat. Mijazaki se povětšinou nějakým způsobem nepřímo věnuje třem velkým tématům. Konflikt, dospívání a ekologii nebo přírodní síly, pokud chcete. První dvě tu máme na první dobrou. Hlavním hrdinou je Mahito, zhruba třináctiletý kluk, kterému hned na počátku ve válečném konfliktu zemře matka.
Toto Mahitovo trauma se vlastně stává jedním z ústředních motivů filmu. Mijazaki se však příliš nezabývá tím, aby ho nějak rozvinul nebo dekonstruoval. Příběh zpočátku nechává plynout jen velmi zvolna a o téma smrti a vyrovnání se s ní se jen tak jakoby nic otře. Jakoby náhodou. Stejně tak je z pár scén jasné, že se celý film odehrává ve válečném období, ačkoliv válka ve své hrůze na venkov proniká velmi nenápadně. Třeba jen tím, co se vyrábí ve venkovských továrnách.
Od poměrně horečnatého úvodu se tempo velmi zklidní a my desítky minut sledujeme, jak se hlavní hrdina s otcem stěhuje na venkov, kde Mahito zjišťuje, že otec tu má „novou maminku“, která je vlastně Mahitovou tetou. A tato žena, která je mladší sestrou jeho matky, je už dokonce s jeho otcem těhotná. Venkovský dům, do kterého se nastěhují, je plný starých vrásčitých tetiček, které se starají o provoz. Mahito postupně zjišťuje, že tu jsou určitá znepokojivá tajemství. Například zubatá volavka, která ho sleduje.
Děj se ve své druhé polovině začne zrychlovat a my sledujeme Mahita, jak se propadá do zvláštních světů, které jakoby sousedily s tím naším. Jedná se o příběhový oblouk, jenž je mnohem více abstraktní, než u ostatních Mijazakiho filmů. Vyprávění se nezabývá nějakým vysvětlováním toho, co se děje, takže se leckdy můžete cítit lehce ztraceni. Pokud budete chtít hledat, můžete najít vysvětlení pro jiné reality v poranění hlavy, které se Mahitovi přihodí. I hlavní hrdina je těžce uchopitelný. Mnoho se toho o něm ve více jak dvouhodinovém filmu nedozvíme. Možná jen to, v čem se díky příběhu změnil, ale jakýkoliv další jeho charakter nám po celou dobu uniká.
Asi se dá říci, že Chlapec a volavka je Mijazakiho největší „art“ film. Byl jsem na verzi s českým dabingem, protože je poměrně těžké někde v okolí vypátrat japonskou verzi s titulky, a v sále bylo poměrně dost malých dětí. Celkem by mě zajímalo, co si z filmu odnesly. Občas jsem za sebou vedle pomlaskávání u popcornu a „chce se mi čůrat“ slyšel i „já se bojím“ nebo smích u několika lehce komických situací se stařenkami, co se starají o Mahitův nový dům. Film dokáže být znepokojivý ve scénách, kdy Mahita z ničeho nic obalí bahenní ropuchy nebo když vyvrhává vnitřnosti z obrovské podivné ryby. Tyto události se navíc dějí bez toho, aby vás na ně cokoliv sebemenším náznakem připravilo.
Ačkoliv je děj celkem pomalý, tak je v něm velká spousta nápadů a motivů, kterých se jen letmo dotkne. Ať už je to téma předávání povinností mladší generaci, což výmluvně rámuje autorovo prohlášení, že jde o jeho poslední film, téma alternativních realit nebo třeba téma duše a vzniku nového života. Současně můžete mít pocit, že vám hodně věcí zůstává utajeno třeba proto, že kontext nemáte zasazený do japonských reálií. Mnohokrát jsem si kladl otázku, proč se věci dějí právě tak, jak se dějí. Podvědomě totiž cítíte, že to má důvod, ale ten nedohlédnete nebo se ztratil v překladu. Malý příklad na závěr. Ačkoliv se film ve většině světových produkcí jmenuje banálně Chlapec a volavka, originální název v japonštině kopíruje jméno knihy, která fungovala jako předloha. Tou je japonský bestseller, který se do angličtiny překládá jako „How Do You Live?“
Zřejmě poslední film animátorského génia.
7,5 / 10
Japonsko, 2023, 125 min
Režie: Hajao Mijazaki
Předloha: Genzaburó Jošino (kniha)
Scénář: Hajao Mijazaki
Kamera: Acuši Okui
Hudba: Džó Hisaiši
Hrají: Sóma Santoki, Takuja Kimura, Džun Fubuki, Džun Kunimura, Kaoru Kobajaši, Karen Takizawa, Keiko Takešita, Kó Šibasaki, Masaki Suda, Sawako Agawa, Šinobu Ótake, Šóhei Hino, Jošino Kimura, Nami Uehara
Brutální disonantní death metalové rašeliniště. Album, které je hlavně hutné, zatěžkané a dusné. Tísnivý lehce doomový drtikol nepolevující v intenzitě a tlaku.
Jedna z desek roku 2024, ke které se od jejího vydání pravidelně vracím. Trojlístek dospělých punkáčů z Toronta do svého posledního alba nalámal přístupné noiserockové hitovky plné romantiky i grungového surealismu.
To dojení vyschlého writer’s roomu je do nebe volající. Nových nápadů je pomálu, zato jsou rozmazané na dvojnásobek. Nekonečné plebiscity jsou ubíjející, nové hry vizuálně průměrné a když se to rozjede, přijde očekávatelný cliffhanger. Opouštím hru!
Tahle americká parta zní úplně jako revival starých JUDAS PRIEST, i ten vokál jako by patřil samotnému Halfordovi. Je to taková zasmrádlá mršina, ale překvapivě mě celkem bavilo si to poslechnout. Jestli do toho půjdu podruhé ale fakt nevím, spíše ne.
4 disky. 58 skladieb. 75-stranový booklet. Len CD a LP, žiaden streaming. Steven Wilson sa vybral zboriť mýtus, že 80’s boli umeleckou pustinou: Od THE CURE a JOY DIVISION po zabudnuté britské spolky, funguje to na ploche vyše 5 hodín. Povinné počúvanie!
Dobre to robí táto švédska superskupina. Melodický death metal vo veľmi prístupnej, niekto by zbytočne hanlivo povedal kolovrátkovej, forme. Na druhom albume v ešte zrelšej a lepšej podobe. Teším sa na ich tohtoročné koncerty!
Daniel Cavanagh asi chtěl stvořit Anathemovské album, ale utopil se v klišé. Příjemně to odsýpá a zvuk i provedení se dají těžko kritizovat, ale je to tak nepůvodní a otřepané, že to úplně kazí emoce, které by jinak určitě fungovaly. Sem se vracet nebudu.